Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Bundan Sonrası Şölene Dönüşmeli'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Cumhuriyet Haber Portalı-Önder Açıklama Yapıyor

BDP İstanbul Vekili Sırrı Süreyya Önder Türkiye'deki Gezi Parkı direnişi ve polisin 'orantısız güç' kullanımıyla ilgili Başbakan yardımcısı Bülent Arınç'la görüştü.

Cumhuriyet Haber Portalı

İstanbul- BDP'li Önder toplantı sonrası yaptığı açıklamadan satır başları...

-Sayın Cumhurbaşkanımız dinledi, notlarınız aldı.

-Bilgi kirliliği de başladı.

-Olay basit bir hukuk ihlaline en demokratik karşı çıkıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Sırrı Süreyya Önder: Nihayet Demokratik Süreçler Devrede

BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder: Bugüne kadar göremediğimiz demokratik süreçler nihayet devrede.

BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Başbakan Vekili Bülent Arınç ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmelerin ardından bir açıklama yaptı. Satırbaşları şöyle:

Sayın Arınç'la olan konuşmamız önemliydi. Gelinen noktada hangi yanlışların yaşandığını devlet şiddetinin anlamsızlığını anlattım. Biraz bilgi kirliliği de başladı.

Şunu söyleyebilirim günlerdir göremediğimiz demokratik süreçlerin nihayet devrede olduğunu gördüm.

Buradan direnişteki herkese selamlarımı gönderiyorum.

Bundan sonra eylemler bir şölene dönüşmelidir.

Haberin Tamamı İçin:

Sırrı Süreyya Önder Cumhurbaşkanı Gül İle Görüştü

BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder Gezi Parkı protestolarıyla ilgili olarak Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü.

Önder görüşme sonrasına şu açıklamaları yaptı:

Sayın Cumhurbaşkanına konuyla ilgili bilgileri aktardım. Dikkatle dinleyerek not tuttu. Devlet şiddetinin pervasızlığını anlamsızlığını kendi durduğumuz yerden anlattım.

Biraz bilgi kirliliği de başladı. Sürece dair kısa değerlendirme yapıp Sayın Arınç’ın sahsında hükümetin yaklaşımını aktarmak istiyorum.

Olay basit bir hukuk ihlaline en basit bir karşı çıkıştı.

Halkı demokratik süreçlere katmama kendi bildiğini okumadan başlayarak bu noktalara geldi.

Henüz daha demokratik siyasetin devlet katında bir reflekse bürünmediğini görmek mümkün.

Nüfusun yüzde yetmişi genç olan bir ülkede itiraz edenleri daraltıp onlara şiddet uygulamanız isyan edenlerin çoğalmasına yol açar.

Bana göre polis bütün eğitimini yapılanmasını gözden geçirmek zorundadır. Oradaki polisler işi şahsi meseleleri oradaki insanları da şahsi düşmanları olarak görüyorlar.

Sayın Arınç parkla dönük meselede kararla ilgili kenti de dahil eden yeni bir süreç başlatacaklarını söyledi. Bu önemli bir gelişmedir.

Polisin zehirli güç kullanımına yönelik adli idari süreci başlattıklarını söyledi.

Ben sadece o bölgenin vekili sıfatıyla görüşmeleri yürüttüm. Direnişçi arkadaşlarıma selam ediyorum.

Demokratik farkındalık ülke tarihinde dönüm noktası olacaktır.

Bundan sonrası bence bir şölene dönüşmelidir. Bundan sonrasını demokratik mekanizmalarla yürütmek gerekiyor.

Sayın Arınç’ın temsiliyeti meşrudur ve bizim sorgulayacağımız bir şey değildir.

İstanbul Valisi derhal soruşturma açılması kişilerden biridir. Birazcık feraset bu meseleyi çok daha baştan demokratik zemine çekecekti. Bunların hepsinin hakkında suç duyurunda bulunacağız.

Halk süreci denetleyebileceğini gördü ve özgüven kazandı.

Halkın özgüveni öyle bir noktaya geldi ki bu saatten sonra siz halka rağmen tepeden inme bir şey yapamazsınız.

Sayın Gül anlatılanların bir kısmını bildiğini bir kısmını benden duyduğunu aktardı. Sayın Başbakan burada olsaydı ona da anlatmak isterdim.

Mesela kamunun bilmediği nokta var. Alınan ruhsatta burası kentsel sit alanıdır. Düzenlenirken bu kaldırım unutulmuştur. Adı yayalaştırma projesi olan bir yerde bir oldu-bittiyle biz orayı keseriz anlayışı vardır.

Bu sadece ağaca yönelik bir tepki değildi. Kardeşim siz bu kadar nobran davranamazsınız. Ülkenin her alanına bu kadar ölçüsüz yaklaşamazsınız itirazıydı.

Buradan bu vesileyle Sayın Bahçeli’ye bir şey söylemek istiyorum. Sürekli “İmralı’nın postacısının başrol oynadığı bir işte biz olamayız” diyordu.

Sayın Bahçeli bilmeli ki orada evlatlarımızın canını burada ağzı var dili yok ağaçlarımızın canını kurtarmak için buradaydım.

Orada da burada da meseleyi hukukun içinde çözmek için vardım.

