Danimarka'da Hayat 6 Nisan'da Korona Karnesiyle Normala Dönecek

 > 
0PAYLAŞIM

Danimarka'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Aralık 2020'den bu yana kapalı olan işletmeler kademe kademe yeniden açılırken, ülkede dijital uygulama "korona karnesi" de yürürlüğe giriyor.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Parlamentoda temsil edilen partilerin liderleri ile ülkede Kovid-19 sonrası normal hayata dönüşün planlaması hakkında yaklaşık 12 saat süren toplantı gerçekleştirdi.

Aşırı sağcı Yeni Sağ lideri Pernille Vermund'un "korona karnesi"ni protesto ederek katılmadığı toplantının ardından, diğer parti liderleri ile basın toplantısı düzenleyen Başbakan Frederiksen, kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağı yönünde açıklamalarda bulundu. Toplantıya katılan parti liderlerinin, 50 yaş ve üzerindeki vatandaşların aşılanmasının önemi konusunda hemfikir olduğunu ifade eden Frederiksen, "50 yaş ve üzeri herkes aşılandığında, Danimarka toplumunda birkaç alan hariç kapalı olan yerlerin tamamına yakını açılacak." dedi. Frederiksen, işletmelerin açılabilmesi için, salgının kontrol altında tutulması gerektiğini ve "korona karnesi"nin zorunlu olduğunu da söyledi.

Normal hayata dönüş 21 Nisan'a kadar sürecek

Açıklanan plana göre, Paskalya tatilinin sona erdiği 6 Nisan'dan itibaren, ilköğretim 5.-8. sınıf öğrencileri ile lise öğrencileri "yüzde 50 yüz yüze eğitim" şartıyla okullarına dönebilecek. Öğrenciler, her iki haftanın bir haftasını okulda yüz yüze eğitim alarak geçirecek. "Korona karnesi"nin zorunlu olarak kullanıma başlanacağı iş yerleri arasında gösterilen kuaförler, güzellik ve bakım salonları, masaj salonları, dövme klinikleri ve benzeri iş yerleri de 6 Nisan'dan itibaren açılacak. 15 bin metrekarenin altındaki AVM'lerin 13 Nisan'dan itibaren açılmasına karar verilirken, daha büyük AVM'lerin ise 21 Nisan'da açılması hedefleniyor.

Barlar ve diskotekler için tarih yok

"Korona karnesi"nin kullanımının zorunluğu olduğu tiyatro, sinema ve konser salonlarının açılışına ve restoranlarda içeride servis yapılmasına ise 6 Mayıs'tan itibaren izin verilecek. 21 Mayıs'tan itibaren de hayvanat bahçeleri ve eğlence merkezlerinin açılışına izin verilecek ülkede, barlar ve diskotekler için henüz tarih belirlenmedi.

Karne, 72 saatte alınmış bir negatif Kovid-19 testini gösterecek

"Korona karnesi"nin ilk etapta kişinin Kovid-19 aşısı yaptırıp yaptırmadığını ve son 72 saatte alınmış bir negatif Kovid-19 testini gösteren "MinSundhed" adı verilen dijital bir uygulama olacağı ancak daha sonra diğer Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle birlikte geliştirilecek uygulamaya geçileceği kaydedildi. "Korona karnesi"nin, dijital uygulama kullanamayan kişilere ise evrak olarak sunulacağı belirtildi.

Akşener, İstanbul Sözleşmesi Üzerinden AKP'yi Topa Tuttu: '7 Yaşındaki Kızlarımızı Evlendirmeyi Seçtiler' - onedio.com
Akşener, İstanbul Sözleşmesi Üzerinden AKP'yi Topa Tuttu: '7 Yaşındaki Kızlarımızı Evlendirmeyi Seçtiler' - onedio.com
Yiğit Bulut: 'Ekonomi Gerçeğinden Kopmadan Faizi Düşürmek Gerekir' - onedio.com
Yiğit Bulut: 'Ekonomi Gerçeğinden Kopmadan Faizi Düşürmek Gerekir' - onedio.com
WSJ: 'TCMB Yanlış Politika Uyguluyor, Liradaki Çalkantı Uzun Süre Devam Edebilir' - onedio.com
WSJ: 'TCMB Yanlış Politika Uyguluyor, Liradaki Çalkantı Uzun Süre Devam Edebilir' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir