Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dağların Soytarısı Kea Papağanı Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey

Anasayfa > Gündem

Dünyanın en zeki hayvanlarından biri olarak da bilinen Kea papağanlarının nesli tükenmek üzere. Dağ yamaçlarında zorlu hayat koşullarından yaşamaya çalışan bu tatlı papağanlar hakkında bilinmeyen bazı maddeleri bir araya getirdik.

1. Kea ismi nereden geliyor?

1. Kea ismi nereden geliyor?

Yeni Zelanda’nın yerlisi olan ve sadece Güney Adası'nın dağlık bölgesinde yaşayan Kealar’ın garip isimleri, uçarken kee-a diye kulak  tırmalayıcı bir sesle ötmelerinden gelmektedir.

2. Gerçekten de dünyanın en zeki kuşları arasında yer alıyorlar mı?

3. Bu kuşların hepsi aynı renk mi oluyor?

3. Bu kuşların hepsi aynı renk mi oluyor?

Tüylerinde hâkim olan renk yeşildir. Onları birbirlerinden ayıran kanat altı bölgesindeki renkli tüyleridir. Çoğunun bu alt tüyleri turuncu/kırmızı skalasında seyreder; bu kısımlardan sonra ise bazılarının mavi bazılarının siyahi tonlarında tüyleri sıklaşır. Renkleri sayesinde doğal ortamları olan ormanla kaynaşmalarına rağmen oldukça göze çarpan kuşlardır.

4. Dağ soytarısı lakabını gerçekten hak ediyorlar mı?

4. Dağ soytarısı lakabını gerçekten hak ediyorlar mı?

Dağda yaşadıkları ve pek insan içine çıkmadıklarından insana dair her şey onlar için ilgi çekicidir. Bir dağ evinin yağmur oluklarından durmadan kayabilir; pençelerinin burada çıkardığı seslerle neşelenip çığlık çığlığa bağırabilirler. Bu esnada ise kulübedeki insanların tepkilerini görmek için çatıdan baş aşağı sarkarak pencereyi dikizlerler. Tüm bunlardan dolayı yaramaz lakaplarını hak ettikleri söylenir.

5. Ufak tefek hırsızlıklar yapıyorlar mı?

5. Ufak tefek hırsızlıklar yapıyorlar mı?

Dağ yamaçlarında konaklayan kampçılar birkaç saat içerisinde ufak tefek eşyalarını kaybederler. Sonrasında ortada bıraktıkları uyku tulumunu paramparça edilmiş halde bulduklarındaysa sorumlu ortaya çıkar.

Ancak bu kadarla da kalmazlar  Geçtiğimiz senelerde karavanla Yeni Zelanda'ya gelen bir çift fotoğraf çekmek üzere karavanlarından inip geri döndüklerinde 1000 dolarlarının yerinde olmadığını görürler. Hırsızın parmak izine rastlanmamasıyla ve çevrede bulunan kameralarla minik hırsız kendini ele vermiş olur.

6. Kealar'ın polisleri çok sevdiği doğru mudur?

7. Kayak yapan insanları ve kayak tesislerini taciz ederler mi?

7. Kayak yapan insanları ve kayak tesislerini taciz ederler mi?

İzleyici buldukları her yerde şebeklik yaptıkları için kayak pistlerinde de aynı insanlar gibi ayaklarını ters V yaparak kaymaya çalışır ve kayakçıların arasında yer kapmaya çalışırlar.

Kayak tesislerini işletenler, tüm donanımlarını ‘keaya dirençli’ yapmak zorundalardır. Çok önemli cihazlar koruyucu bir kılıf içine saklanmalı ya da her tarafı kapatılmalıdır. Hatta halat yerine metal teller kullanılmalıdır. Ancak ne yazık ki henüz ‘keaya dirençli’ bir çöp kutusu icat edilmemiş durumdadır.

8. En vahşi kuşlar arasında mı yer alırlar?

8. En vahşi kuşlar arasında mı yer alırlar?

Sevimli, yaramaz ve zeki görünen bu papağan türü aslında en tehlikeli hayvanlar arasında yer alır. Genellikle otçul beslenmeyi seçen Kealar'ın, dağ koyunlarının böbrek bölgesindeki yağlardan alabilmek için onlara saldırdıkları; asıl amaçlarının öldürmek olmadığı ancak koyunların çoğunun enfeksiyon nedeniyle öldüğü kayıtlar arasındadır.

9. Arabalarla ne alıp veremedikleri var?

9. Arabalarla ne alıp veremedikleri var?

Henüz belirlenemeyen bir nedenden ötürü, tüm Kea kuşları araba camlarının etrafındaki lastik şeritleri yemekten çok hoşlanıyor.

10. Fast food'u en az insanlar kadar sevdikleri doğru mu?

11. Türlerinin tükenmekte olmasının suçu insanlar mı?

11. Türlerinin tükenmekte olmasının suçu insanlar mı?

Dünyadaki tek dağ papağını olan Kea'nın nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu tehlikenin %60'ı insanların onların beslenebileceği alanları tahrip etmesiyle oluşuyor. Bir diğer risk ise Kealar'ın üreme ve yumurtlama dönemlerinde bölgede artan yırtıcı sürüngenler tarafından öldürülmesi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
57
20
17
10
9
6
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Burada atlanmis birkac sey de ben soyleyeyim. Kopeklerle nedense yildizlari hic barismamasina ragmen kedilerle iyi anlasirlar, tehlike durumunda cok tiz isli... Devamını Gör

KOVALA NEJDET

bu çirkin kuşu görünce aklıma geldi benim balkona da baykuş dadandı bi tane, akşamları sığır gibi yarım saat birbirimize bakışıyoruz, höt dese al sana göt di... Devamını Gör

Kanlı Barones

Böyle bir paylaşım gördüğüme çok sevindim. Papağanlar en sevdiğim hayvanlar:) Ama ne yazık ki kimse zahmet edip araştırmıyor sadece duyduğunu taklit eden(ki ... Devamını Gör