Daha Önce Görmediğiniz 20 Çok Tuhaf Meyve

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Daha Önce Görmediğiniz 20 Çok Tuhaf Meyve

Boynuzlusu, sihirlisi, alkollüsü... Bu meyvelerin hepsi global, hepsi iştah açıyor. Market raflarında karşılaşınca şaşırmayın diye en tuhaflarınızı sizin için seçtik.

Pitaya

Ya da ejderha meyvesi. Sırf görüntüsü için satın alınabilecek bu meyvenin tadı kiviye ya da kavuna benziyormuş. O nasıl oluyorsa.

Boynuzlu Kavun

Görüntüsü ve adı ile rakıya süper bir eşlikçi olabilecek bu meyve kiwano olarak da biliniyor. Tadı salatalık, kabak, muz, limon arasında diye tarif ediliyor ve eğer çok ararsanız Alanya kavunu diye bulmak mümkün.

Mucize Meyve

Hemen new age pazarlaması sanmayın, bu meyveye mucize denmesinin gerçek bir sebebi var. Bu meyveyi yedikten sonra belli bir süre için arkasından acı, ekşi ne yerseniz tatlı olarak algılıyorsunuz.
Hiç gerçekçi gelmiyor değil mi?

İşin aslı şöyle: Tatsız olan meyve yendikten sonra yapılan bilimsel incelemelerde meyvede bulunan ve miraculin denilen bir çeşit glikoprotein, dilin üzerini bir saat kadar kaplayarak, dilin ekşi ve acımsı tatları almasını önlüyor. Bu durumda bu meyve yendikten sonra yenen diğer şeylerin tatlı olarak algılanmasına neden oluyor.

Gerçek bir sihir!

Ekmek Meyvesi

Hint Okyanusu adalarında yetişen ekmek ağacının meyvesi nişasta bakımından o kadar zengin ki ekmek niyetine yeniyor. Ağaçta yetişen patates gibi bir şey olduğunu düşünüyoruz.

Bael

Armudu andıran bu meyve Hindistan'a özgü ve kutsal sayılıyor. Öyle kabuğunu bıçakla soyabilecekmişsiniz gibi dursa da aslında yemek için bir çekice ihtiyacınız var.
İçi yumuşacık ve tadı da gül kokulu marmelata benziyormuş.

Küçücük fıçıcık içi dolu reçelcik

Cocona

Ülkemizde satılsa ismi kokona olacak bu meyve Güney Amerika'da yetişiyor ve tadı limon ile domates arasında. Yani isterseniz salataya doğrayabilirsiniz.

Çerimoya

Güney Amerika'nın nispeten serin bölgelerinde yetişen bu meyvenin tadı çilek, papaya, ananas karışımı olarak tarif ediliyor. Gerçek bir tutti frutti olan çerimoya kesildiğinde bembeyaz ve siyah kocaman çekirdekleri var. Çekirdekler de kabuğu da zehirli. Yenmesi halinde felce sebep olabiliyor.

Duku

Güney doğu Asya'da yetişen duku, sarımsağı andırsa da tadı üzüm ile greyfurt arasındaymış. Ağacının kabuğu da akrep sokmalarına karşı kullanılıyormuş.

Jabuticaba

Brazilya'nın güneyinde yetişen bu tuhaf bitki inanılmaz bir antioksidan. Üzüme benzeyen meyvelerinden likör ve şarap da yapılıyor. Ama en tuhaf özelliği meyvenin direk ağacın gövdesinde yetişmesi.

İşte dallarını böcek bastı sanılan bir Jabutica ağacı.

Mammee

Jamaika'da oldukça popüler olan bu meyve zannediyoruz mango ve şeftalinin bir gecelik aşkı sonucu meydana gelmiş. Ama ne hikmetse Jamaikalılar ona Amerika Kayısısı diyor.

Marula

Amarula içkisiyle tanışıyorsanız bu meyve hakkındaki şehir efsanesini de duymuşsunuzdur. Dallarda bekleyen marula meyvelerini yiyen filler sarhoş olup pata küte yerlere düşüyor.

Aslında bu hikayenin doğruluk payı var çünkü Afrika'da yetişen bu meyve dalda kaldığı sürede fermente oluyor ve içindeki alkol %17'ye kadar çıkıyor. Ama tabii bu maymunları sarhoş etse de dev bir fil için çok çok az.

Şeker Elma

Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde yetişen bu meyvenin dışı tuhaf görünüyor olabilir ama içi yumuşacık ve kremsi.

Noni

Güneydoğu Asya ve Avustralya'da yetişen Noni görüntü olarak duta benziyor. Ama hemen ağzınız sulanmasın çünkü meyvenin ağır bir kokusu ve keskin bir tadı var, o yüzden ancak açlıktan ölmek üzereyken yemek isteyebilirsiniz.

Yıldız Elması

Bilmediğimiz her meyveye elma adı verme ekolü bu meyvede de devam ediyor. Güney Amerika ve Hint Adalarında yetişen yıldız şekilli mor elma güzel kokulu ve tatlı. Bulursanız soğuk tüketin.

Platonia

Amazon ormanlarında yetişen bu meyve tatlı ekşi bir tada sahip ve fosfor, demir, C vitamini açısından çok çok zengin.

Rambutan

Deniz kestanesinin meyve olanı. Malezya ve Endonezya'ya özgü Rambutan bu ülkelerde sokaklarda satılıyor. Orangutanların da favori meyvesiymiş kendisi.

Safou

Safou'nun bir diğer adı tereyağı meyvesi. Çünkü Afrika'ya özgü bu meyve pişirildiğinde tereyağına benzer bir kıvam ve lezzet alıyor. Zaten %47si de yağ. Tam ekmeğe sürülecek meyve.

Salak

Talihsiz ismine rağmen salak aslında lezzetli bir meyve. Endonezya, Malezya be Brunei'de yetişiyor. İçi sarımsak dişleri gibi ama tadının süper olduğu söyleniyor.

Somondudu

Turuncu bir ahududu düşünün, ama ahudududan daha lezzetli ve C vitamini açısından da daha zengin. Üstelik kutup dairesine uzanan kuzey alanlarda da yetişebiliyor.

Yıldız Meyvası

Tuhaf şekillerine doyamadığımız doğanın bir başka mucizesi yıldız meyvesi ülkemizde bazı marketlerde bulunuyor. O tezgahlara da taa Güneydoğu Asya'dan geliyor. Tıpkı muz gibi yeşilken toplanan bu meyve buralara ulaşana kadar sararıyor elma, armut, limon arası tadını alıyor.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fulya-yilmaz

pitaya mersin'de yetiştiriliyor diye okumuştum

chanandler-bong

Daha önce hiç görmediğimizi nerden biliyosunuz aq? Ben biçoğunu yedim

elif-sude-yilmazoglu

bana mucize meyve verinnnn

ella-roth

rambutan lezzetli sulu sulu oneririm tadi da mukemmel

hilal-can1

Ekmek meyvesi ve yıldız elması çok güzel. Yiyin yedirin

Başlıklar

EndonezyaHindistanŞarapkabakmeyveşekertatlıtereyağı
Görüş Bildir