Cumhuriyet'ten Cem Küçük Açıklaması: ‘Sahibi Kimse Çıksın Ortaya’

 > 
5PAYLAŞIM

Cumhuriyet gazetesi, Star gazetesi yazarı Cem Küçük'ün A Haber canlı yayınında Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar için söylediği "MİT TIR’larını ABD’de New York Times yayınlasaydı bu iş hukukla çözülmezdi" sözlerine tepki gösterdi ve "Sahibi kimse çıksın ortaya" başlıklı açıklamasında "Siyasi iktidarın sahibine biat etmeyip çok ağır baskılara rağmen gazetecilik yapmaya çalışanların üzerine saldırtılan Cem Küçük’ün marifetleri, Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni’nin devlet tarafından hâlâ öldürülmemesinin eleştirilmesine kadar geldi" dedi.

Nagehan Alçı ve Cem Küçük, A Haber canlı yayınında Cumhuriyet'in MİT TIR'ları haberinin yayınlanmasıyla ilgili konuştu. Cumhuriyet gazetesinin MİT TIR’ları ile ilgili “devletin en mahrem” görüntülerini yayınladığını savunan Cem Küçük, savcılara da sitemde bulundu. Küçük “Can Dündar’a gözaltının orada olması lazımdı” dedi. 

ABD’den örnekler de veren Cem Küçük, “MİT TIR’ları olayının bir benzeri Amerika’da yaşansaydı, New York Times gibi herhangi bir gazete CIA TIR’larının resimlerini yayınlasaydı, iddia ediyorum hukukla çözmezlerdi bunu” dedi.

Nagehan Alçı da “Hayır onu bırak zaten yayınlamaya kadar gelemez, TIR’ları durduranları anında öldürürlerdi” dedi.

Cem Küçük ve Nagehan Alçı'nın sözlerine tepki gösteren Cumhuriyet gazetesi, gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay imzasıyla yayınladığı "Sahibi kimse çıksın ortaya" başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Siyasi iktidarın sahibine biat etmeyip çok ağır baskılara rağmen gazetecilik yapmaya çalışanların üzerine saldırtılan Cem Küçük’ün marifetleri, Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni’nin devlet tarafından hâlâ öldürülmemesinin eleştirilmesine kadar geldi.

Cem Küçük adında biri, önceki gece A Haber adlı bir TV kanalında, Genel Yayın Yönetmenimiz Can Dündar'ın MİT tarafından öldürülmemesini (ABD ve CIA'ye gönderme yaparak ) eleştirmiş(!). Bu kişi, gazeteci kılığına bürünerek, siyasi iktidarı eleştiren gazetecileri ve gazeteleri açık şekilde tehdit ettiği halde devlet yetkililerinden hiç kimsenin "Sen kimsin?", "Bu ne cüret?" diye sormamasından aldığı cesaret ve destekle adeta bir suç makinası gibi davranmaya devam ediyor.

Cem Küçük adındaki kişiyle bir işimiz olmaz; akıl sağlığına dair ciddi kuşkularımız olan birini değil, bu kişiyi her akşam ekranına taşıyanları, gazetelerinde bu kişiye sütun açanları, onun tehditlerine yol veren devlet yöneticilerini, görmezden duymazdan gelen savcıları, onu, basını susturmak için piyon olarak kullanan karanlık güçleri dikkate alıyoruz. Ve onlara sesleniyoruz:

Bu piyonun arkasına gizlenerek kurtulamazsınız! Bunun hesabını sorarız! Peşinizi bırakmayız!

Siyasi iktidarın sahibine biat etmeyip çok ağır siyasi, ekonomik, hukuki baskılara karşın gazetecilik yapmaya çalışan kişi ve kurumların üzerine saldırtılan bu kişinin marifetleri, en sonunda Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni’nin devlet tarafından hâlâ öldürülmemesinin eleştirilmesine kadar gelmiştir. Bunu söyleyen, herhangi biri değildir; devletin (başta istihbarat kurumu olmak üzere) çeşitli kurum ve yetkilileriyle samimi ilişkide ve irtibatta olduğu bilinen birisidir.

Bu vahim olayı savcılığa, adliyeye götürmenin bugünlerde pek sonuç alıcı bir yol olmadığının bilincindeyiz. Yargı kurumunun son dönemdeki performans ve işlevini dikkate aldığımızda, anılan kişiyi ve söylemini aklama ihtimalinin de çok kuvvetli bir ihtimal olduğunu düşünüyoruz. Bundan dolayı, bu vahim olayı tarihe ve geleceğe kayıt düşmek için kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Açıkça öldürme amaçlı bir hedef gösterme anlamı taşıyan bu tehdidin, kişisel bir husumetten kaynaklanmadığı ortadadır. Tersine bu tehdit, devletin, “Suriye’ye gönderilen insani yardım malzemesi” olarak açıkladığı şeyin, büyük çapta silah ve mühimmat malzemesi olduğunu belgeleyen görüntü ve bilgilerin yayımlanmasından kaynaklanmıştır. Bu nedenle, sıradan birinin hezeyanları sayarak gülüp geçmek yerine, bu hezeyan sahibinin sahiplerine sesleniyoruz:

Bir açıklamanız olacak mı?

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı

Akın Atalay"

Kaynak: Cumhuriyet

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir