Türkiye İle İsveç Artık Stratejik Ortak

 > -

Cumhurbaşkanı Gül Reinfeldt İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Gül Reinfeldt İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç'teki resmi temasları kapsamında, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç'teki resmi temaslarının ikinci gününde, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, Reinfeldt tarafından Başbakanlık Binası'nın girişinde karşılandı. İki ülke bayraklarının önünde görüntü verilmesinin ardından görüşmeye geçildi.

Basına kapalı görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB Başkanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de katıldı.

Görüşmenin ardından Gül ve Reinfeldt huzurunda iki ülke dışişleri bakanları tarafından ''Türkiye-İsveç Stratejik Ortaklık Belgesi'' imzalanacak.

İmza töreninden sonra Gül ve Reinfeldt ortak basın toplantısı düzenleyecek.

STOCKHOLM / AA

Haberin Tamamı İçin:

Gül: 'Teröristler Demokrasiyi İstismar Ediyor'

Gül: 'Teröristler Demokrasiyi İstismar Ediyor'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terör ve şiddete karışanların, Avrupa demokrasilerinin üstünlüğünü yeri geldiğinde istismar ettiğini söyledi.

İsveç'teki temasları çerçevesinde İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, iki ülke dışişleri bakanlarının Türkiye-İsveç Stratejik Ortaklık Belgesi'ni imzalamasının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Gül, basın toplantısındaki konuşmasında, Gül'ü koruyan ekipte yer alan motosikletin devrilmesi sonucu buzla kaplı kanala düşen İsveçli polisin tedavi altına alındığı hastanede hayatını kaybetmesini üzüntüyle öğrendiğini belirterek, polisin ailesine başsağlığı, çalışma arkadaşlarına metanet diledi.

Bir gazetecinin Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerindeki hızının yavaş olmasının kamuoyu desteğini nasıl etkilediğini ve hızı arttırmak için neler yapmayı planladıklarını sorması üzerine Gül, ''Türkiye'nin AB ile ilişkileri bizim açımızdan stratejiktir. Dolayısıyla bu müzakere sürecini biz muhakkak tamamlamak istiyoruz. Ama maalesef Türkiye'ye karşı bazı üyelerin ortaya çıkardığı engellemelerden dolayı müzakere sürecinde bir yavaşlama var'' diye konuştu.

Gül, bunun Türk halkını epeyce rahatsız ettiğini belirterek, ''Bizi de şüphesiz ki çok rahatsız etmiştir. Ama bundan dolayı biz bu süreçten vazgeçecek değiliz. Gayet kararlıyız'' dedi.

Aslında Türkiye'nin müzakere sürecini tamamlamasının Türkiye'nin AB müktesebatını üstlenmesi demek olduğunun altını çizenCumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

''Türkiye, iş yapacak. Türkiye standartlarını her alanda yükseltecek. Böyle bir Türkiye aslında bütün Avrupa Birliği ülkelerinin de çıkarınadır. Güçlü bir ekonomisi olan Türkiye, demokrasisi güçlü olan bir Türkiye, inanıyorum ki birlik için de çok iyi olması gerekir. Düşünün ki, Türk ekonomisi de bugün kriz içinde olmuş olsaydı, demin bahsettiğimiz bu büyük ekonomik işbirliğinden bahsedebilir miydik? Edemezdik. O açıdan müzakere sürecini biz bitirmekte çok kararlıyız.''

Cumhurbaşkanı Gül, müzakere sürecinin bitmesinin otomatik üyelik anlamına da gelmediğini belirterek, ''Bunu da biliyoruz. Sonunda bazı ülkelerin referanduma gitme kararları var. Türk halkının da o zaman fikri ne olur bilmiyoruz. Bunlar sonraki konular. Şimdi bizim konumuz müzakere sürecini başarıyla tamamlamak ve bitirmek'' diye konuştu.

''Avrupa demokrasileri istismar ediliyor''

''Çözüm süreci''nde Avrupa Birliği ülkelerinden beklentilerinin sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

''Bu konuda her zaman aslında şunu söylüyoruz, Avrupa'nın demokrasi, insan hakları, ifade hürriyeti ve standartları çok yüksek. Maalesef zaman zaman teröristler bunu istismar ediyorlar. Teröre bulaşanlar, teröre, şiddete karışanlar bu organizasyonların içerisinde olanlar, onlara mali destekle görevli olanlar, Avrupa demokrasilerinin bu üstünlüğünü yeri geldiğinde zaaf gibi çok istismar ediyorlar. Bunun maalesef çok acı örnekleri söz konusu oluyor. Bu konuda istihbarat birimlerimiz, güvenlik birimlerimiz çok yakın temas içerisinde oluyor ve gerektiğinde gerekli dosyaları, gerekli bilgileri paylaşıyorlar.''

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in ortak basın toplantısı öncesi imzaladığı ''Türkiye-İsveç Stratejik Ortaklık Belgesi''nde, İsveç ve Türkiye'nin küresel alanda iki aktif oyuncu olduğunun ve çeşitli alanlarda işbirliğinin öneminin altı çiziliyor. İki ülkenin ortak ilgi alanlarının tespiti ve işbirliğinin geliştirilmesinin ele alındığı belgede, süregelen köklü ilişkilerin daha da derinleştirilmesi öngörülüyor.

STOCKHOLM / AA

Haberin Tamamı İçin:

Gül'e İsveç'te Basın Özgürlüğü Eleştirisi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile bir araya geldi. Reinfelt, basın özgürlüğü konusunda Türkiye'yi eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Reinfeldt tarafından Başbakanlık Binası'nın girişinde karşılandı. İki ülke bayraklarının önünde görüntü verilmesinin ardından görüşmeye geçildi.

Basına kapalı görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB Başkanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de katıldı.

Görüşmenin ardından Gül ve Reinfeldt huzurunda iki ülke dışişleri bakanları tarafından "Türkiye-İsveç Stratejik Ortaklık Belgesi" imzalandı. İki ülkenin ortak ilgi alanlarının tespiti ve işbirliğinin geliştirilmesinin ele alındığı belgede, süregelen köklü ilişkilerin daha da derinleştirilmesi öngörülüyor.

İmza töreninden sonra Gül ve Reinfeldt ortak basın toplantısı düzenledi.

Gül, basın toplantısındaki konuşmasında, Gül'ü koruyan ekipte yer alan motosikletin devrilmesi sonucu buzla kaplı kanala düşen İsveçli polisin tedavi altına alındığı hastanede hayatını kaybetmesini üzüntüyle öğrendiğini belirterek, polisin ailesine başsağlığı, çalışma arkadaşlarına metanet diledi.

"Önümüzde çeşitli engeller var"

Konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını belirten ve birçok konuda çok yakın istişare içinde bulunduklarını söyleyen Gül, imzalanan stratejik ortaklık belgesinin bunun işareti olduğunu ifade etti. Türkiye'nin AB müzakere sürecini azim ve kararlılıkla bitirmek istediğini söyleyen Gül, "Önümüzde çeşitli engeller vardır ama bunlar müzakere sürecinin teknik gereği olan engeller değildir. Ümit ederiz ki bunların hepsi aşılır" dedi.

"Reformlar sürecek"

Başbakan Reinfeldt ile ekonomik konuları da görüştüklerin ifade eden Gül, iki ülke ekonomisinin de gayet güçlü olduğunu, Türk ekonomisinin özellikle son 10 yıldaki performansının çok iyi olduğunu belirtti. Türkiye'de gerçekleştirilen çok köklü reformları da Başbakan Reinfeldt ile paylaştığını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Bu reform süreci devam edecektir. Bu süreç içeresinde duyduğumuz bazı şikayetler söz konusu. Bunların hep giderileceğine inanıyorum" diye konuştu.

"Müzakerelerden vazgeçecek değiliz"

Cumhurbaşkanı Gül, ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine, Türkiye'nin AB ile ilişkilerini stratejik olarak niteleyen Gül, "Dolayısıyla bu müzakere sürecini biz muhakkak tamamlamak istiyoruz. Ama maalesef Türkiye'ye karşı bazı üyelerin ortaya çıkardığı engellemelerden dolayı müzakere sürecinde bir yavaşlama var. Bu Türk halkını epeyce rahatsız etmiştir. Bizi de şüphesiz ki çok rahatsız etmiştir. Ama bundan dolayı biz bu süreçten vazgeçecek değiliz. Gayet kararlıyız" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin müzakere sürecini tamamlanmasının, AB'nin de çıkarına olacağını ifade eden Gül, müzakere sürecini bitirmekte kararlı olduklarını dile getirdi.

