Daha Lezzetli Fasulyeler İçin Püf Noktaları

-

Daha Lezzetli Fasulyeler İçin Püf Noktaları

Daha Lezzetli Fasulyeler İçin Püf Noktaları

Taze fasulyenin hem görünüm hem de lezzet olarak en güzel şekilde sofranıza gelmesi için bazı püf noktaları önemli. Lezzete ulaşmada ilk kural taze, kart olmayan kılçıksız fasulyeyi satın alabilmek. Fasulye konusunda deneyimli olanlar, satın almadan önce fasulyeyi kırıp bakarlar, kolayca kırılıyorsa ve kılçığı yoksa alırlar. Sap kısmına da bakabilirsiniz, yemyeşilse tazeliğin göstergesidir. Taze fasulyeler boncuk, ayşekadın, çalı ve şeker olmak üzere birçok çeşide ayrılır. Bu fasulye çeşitlerinin hepsinden de taze ve kılçıksız olmak koşuluyla güzel yemek yapılır:

Boncuk fasulye iri taneli ve kısadır, ikiye üçe bölünerek pişirilir, taneleri de ayrılarak yemeğe karıştırılabilir.

Ayşekadın fasulye enlidir ve taneleri çok iri değildir, rengi sarımsıdır, pişirirken önce boydan ikiye dilimleyip sonra, dilimleri bölmek gerekir.

Çalı fasulyesi (sırık fasulye) çekirdekli değildir, yumuşaktır, uzun boyludur. Dilimlemeden ve bölmeden pişirilebilir.

Şeker fasulye , kısa, çekirdeksiz ve inceciktir, bölmeden pişirebilirsiniz.

Ayrıca, fasulyelerin sofranızda zümrüt gibi parıldamalarını istiyorsanız, onları pişirmeden önce kaynar suda 5 dakika haşlayın. Soğuk sudan geçirdikten sonra arzu ettiğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Kaynak: zeytinagaci.blogspot.com

Bu yazıyı beğendiyseniz, paylaşın

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

şeker
Görüş Bildir