Haberin Tamamı İçin:

Önder: Bundan Sonrası Şölen Olmalı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'Bundan Sonrası Şölene Dönüşmeli'

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Gezi Parkı eylemcileriyle birlikte süreci yaşayan birisi olarak, bu direnişin kesinlikle demokratik ve barışçıl ortamda gösterilmesi gerektiğini söyledi. Önder, "Bundan sonrası bence şölene dönüşmelidir." dedi.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, aldığı randevu sonrası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili görüştü. Saat 16.30'da Çankaya Köşkü'ne gelen BDP'li Önder, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinin ardından kapıda bekleyen gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede Gül'e, yaşananlarla ilgili izlemini aktardığını belirten Önder, oluşan kamuoyu tepkisi ile artık demokratik süreçlerin devreye girdiğini gördüğünü, halktaki gözlemin devlet ve hükümette de geliştiğini ifade etti.

Sürecin içerisinde bizzat olan biri olarak Gül'e görüşlerini aktardığını anlatan Önder, Cumhurbaşkanı'nın notlar alıp kendisini dinlediğini ifade etti. Başlangıcından bugüne kadar gelinen noktada ne gibi yanlışlar yapıldığını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a, bugün de Cumhurbaşkanı Gül'e aktardığını kaydeden Önder, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan burada olsaydı ona da aynı şeyleri anlatmak istediğini dile getirdi.

BDP'li Önder, olayların bu noktalara taşınmasında polisin fütursuzluğunun etkisinden söz ederek, Arınç'tan kanuni sınırlarda davranmayan devlet görevlilerinin soruşturulacağı ve haklarında her türlü işlemin yapılacağı sözünü aldıklarını söyledi. Eylemler esnasındaki bilgi kirliliğine de değinen Önder, kendi bildiğini okuyan ve şiddetle bastırmanın olayları bu noktaya taşıdığını belirterek, ekoloji sorunun bütün insanların ve canlıların, dünyanın sorunu olduğunu, bu unsurları dikkate almadan "kendi perspektifinizden kararlar alamayacağınıza" dikkat çekti.

"POLİSİN YAPILANMASI GÖZDEN GEÇİRİLMESİ"

"Bence polis bütün yapılanmasını gözden geçirmek zorundadır." diye devam eden Önder, meselenin gelişim biçiminde düne kadar demokratik süreçlerin bir türlü devreye girmediğini, ancak kendisinin şu andaki izleminin demokratik süreçlerin devreye girdiğini, bundan sonra da kolektif bir akla ihtiyaç olduğunu aktardı.

BDP'li Sırrı Süreyya Önder, Arınç'ın polis tarafından vuku bulan zehirli güç kullanımına dönük süratle adli ceza ile soruşturmaları başlattıkları ve tamamlayacaklarını söylediğini hatırlatarak, İçişleri Bakanı Güler'in de mülkiye müfettişlerini görevlendirdiğini, polisin yanı sıra burada sorumluluğu olan herkesin sorgulanacağını dile getirdi.

DİRENENLERİ KUTLADI

İlk günden bugüne kadar direniş yapanlara selam gönderen ve kutlayan Önder, yarattıkları farkındalığın ülke tarihi için önemli bir dönüm noktası olduğunu, hükümetlerin meselelere bakış açısını değiştirdiğini, herkesin bundan dersler çıkartması gerektiğini vurguladı. Önder, yaşananların herkesin reflekslerini gözden geçireceği derinlik ve büyüklükte bir olay olduğunu tekrarlayarak, sözlerine şöyle devam etti: "Meselenin devlet boyutunda yapılacak her şeyi yaptık. Bundan sonrası bence şölene dönüşmelidir. Çünkü yaratılan durum gerçektir. Bu ülkede herkesin kendi düşünce tarihinde önemli bir mihenk taşı olma vasfı taşımaktadır. Süratle özellikle Ankara başta olmak üzere polisi alanlardan, şiddetten çekip insanların kalbini kazanacak mekanizmaların devreye sokulması gerekiyor. Kamusal alanları tahribin bu mücadeleyi gölgelememesini diliyorum. Bu kararı ben almayacağım, önerilerimi söylüyorum. İsterim ki bu hafta sonu bu direniş şölen havasında kutlasın."

MUHATAP TAKSİM PLATFORMU

Önder, meselenin muhatabının Taksim Platformu olduğuna dikkat çekerek, kendisinin bölge milletvekili olarak sürecin içerisinde yer aldığını kaydetti.

"Ben hiçbir eyleme çekilin çağrısı yapmam. Tarzım değil." diyen Önder, eylemcilerle birlikte süreci yaşayan birisi olarak kesinlikle demokratik ve barışçıl ortamda bu direnişin gösterilmesini söyledi.

Birazcık ferasetin bu meseleyi baştan demokratik bir zemine çekebileceğine işaret eden Önder, bu olayların bir demokratik farkındalık yarattığını, halka özgüven getirdiğini ifade etti. BDP'li Önder, "Bize dayatmalarda bulunursanız bu olmaz, bunun böyle olduğu herkes tarafından fark edildi. Halk süreci denetleyebileceğini gördü. Bu direnişin liderliği, merkezi yok, dolayısıyla bitmesi de böyle olmayacaktır." ifadesini kullandı. Önder, tepki gösterenler arasında MHP'li grupların da olduğunu sözlerine ekledi. (CİHAN)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçGezi ParkıİmralıİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiPolisRecep Tayyip Erdoğanolay
Görüş Bildir