Gül'den Avrupa'ya terör eleştirisi

Gazetecilerin soruları üzerine AB ülkelerine terör konusunda eleştiriler yönelten Gül, şunları söyledi:

"Avrupa'nın demokrasi, insan hakları, ifade hürriyeti ve standartları çok yüksek. Maalesef zaman zaman teröristler bunu istismar ediyorlar. Teröre bulaşanlar, teröre, şiddete karışanlar bu organizasyonların içerisinde olanlar, onlara mali destekle görevli olanlar, Avrupa demokrasilerinin bu üstünlüğünü yeri geldiğinde zaaf gibi çok istismar ediyorlar. Bunun maalesef çok acı örnekleri söz konusu oluyor. Bu konuda istihbarat birimlerimiz, güvenlik birimlerimiz çok yakın temas içerisinde oluyor ve gerektiğinde gerekli dosyaları, gerekli bilgileri paylaşıyorlar."

Basın özgürlüğü eleştirisi

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt de İsveç'in Türkiye'nin AB üyeliğini tamamen desteklediğini ifade ederek, Türkiye'nin AB sürecinde gerçekleştirdiği reformlar ve yeni anayasa çalışmalarına değindi. Reinfeldt, Türkiye'deki reform sürecini güçlü bir şekilde desteklediklerini belirterek, "Gazetecilerin çoğu terörizm nedeniyle tutuklu. Tabii terörizmin nasıl tanımlanacağı da tartışılan bir konu. 4. Yargı Paketi reformu hükümet tarafından benimsenmiş durumda. Şimdi bu paket kapsamında terörizmin daha dar bir tanımı oluşuyor. Tabii aynı zamanda bağımsız mahkemelerin bu kanunları nasıl kullandığına da bakmak gerekiyor" diye konuştu.

Kıbrıs konusundaki yeni durumun da görüşmelerde ele alındığını dile getiren Reinfeldt, yeni dönemde görüşmeleri başlatma ve birleşme yönünde yeni fırsatlar olduğunu vurguladı.

Reinfeldt, Türkiye'nin Suriye konusundaki çabalarını da olumlu karşıladıklarını belirterek, şiddetin sona ermesini istediklerini söyledi.

Avrupa'da yabancı düşmanlığının artmasına değinen Reinfeldt, İsveç'in de bundan etkilendiğini ancak farklı inançlardan gelen insanların bir arada tolerans kültürü yaratmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye İle İsveç Artık Stratejik Ortak

Türkiye ile İsveç'in üzerinde mutabakata vardığı "Stratejik Ortaklık Belgesi" uyarınca İsveç, AB sürecinde Türkiye’ye tam destek verirken, iki ülke arasındaki politik ve ekonomik ilişkiler geliştirilecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsveç’e yaptığı üç günlük resmi ziyaret sürerken iki ülke arasında politik ve ekonomik ilişkileri derinleştirecek anlaşmalar imzalanıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt tarafından imzalanan ’’Stratejik Ortaklık Belgesi" uyarınca iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda derinleştirilmesi hedef alınıyor. İsveç stratejik ortağı olarak bundan böyle Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine tam destek verip, Türkiye’de demokrasi ve insan haklarının geliştirilmesi çabalarına da destek olacak. İşbirliğinin sürmekte olduğu, hukuk kurumlarının, dış politikanın, çalışma yasalarının, sağlık hizmetlerinin ve eşitlik konusunda atılmakta olan adımların AB müktesebatına uygun olarak düzenlenmesinde çabalar yoğunlaştırılırken, İsveç’in yardımları artırılacak.

Enerji alanında iyi niyet sözleşmesi

İki ülke arasında geliştirilecek işbirliği kapsamında Türkiye'nin enerji ve çevreci teknolojilere yapacağı yatırımlar için bir iyi niyet sözleşmesi de imzalandı. Yatırımlara güçlü politik destek anlamına gelen sözleşme kapsamında yatırım stratejilerini yönlendirecek ortak bir komite oluşturulacak. İsveç öncelikli olarak çevre teknolojileri yatırımlarındaki stratejiler üzerinde çalışmak üzere bir yıl içinde 5 milyon kronluk fon ayıracak. Türkiye ile İsveç arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alındığı ekonomik forumda, Türkiye’nin 2011’de kararlaştırdığı 'İklim Değişikliğine Karşı Ulusal Eylem Planı' çerçevesinde yürütülecek çalışmalara hız vereceği belirtilerek, 2023'e kadar toplam 60 milyar euroluk yatırım yapacağına dikkat çekildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAhmet DavutoğluAli BabacanAvrupa BirliğiBaşbakanBaşbakan YardımcısıEgemen BağışİsveçSuriyeTerör
Görüş Bildir