Cüzdanlar Cep Telefonlarına Giriyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Cüzdanlar Cep Telefonlarına Giriyor

Cüzdanlar Cep Telefonlarına Giriyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) mevcut ödeme sistemlerini değiştirecek kanun ile ilgili çalışmaları mobil ödeme sistemleri sektörünü heyecanlandırdı. GSM operatörleri ile birlikte sürece hazırlanan mobil ödeme sistemleri sektörü, cep telefonu ve cüzdanı birleştirecek Mobil Cüzdan uygulaması için gün sayıyor.

Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği'nden (MOBİLSİAD) yapılan açıklamaya göre, ödeme sistemleri alternatiflerinin artmasını sağlayacak bir kanun taslağının hazırlığını tamamlamak üzere olan Merkez Bankası üzerinde çalıştığı ''Ödeme Sistemleri ve Hizmetleri ile Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı''nı 5-6 ekim 2012 tarihlerinde Abant'ta yapacağı organizasyonla tanıtacak.

Açıklamada tasarıya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen MOBİLSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobil Ödeme Komisyonu Başkanı Yılmaz Kurtay, 200 milyon liralık mobil ödeme sistemleri pazarının kanun ile birlikte 3 yıl içerisinde 1.5 milyar liraya çıkacağını belirtti.

Mobil ödeme sistemleri sektörü ve GSM operatörlerinin bu süreci yakından takip ettiklerini ifade eden Kurtay, ''Hazırlıklar son aşamasında. Çok yakında cep telefonu ve cüzdanı buluşturacak Mobil Cüzdan uygulamaları hayatımıza girecek. Akıllı telefonlarda bulunan Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisini kullanacak olan uygulamayı cep telefonuna indiren tüketiciler, kredi kartı bilgilerini entegre ederek, Mobil Cüzdan'a sahip olacaklar. Kredi kartı taşımaktan kurtulacak tüketiciler, cep telefonlarını okutarak alışveriş yapabilecekler'' değerlendirmesinde bulundu.

-Lisanslar Merkez Bankası'ndan alınacak-

Merkez Bankası'nın 2001 yılından bu yana kanun tasarısı ile ilgili çalışma yürüttüğünü hatırlatan Kurtay, mobil ödeme sistemlerinin şu anda bir kanuni karşılığı bulunmadığını, tasarı yasalaştığı andan itibaren bütün pazarın regüle edilmesi söz konusu olduğunu dile getirdi.

Yasa ile birlikte GSM operatörleri için hayatın tamamen değişeceğini bildiren Kurtay, ''Operatörler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) aldıkları mevcut iletişim lisansları ile bu işi yapıyorlar. Ancak kanun çıktıktan sonra operatörler Merkez Bankası'ndan ödeme hizmeti ile ilgili lisans almak durumunda kalacaklar. Lisans ile ilgili detaylar da Abant toplantısında belirlenecek'' diye konuştu.

-Mobil Cüzdan hayatı kolaylaştıracak-

İnsanların evlerinden çıkarken yanlarına 3 şeyi almayı unutmadıklarını söyleyen Kurtay, ''Cep telefonu, cüzdan ve anahtar insanların vazgeçilmezi olmuş durumda. Mobil ödeme hizmetleri ve cep telefonu teknolojisi bir araya geldiğinde ortaya muhteşem bir ödeme sistemi çıkmış olacak'' diye konuştu.

GSM operatörlerinin yıl başına kadar Mobil Cüzdan'ı hayata geçireceklerini açıklayan Kurtay, şunları kaydetti:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AveaKredi KartıMerkez Bankasıcep telefonu
Görüş Bildir