Troya Altınları Yurda Döndü

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Cumhuriyet, Günay'dan önce açıkladı

Cumhuriyet, Günay'dan önce açıkladı

125 yıl sonra Türkiye'ye geri getirilen Troya hazinesindeki eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenecek.

Troya kralı Priamos ’a ait olduğu söylenen ve 1873 yılında Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından Türkiye’den kaçırılan Troya hazinesinden 24 parça Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimiyle Ankara’ya getirildi. Getirilen eserler arasında altın, elektrom kolyeler, küpeler ve broşlar yer alıyor. Eserlerin sergileneceği Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bugün bir basın toplantısı düzenleyecek.

Tarihi Troya hazineleri, Osmanlı hükümetinden izin almadan kazı gerçekleştiren Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından 1873 yılında Türkiye’den kaçırılıp Almanya’ya götürülmüştü. Eserler Almanya’ya kaçırıldıktan sonra Berlin’de sergilenmiş, ancak II. Dünya Savaşı’nda bir hayvanat bahçesinin altındaki sığınakta saklanmıştı.

II. Dünya Savaşı’nda Almanya bölününce Sovyet ordusu gizli sığınakta bulunan hazineyi Moskova’ya kaçırmıştı. Bu arada Troya’da bulunan gerek bu hazineden, gerek kazılarda çıkan eserler, aralarında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin de bulunduğu dünyanın 40 kadar müzesinde bulunuyor. Hazinenin çoğu 1991 yılında Moskova’daki Puşkin Müzesi’nde ortaya çıkınca Almanya ve Türkiye bunları Rusya’dan istemişti.

Haberin Tamamı İçin:

Günay'ın sürprizi altın çıktı

Günay'ın sürprizi altın çıktı

Kültür Bakanı Günay, Troya Antik kentinden çıkarıldığı belirlenen 24 altın takının, Türkiye'ye iade edildiğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Troya Antik kentinden çıkarıldığı belirlenen 24 altın takının, ABD'deki Penn Müzesi ile yapılan işbirliği kapsamında Türkiye'ye iade edildiğini açıkladı.
Günay, daha sonra eserleri basın mensuplarına tanıttı.

Haberin Tamamı İçin:

Bittiğinde Troya Müzesi'nde sergilenecek...

Troya Kazısı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rüstem Aslan, ABD’deki Penn Müzesi ile işbirliği kapsamında Türkiye’ye iade edilen 24 parça altın takıyla ilgili, ”Troya Müzesi bitirildiğinde, bu eserlerin, gerçek yeri olan Troya’da sergilenecek olması bence yüzyılın en büyük
olayıdır” dedi.

Aslan, Troya Antik Kenti’nden çıkarıldığı belirlenen 24 altın takının, ABD’deki Penn Müzesi ile işbirliği
kapsamında Türkiye’ye iade edildiğini anımsattı.

Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içinde yer alan Troya Antik Kenti’nde, kazıların başlangıcından itibaren bu yıl 150. kazı yılı olduğuna işaret eden Aslan, ”Bu yıl aynı zamanda Manfred Osman Korfmann ile başlayan yeni dönem kazılarının da 25. yılı. Troya Müzesi’nin de somutlaştığı bir yıl bu yıl. Bu nedenle ABD’den gelen Troya eserlerinin anlamı çok büyük. Troya Müzesi bitirildiğinde, bu eserlerin gerçek yeri olan Troya’da sergilenecek olması bence yüzyılın en büyük olayıdır” diye konuştu.

Aslan, eserlerin gelişinin 1998 Yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Troya’ya olan ilgiyi daha da artıracağını, ziyaretçi sayısı her geçen yıl artan ören yerinin dünyanın en tanınır merkezleri arasında yer almaya
aday olduğunu kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAltınAmerika Birleşik DevletleriAnkaraErtuğrul GünayİstanbulRusya
Görüş Bildir