Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Cumhuriyet Yürüyüşü Krize Neden Olabilir'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Cumhuriyet Yürüyüşü Krize Neden Olabilir

Cumhuriyet Yürüyüşü Krize Neden Olabilir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Bazı sivil toplum kuruluşlarının Ortadoğu'daki bazı özentilere heveslenerek 'halk hareketi başlatıyoruz', 'halk yürüyüşü yapıyoruz' derken bir krize Türkiye'yi sokmaları ve bunu da bazı siyasi partilerin çok sıcak sahiplenmeleri doğru değildir'' dedi.

AA

Ankara- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , genel başkan yardımcıları, parti yöneticileri, bazı milletvekilleri ve partililerle parti genel merkezinde bayramlaştı. Bahçeli, burada yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın İslam alemine ve Türk milletine hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu. Ramazan ve Kurban bayramlarının hüzünle dolu olduğunu, şehitler verildiğini anlatan Bahçeli, ''Milletimiz üzgündür, hüzünlüdür, acılıdır ve özellikle de iki bayram arasında çok sayıda eve, baba ocağına ateş düşmüştür'' diye konuştu.

Bahçeli, her bayramda siyasi partilerin demeçlerle milletin bayramını kutladığını, siyasi iktidar sorumluluğunu taşıyanların ortaya koyduğu görüşler ve temennilerin en azından uygulaması mümkün olan ve yerine getirilmesi çok daha imkan dahilindeki temenniler olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Milletin güzel günler yaşama arzusunu sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler paylaşırken, siyasi iktidarın da bunu paylaştığını anlatan Bahçeli, siyasi iktidarın gerekli sorumluluğu taşımadığını iddia etti.

Terör örgütünün iki bayram arasında iki stratejik plan ortaya koyduğunu, bunlardan birinin kırsal alan hakimiyetini sağlamak, ikincisinin toplum hayatında her kesimde bir sözleşmeye imza attırmak olduğunu ifade eden Bahçeli, ''Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Devrimci Halk Ordusu tarafından bir savaş başlatılmış, kırsal alan hakimiyeti özellikle belli coğrafyalarda, il ve beldelerde kurulmak istenmiş, ama bunun karşılığında toplumsal alanda, kentlerde ve başkentte toplumsal müzakerelerin başlatılması ve taviz verilmesi görülmektedir'' dedi.

Bunlardan birinin de büyükşehir belediyeleriyle ilgili kanun olduğunu iddia eden Bahçeli, ''Bu bir özerkliğe doğru yöneliş, federal yapıya karşı bir tavizin sonucu olarak hazırlanmış bir projedir'' diye konuştu. Seçilme hakkının 18 yaşına çekilmesi konusunu da eleştiren Bahçeli, terör örgütünün ''Türk ordusuna asker göndermeyiniz'' diye isteğinin bulunduğunu da öne sürdü.

Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Cumhurbaşkanlığı seçimine oy ilave edebilmek için gençleri istismar ettiğini öne sürerek, onların Meclis'e gelme arzu ve duygularını kamçıladığını, ancak gerçek niyetini ortaya koymadığını savundu. TSK mensuplarını şehit eden canilerden karakola düşmemiş, savcının önünden geçmemiş olanların bulunduğunu ve askerlik yapmadığını anlatan Bahçeli, yasaya göre askerlik şartı hariç milletvekili olma şartlarını taşıdığını belirtti.

Bahçeli, TBMM'de milletvekili olabilmek için askerlik şartının zorunlu olmaktan çıkarıldığını, bir başka kapı aralanılarak askerliğin de zorunlu olmaktan çıkarılmaya çalışıldığını söyledi.

Bahçeli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın kutlanmasının yıllardan beri yasalarla belirlendiğini ve bu anlamda bir gelenek oluştuğunu, bu geleneği daha iyiye doğru götürecek katkılarda bulunmak yerine bir krizin başlatılma sebebi haline getirilirse büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanCumhuriyet BayramıKurban BayramıMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanSavaşŞehitTerörTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir