Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Danimarka'da "Moria Kampındaki Sığınmacıların Ülkeye Kabulü" İçin Gösteri Yapıldı

0PAYLAŞIM

Danimarka'da "Moria Kampındaki Sığınmacıların Ülkeye Kabulü" İçin Gösteri Yapıldı

KOPENHAG Anadolu Ajansı - Avrupa’da bir hayli ülkenin yanan mülteci kampı Moria’daki kumpassız muhacirleri ülkesine kabul edecek olmasına rağmen, Danimarka’nın bu güzergahta bir adım atmaması protesto edildi.

Başkent Kopenhag'da tertip edilen şovda, Yunanistan'ın Midilli Adası'nda bulunan ve makûs hayat şartlarıyla isminden laf ettiren Moria mülteci kampında, geçen hafta çıkan yangın sonrasında barınacak yerleri kalmayan kumpassız muhacirler arasında bulunan refakatsiz çocukların ülkeye getirilmesi istendi.

Halklararası Takviyeleşme Mellemfolkeligt Samvirke isimli sivil toplum kuruluşu liderliğinde Beynelmilel Bağışlama Teşkilatı Amnesty International, Hayırseverler Ekibi Team Humanity ve Danimarka Sığınmacı Dayanak Kuruluşu Gençlik Kolları Dansk Flygtningehjælp Ungdom tarafından yapılan şovda, Danimarka’nın da öteki Avrupa ülkeleri gibi Moria mülteci kampındaki refakatiz çocukları ülkeye getirmesi çağrısı yapıldı.

Sosyal mesafeye dikkat edilerek ve maske takılarak tertip edilen şova katılan binlerce şahıs Moria’daki muhacirler için hürmet duruşunda bulundu. Göstericiler, ellerinde oyuncakların yanı gizeme “Moria’daki çocuklara tahliye! Hemen şimdi!” ve “AB utan!” yazılı dövizler taşıdı.

Halklararası Takviyeleşme Genel Sekreteri Tim Whyte, meclis binasının da yer aldığı Christiansborg Epilepsiyi önündeki alanda tertip edilen şovun ardından Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Danimarka’nın Moria mülteci kampındaki refakatsiz çocuklar mevzusunda üzerine düşen mesullüğü alması gerektiğini belirtti.

Avrupa’dan sığınma arzında bulunan sığınmacıların bir araya geldiği Moria’nın neredeyse yaşayan bir cezaevine dönüştüğünü ifade eden Whyte, "Bunun mesullüğünü Avrupa genelinde paylaşmamız gerekiyor. Yalnızca Yunanistan’ın bu mesullüğü kaldıramayacağını hep beraber gördük." dedi.

Whyte, 3 bin şahsiyet kapasiteyle inşa edilen kampta yangın çıktığında 13 bin bireyin yaşadığını andırdırarak, "Şimdiye kadar Avrupa’da 14 ülke Moria mülteci kampında bulunan aileleri kabul edebileceklerini ve legal hakları olan sığınma arzlarını operasyona alacaklarını bildirdi. Danimarka’nın da bu ülkelerin arasına katılarak mesullük alması çok ehemmiyetli." ifadelerini kullandı.

Danimarka’da mahallî siyasetçilerin ve bir hayli ailenin Moria’daki refakatsiz çocukları kabul etmeye hazır olduğunun altını çizen Whyte, refakatsiz çocukların kabul edilebilmesi için meclisin onay vermesi gerektiğini söyledi.

Moria Kampı'nda 9 Eylül’de sabaha karşı değişik noktalarda çıkan yangın neticeyi binlerce şahıs konutsuz kalmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir