Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dan Brown'ın İstanbul ve Floransa'da Geçen Sürükleyici Romanı 'Cehennem'den 17 Alıntı

-

Dan Brown'ın Robert Langdon serisinin dördüncü kitabı Cehennem(Inferno), yine yazarın  kalitesine yakışır bir sürükleyiciliğe ve gizeme sahip. Özellikle de romanın İstanbul bölümleri çok daha heyecanlı. Üstelik filme de aktarıldı ve 12 Ekim'de vizyona girecek. Bakalım kitap kadar kaliteli bir film izleyecek miyiz? Tabii bir de İstanbul sahnelerini çok merak ediyoruz. ☺️

#1

Hiçbir şey amacı olan bir dehadan daha yaratıcı, daha yıkıcı değildir.

#2

İnanın bana, yalnız kalmanın nasıl bir his olduğunu bilirim. Dünyadaki en kötü yalnızlık, yanlış anlaşılmaktan ötürü yalnız bırakılmaktır. İnsanın gerçekle bağlarını koparabilir.

#3

Çok sayıda şerefesi bulunan, gökyüzüne yükselerek sipsivri bir tepeyle son bulan kalem benzeri altı minareyi gören Langdon, Sultanahmet Camii'ni hemen tanıdı. Daha önceleri, Sultanahmet Camii'nin peri masalından çıkmış gibi görünen şerefeli minarelerinin, Disney World'deki Cinderella şatosuna ilham verdiğini okumuştu. Sultanahmet Camii, İngilizcede Mavi Cami anlamına gelen Blue Mosque ismini, iç duvarlarını kaplayan göz alıcı mavi çinilerden almıştı.

#4

Evet biz onları görmezden geliyoruz, çünkü hiçbirimiz gerçekleşeceğini düşünmüyoruz. Ama inan bana, sırf insan aklı bir şeyin gerçekleşeceğini hayal edemiyor diye o şey gerçekleşmeyecek değil.

#5

Cehennemin en karanlık yerleri, buhran zamanında tarafsız kalanlara ayrılmıştır.

#6

İnsan zihninin ilkel ego savunma mekanizması, beynin kaldıramayacağı kadar fazla stres üreten tüm gerçekleri reddeder. Buna "inkar" denir.

Fakat, sırf insan aklı bir şeyin gerçekleşeceğini hayal edemiyor diye o şey gerçekleşmeyecek değil.

#7

İnsan aklının hiçbir şey düşünmemesi fizyolojik olarak imkansızdır. Ruhun duyguya ihtiyacı vardır ve ister iyi ister kötü olsun, bu duygu için yakıt aramaya devam eder. Senin sorunun ona yanlış yakıtı vermen.

#8

Kabul etmek ne kadar zor olursa olsun, ben gerçeğin hayranıyım.

#9

Kendini yalnız hissetme, Tanrıların bile aklı karışmıştı.

#10

Mantık ile kalp arasındaki yüz yıllık savaş, nadiren aynı şeylerin gerçekleşmesini ister.

#11

En kibirli kişi, dünyadaki tehlikelerin kendisine dokunamayacağına inanan kişidir.

#12

Burası öyle görkemli bir mekandı ki; içeri girenler ne kadar küçük olduklarını hissediyor, egoları kayboluyor, fiziksel varlıklarının ve dünyadaki önemlerinin Tanrı'nın karşısında ufacık kaldığını... Yaradan'ın ellerinde bir atom parçası kadar küçüldüklerini hissediyorlardı.

#13

Söz konusu dünya meseleleri olduğunda inkar, küresel bir salgın haline gelmişti.

#14

serinletici.com

Karanlık bir tünelde yüzerken nefessiz kaldığın dönüşü olmayan bir nokta gelir. Tek çaren, bilinmeyene doğru ileri yüzmek ve bir çıkış olması için dua etmektir.

#15

Diz çök kutsal bilgeliğin yaldızlı mouseion'unda 
ve kulağını yere daya, 
dinle suyun şırıltısını.
Batık sarayın derinliklerine in, 
orada, karanlığın içinde bekler khthonik canavar 
kan kırmızısı sularına gömülmüştür lagünün 
ki yansıtmaz yıldızları...

#16

Uzaktaki kontrol kulesinin tepesindeki Türk bayrağı gururla dalgalanıyordu: Kırmızı bir zemin üzerine çizilmiş ay ve yıldız. Osmanlı İmparatorluğu'nun bu alameti, modern dünyada hala gururla uçuşuyordu.

#17

Burası ikiye bölünmüş bir dünya, karşıt güçlerin şehriydi: Dindarlarla laikler; eskiyle yeni; Doğu'yla Batı... Avrupa ile Asya arasındaki coğrafi sınırda duran bu ebedi şehir, gerçekten de Eskidünya'dan daha da eski bir dünyaya uzanan bir köprüydü.

İstanbul.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pinapina2r

dan brown' un bütün kitaplarını okudum tabi ki bunu da ve gerçekliği beni biraz ürküttü stephan king' in cell (cep) ini okuduğumda da paranoyalarım artmıştı güzel kitap

missbibliophile

Dan Brown'un kitaplarini seveyim'mi nefret mi edeyim'mi bilmiyorum ama yinede - Inferno hariç - bütün Robert Langdon serisini okudum. Inferno'da kitapliğim'da okunmayi bekliyor... Türkiye'de geçmesi güzel birşey ama umarim Brown oryentalizm ve klişe'lerden uzak durmuştur

knbradley

hosuma gitti karsim alip okuncak kitaplar arasina koymak lazm.

vertenyan

Kahve olmasaydı galeri eksik olurdu

betul-leyla-suayyiplar

#4 ile #6 aynı şey zaten niye iki kere yazdınız?

Başlıklar

İstanbulKitapSavaşSultanahmet CamiiWalt Disney
Görüş Bildir