Cumhurbaşkanı Gül, Ban Ki-Moon ile Görüştü

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Cumhurbaşkanı Gül, Ban Ki-Moon ile Görüştü

BM Genel Kurul toplantıları için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Gül görüşmede, Suriye’deki kimyasal silahların temizlenmesine ilişkin anlaşmanın olumlu olduğunu belirtti.

Suriye'deki sorunun sadece kimyasal silahlar olmadığını vurgulayan Gül, Suriye’de krizden çıkılmasını sağlayacak kapsamlı bir siyasi stratejinin belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Gül, BM’nin itibarı ve güvenilirliği açısından artık somut adım atılmasının vaktinin geldiğini söyledi.

Görüşmede Kıbrıs konusuna da değinen Gül, Türkiye’nin kapsamlı çözüm iradesinin net olduğunu, bu yaklaşımın Kıbrıslı Türkler tarafından da paylaşıldığını dile getirerek, Rum tarafının bu adımlara karşılık vermesi halinde çözüm yolunda ilerleme sağlanacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca Filistin ile İsrail arasındaki görüşmelere desteğini de belirtti.

Öte yandan, Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de BM Genel Sekreteri Ban'ın eşi Ban Soon-taek tarafından heyet başkanlarının eşleri onuruna düzenlenen çay davetine katıldı.

BM Genel Sekreteri’nin konutundaki davet basına kapalı olarak gerçekleşti.

Gül, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Huzai'yi kabul etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, New York'taki temasları kapsamında Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hudeyr Huzai’yi de kabul etti.

Türkevi'nde gerçekleşen kabulde Gül, Türkiye’nin, Irak halkının tüm kesimlerini kucakladığını ve bu ülkenin istikrar, güvenlik ve refahının Türkiye için önemli ve değerli olduğunu söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Huzai de ülkesinin, Türkiye ile ilişkilerinin iyi komşuluk ve işbirliği anlayışı içinde gelişmesi için siyasi iradeye sahip olduğunu söyledi.

Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi başkanlığında her partiden temsilcinin katıldığı bir heyetin Türkiye’yi ziyaret ettiğini hatırlatan Huzai, bu ziyaretlerin devam edeceğini belirtti.

Obama resepsiyon verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile ABD Başkanı Barack Obama ve eşinin 68. BM Genel Kurulu vesilesiyle heyet başkanları onuruna Waldorf Astoria Otel'de verdiği resepsiyona da katıldı.

Gül, ABD'li yatırımcıları Türkiye'ye davet etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD-Türkiye İş Konseyi’nin New York'ta düzenlediği yemekte yaptığı konuşmada ise ABD'li iş ve finans çevrelerine Türkiye'de yatırım yapmanın sunduğu imkanları anlattı.

Gül, Türkiye ile ABD arasında 2012 yılında ticaret hacminin 20 milyar doları aştığını ifade ederek, "Bu rakam son iki yılda yüzde 30 artış anlamına gelmektedir. Ancak, ABD bizim en büyük müttefikimiz olmasına rağmen hala en büyük ticaret ortağımız değil" diye konuştu.

Türkiye'nin riskinin çok düşük, iş potansiyelinin ise yüksek olduğunu dile getiren Gül, Türkiye'nin yaş ortalamasının 29,7 olduğunu, genç, eğitimli ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunu vurguladı. Gül, "Türkiye ekonomisi son 10 yılda sessiz devrim gerçekleştirdi" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, işadamlarının Gezi Parkı protestolarının ve Ortadoğu'da yaşananların Türk ekonomisine etkisini merak edebileceklerini de ifade ederek, Gezi Parkı olaylarıyla aynı dönemde küresel piyasalarda da dalgalanma yaşandığı için bu etkiyi ölçmenin kolay olmadığını vurguladı.

Amerikalı yatırımcıları Türkiye’ye yatırım yapmaya çağıran Cumhurbaşkanı Gül, "Bizler ikili ilişkilerin geleceği konusunda iyimseriz. Parlak bir geleceğin inşasını sizlerle paylaşmak isteriz" dedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER/NEW YORK

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAmerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBirleşmiş MilletlerFilistinGezi ParkıIrakİsrailSuriyeçay
Görüş Bildir