Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Daha Güçlü Bir Kişiliğe Sahip Olmanın Bilimsel Olarak Tek Bir Yolu Var!

-

Hayvan gruplarında, sosyal yaşayanlar arkadaşlarıyla sürekli etkileşim halinde oldukları ve patojenlerle sürekli temas halinde (hastalık yapıcı organizmalar)  güçlü bir bağışıklık sistemleri var, yeni araştırmalara göre de sosyal davranışlar ve kişiliğimizi yönlendiren aslında bağışıklık sistemimiz.

Güçlü bir bağışıklık sistemi sosyal olmaktan geçiyor!

Virginia Üniversitesi'ndeki araştırmacıların yeni çalışmalarına göre farelerin bağışıklık sisteminin, beyinlerindeki sosyal davranışlarını kontrol eden bölgelerini etkilediğini ortaya çıkarmışlar.

Hayvanların beyin aktivitesini gözlemlemek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme kullanılmış.

Nature dergisinden araştırmacıların yayınladığı makaleye göre, bir çeşit bağışıklık molekülü olan ve patojenlerle savaşan interferon gama (IFN-γ) eksikliği olan farelerin birbirleriyle etkileşiminde eksiklikler gözlemlendiğini ve otizm benzeri davranışlar sergiledikleri gözlenmiş.

Fareler de hiperaktif olabilir.

Araştırmacılar farelerin bu davranışlarını gözlemlerken, toplumsal davranışları kontrol eden prefrontal kortekste tıpkı insanlarda olduğu gibi farelerde de hiperaktivite gözlemlenmiş.

Bağışıklık sistemindeki interferon gama molekülü arttıkça hiperaktivite azalıyor.

Araştırmacılar deney süresince farelere interferon gama enjekte etmişler. Bunun sonucunda nöral aktivitelerini izlerken enjekte edilen interferon sonucunda hiperaktivitenin hafiflediği gözlemlenmiş. Sosyal davranışları kontrol eden prefrontal korteksteki nöronları inhibe eden (etkisini durduran) bir nörotransmitter olan GABA'da da artış gözlemlenmiş. Gaba ise doğrudan kişiliği ve stres yönetmeyi etkiliyor.

Araştırmanın yürütücüsü olan Jonathan Kipnis bu deneyin sonuçlarını şöyle yorumluyor:

''Beyin her bağışıklık sistemi aktivitesini hastalık var tehdidi olarak algılar. Bu çalışmalara göre ise bağışıklık sistemi ve beynin birbirinden etkilendiklerini kesin bir şekilde gözlemliyoruz. Fakat bazı sosyal davranışların, bağışıklığın patojenlere verdiği tepkiler sonucunda evrildiğini biliyoruz.''

Sosyal davranışlar ve bağışıklık sistemi arasındaki evrimsel bağlantıyı doğrulamak için çeşitli kemirgen türleri, zebra balığı ve meyve sinekleri genomları da analiz edilmiş.

Bu çalışmalar sonucunda da sosyal yaşayan türlerde interferon gamanın yüksek olduğu, yalnız yaşayanlarda düşük miktarlarda olduğu tespit edilmiş.

Yani ne kadar sosyalseniz bağışıklığınız o kadar kuvvetli ve bir o kadar sosyalsiniz.

İncelenen bu türler başkalarıyla etkileşime girdiğinde interferon gama üretmeye başlıyor. Bu şekilde bu etkileşimden kaynaklanabilecek herhangi bir enfeksiyona karşı korurken, yüksek sosyal davranışlar da aktive oluyor.

Bağışıklık sisteminiz günlük davranışlarınızı ve kişiliğinizi de etkiliyor.

Bu çalışmalara göre insanlardaki birçok sosyal ve kişilik açıkları, bağışıklık sistemleriyle doğru orantılı değişebilir. Bu araştırmalar ilerledikçe otizm benzeri durumlar için yeni tedaviler bulunması umut ediliyor...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mrssm

Etrafındaki İnsanlar Ömür Törpüsü Olursa Daha Güçlü Bir Kişiliğin Bilimsel Veya Herhangibi Bir Açıklaması Kalmıyor Kurunun Yanında Yaşta Bir Şekilde Yanıyor

sciencesoldier

bağışıklık sisteminin sosyalleşmekle alakası birçok insana dokunup doğayla bütünleşmek de olabilir şimdi. tabi birçok hayvana dokunmayı saymıyorum bile. kısacası bağışıklığınızın kuvvetli olması büyük oranda genlerle alakalı hee bir de küçükken ne kadar sokakta mikroplarla karşılaştığınıza. sosyal olmakla alakası olduğunu sanmıyorum. ama sokakta oynamakla alakası çok. bu arada hayvanlarda olabilir çünkü birçok yerden mikrop kapabiliyorlar uzun mesafeler gidiyorlar doğal olarak değişik yerlere girip çıkıyorlar hepsinin üzerinde çok farklı mikroskobik canlı oluyor. tabi denizleri falan kirletmemizi saymıyorum. nedeni bu olabilir.

denize-kiyisi-olan-adam

Yani ne kadar sosyalseniz bagisikliginiz o kadar kuvvetli ve bir o kadar sosyalsiniz :)))

gelecekte-birgun-gelecek

başlık güçlü kişilik,konu bağışıklık sistemi bu ne yaman çelişki?

lisami

Çok sosyal değilim ama bağışıklık sistemim kuvvetli?

Görüş Bildir