Gezi Karikatürlerine Jet Soruşturma

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Gezi karikatürlerine bile dayanamıyorlar

Didim'de açılan 'Direngezi' konulu sergideki karikatürler polis tarafından toplandı.

Didim’de düzenlenen 18. Barış Şenlikleri’nde Gezi Direnişi’ni konu alan uluslararası “DirenGezi” karikatürlerinden oluşan sergi savcılık emriyle toplatıldı.

Aralarında “Don Kişot” mizah dergisinin düzenlediği “DirenGezi” karikatür yarışmasında büyük ödülü kazanan Kosovalı çizer Murat Ahmeti’nin çalışmasının da yer aldığı sergi, Türk ve dünya çizerlerinin on eserinden oluşuyordu.

Karikatürler 31 Ağustos 2013 günü saat 15.00’te cadde üzerindeki reklam panolarına asıldı. Ancak sergi Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce birkaç saat içinde indirildi. İlçede belediyenin düzenlediği 18. Didim Barış Şenlikleri sürerken, savcılık talimatıyla sergiyi düzenleyenlerle ilgili soruşturma açıldığı öğrenildi.

Sergide Carlos Latuff (Brezilya), Erdoğan Karayel (Almanya), Marco De Angelis (İtalya) ile Türkiye’den Köksal Çiftçi, Kürşat Zaman, Mehmet Gölebatmaz, Menekşe Çam, Muammer Olcay ve Sait Munzur’un çalışmaları yer alıyordu.

Ayrıca soruşturma nedeniyle serginin organizatörlüğünü de yapan çizer Mehmet Gölebatmaz’ın avukatı eşliğinde Didim Emniyet Müdürlüğü’nde “devlet büyüklerine hakaret” suçlamasıyla ifade verdiği öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan “Don Kişot” e-mizah dergisi genel yayın yönetmeni Erdoğan Karayel ise karikatür sanatına karşı yapılan bu baskıyı şaşkınlıkla karşıladığını belirterek “Karikatürün bir hiciv ve yergi sanatı olduğunu kabul etmekte zorlanan bir zihniyetle yönetiliyor ülkemiz. Üstelik bu sergi uluslararası bir sergi. Büyük ödülü kazanan Kosovalı çizer Murat Ahmeti’ye bunu nasıl açıklayacağımı düşünüyorum. Aynı zamanda İtalyan çizer Marco De Angelis’e ve Brezilya’da yaşayan Filistinli aktivist çizer Carlos Latuff’a...” dedi.

Dünya Barış Günü’nde, “barış” resimleri yapan ressamların çalışmalarının da polislerce ezildiğini anımsatan Karayel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karikatür doğası gereği özgür ve eleştirel bir sanat dalıdır. Cumhuriyet tarihinde bu sanatın özellikle politik alanda özel bir yeri ve önemi vardır. Demokrasi ‘özgürlük, adalet ve hoşgörü’ kavramlarıyla anlam kazanır. Bugünkü eylemden dolayı dünya karikatürcülerinden ülkem adına özür diliyorum.”

Cumhuriyet | Kültür Servisi

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Karikatürlerine Soruşturma

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Didim'de Gezi Karikatürleri Sergisine Soruşturma

Didim 18. Barış Şenlikleri’nde Haziran İsyanı ile ilgili açılan karikatür sergisi, AKP’nin şikayeti, savcılığın kararı ve polisin gece yarısı operasyonu ile kaldırıldı. AKP “Oyunlar oynanıyor”, karikatürcüler “utanç verici” dedi

Muğla’nın Didim ilçesinde 18.si düzenlenen Barış Şenlikleri’nde Didim Gezi Platformu, bir karikatür sergisi gerçekleştirdi. Yalı Caddesi’ndeki sergide Brezilya’dan Carlos Latuff, Almanya’dan Erdoğan Karayel, İtalya’dan Marco De Angelis, Kosova’dan Murat Ahmati, Türkiye’den de Köksal Çiftçi, Kürşat Zaman, Mehmet Gölebatmaz, Menekşe Çam, Muammer Olcay ve Sait Munzur’un Haziran İsyanı ile ilgili karikatürleri yer aldı.

AKP faşizminin, gericiliğinin anlatıldığı karikatürler AKP saflarında rahatsızlık yarattı. AKP Didim Teşkilatı’nın şikayetçi olması üzerine savcılık karikatürlerin toplatılması kararı aldı. Polis de karikatürlere bir gece yarısı operasyonu düzenledi ve resimleri topladı.

AKP’de yine ‘oyunlar oynanıyor’ sendromu

Karikatür sergisinden şikayetçi olan AKP İlçe Örgütü Başkanı Hilmi Erbaş, düzenlediği basın toplantısında karikatür yoluyla başbakana hakaret edildiğini söyledi. Erbaş, şikayetini AKP’nin Haziran İsyanı’ndaki yenilgisinde başvurduğu komplocu dille savundu: “Didim’de oynanan bir oyun var. Bunun ayaklarını belediye, marjinal gruplar ve ulusal basın oluşturuyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesi ilçede ideoloji kargaşası yaratılmak isteniyor. Girişimlerin farkındayız ve oyuna gelmeyeceğiz. Kamuoyu da uyanık olsun.”

‘Karikatür eleştiri sanatıdır’

Sergi ile ilgili Didimli çizer Mehmet Gölebatmaz ve reklam panolarını kiralayan şirket yetkilisi hakkında soruşturma açıldı. “Devlet büyüklerine hakaret” iddiasıyla suçlanan Gölebatmaz, Emniyet Müdürlüğü’ne açtığı soruşturmada mesleği avukat olsa da karikatürlerinin hem yurtiçinde hem yurtdışında yayımlandığını, birçok müzede çalışmalarının bulunduğunu söyledi. Gölebatmaz, “Karikatür eleştiri sanatıdır. Devlet büyüklerine hakaret suçu işlemedim, sadece yalakalık yapmıyorum. Sistemde eleştirilmesi gereken noktaları dünya görüşüm ve sanatımla çiziyor ve sergiliyorum” dedi. Serginin tüm düzenlemesini kendisinin yaptığını söyleyen Gölebatmaz, darbe dönemlerinde dahi ifade vermediğini, soruşturma geçirmediğini dile getirdi.

‘Utanç verici’

Karikatürü toplatılan sanatçılardan Don Kişot E-Mizah Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Karayel de “Karikatürün hiciv ve yergi sanatı olduğunu kabul etmekte zorlanan bir zihniyetle yönetiliyor ülkemiz” dedi. Serginin uluslararası niteliğine dikkat çeken Karayel, turistik ve antik bir kentte bunların yaşanmasının utanç verici olduğunu ifade etti ve dünyadaki tüm karikatürcülerden özür diledi.

Sendika.Org

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaBrezilyaDarbeİtalyaMuğlaPolisoyun
Görüş Bildir