Görüş Bildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Suriye ile Alt Düzeyde Dış Politika Yürütülüyor'

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı TV yayınında çeşitli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Bütün belediye başkan adaylarına şunu söylüyorum. İnsanoğlu topraktan uzak olmamalı. Toprağa yakın olmalı. Öyle 50 kat, 60 kat, 70 kat bir mimari, aslında bizim medeniyet ruhumuza da uygun bir mimari değildir' sözleri ile dikey mimari eleştirisinde bulundu. Ayrıca Suriye ile alt düzeyde bir dış politika yürütüldüğünü belirten Erdoğan “İstihbarat örgütleri ‘illa liderler ne yapıyorsa biz de onu yaparız‘ havasında olamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Özel" TRT ortak yayınında, Serdar Karagöz ve Sermin Baysal Ata'nın sorularını cevaplandırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Özel" TRT ortak yayınında, Serdar Karagöz ve Sermin Baysal Ata'nın sorularını cevaplandırdı.

"Ayın 14'ünde Putin ile bir araya geleceğiz"

Yayının gerçekleştirildiği Vahdettin Köşkü'nde daha önce Dörtlü Zirve'nin yapıldığının hatırlatılması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

'Sayın Putin ile malum Moskova'da bir araya geldiğimde yine İstanbul zirvesini andık ve ayın 14'ünde de Soçi'de bir araya geleceğiz. Soçi'de daha önce başlattığımız zirvenin ikinci turuna başlayacağız ve yine orada da Rusya Federasyonu, Türkiye, İran üçlü olarak bu zirvemizin tekrarını yapacağız. Temenni ediyorum ki bu güzel gidişe yeni bir anlam kazandıracak, yeni bir güç katacak. Çünkü Suriye'deki malum bu süreç, Cerablus, Afrin, İdlip, bütün bunlardan sonra her geçen gün daha iyiye doğru gidiyor. Temennimiz odur ki bunu bu şekilde devam ettirelim ve geri dönüş başlayan bu bölgelerde Suriye halkı kendi topraklarına dönme imkanını, fırsatını bulsun.'

"HDP eşittir PKK, eşittir YPG/PYD"

Erdoğan, HDP ile PKK ilişkisini değerlendirirken, 'HDP eşittir PKK, eşittir YPG, eşittir PYD. Hiç sağa sola bunu saptırmanın anlamı yok, gerçek ortada.' dedi.

'Bunu zaten başlarındaki kişileri açık açık söylüyorlar.' diyen Erdoğan, 'Bütün bunlarla beraber, dikkat edin bunlar (HDP) kongrelerinde bile ne bayrağımızı asmışlardır, ne İstiklal Marşı'mızı söylemişlerdir. Bizim kültürümüzde derneklerin, resmi kurumların bu tür etkinliklerinde İstiklal Marşı'nı okumak zillet midir, o şereftir ya. O şeref de şerefli olanlara yakışır.' ifadesini kullandı.

'İnsanoğlu topraktan uzak olmamalı. Toprağa yakın olmalı.'

'İnsanoğlu topraktan uzak olmamalı. Toprağa yakın olmalı.'

Dikey mimarinin insan ilişkilerini ortadan kaldırdığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili olarak şu yorumda bulundu:

'Bütün belediye başkan adaylarına şunu söylüyorum. Biz şunu bileceğiz. İnsanoğlu topraktan uzak olmamalı. Toprağa yakın olmalı. Öyle 50 kat, 60 kat, 70 kat bir mimari, aslında bizim medeniyet ruhumuza da uygun bir mimari değildir.'

'Binalar zemin artı beş katı geçmemeli'

'Binalar zemin artı beş katı geçmemeli'

Bazı yerlerde, araziden kaynaklı kentsel dönüşüm problemlerinin yaşandığını söyleyen Erdoğan, binaların zemin artı beş katı geçmemesi gerektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

'Buna dikkat edilmesi gerekir. Fakat arsamız var, arazi imkan veriyorsa, orada bu işi daha da düşürmemiz lazım. Zemin artı 3 olsun. Seyrek olsun, hava sirkülasyonu noktasında sıkıntı olmasın, oralarda da okulumuz. mabedimiz, millet kıraathanesi, hepsi olsun. Hepsinden öncelikli olarak millet bahçesi olsun. Orada oturanlar o millet bahçesinde icabında pikniklerini yaparlar. Çocuklar oralarda yatar, koşar, yuvarlanırlar. Bu çok daha farklı bir kaynaşmayı, sevgiyi, muhabbeti arttıracaktır.'

"Düşmanımız dahi olsa ipi tamamen koparmayacaksınız"

"Düşmanımız dahi olsa ipi tamamen koparmayacaksınız"

'Türkiye olarak çok yönlü dış politikayı hem Suriye hem Rusya hem de ABD ile devam ettirme niyetinde miyiz?' sorusu üzerine Erdoğan, Suriye ile alt düzeyde bu dış politikanın yürütüldüğünü, istihbarat örgütlerinin bu noktada 'Liderler ne yapıyorsa biz de onu yaparız' havasında olamayacağını, liderlerin birçok yerde devreden çıkabildiğini ama kendi istihbarat örgütünü ilişkileri sürdürmesi bakımından kullandığını, değerlendirdiğini söyledi.

Düşman dahi olsa ipin tamamen koparılmayacağını dile getiren Erdoğan, 'Olur ki o ip, size bir zaman lazım olabilir. Eğer biz Afrin, İdlip, Cerablus, El Bab'a girmişsek, oralarda bu hizmetleri yapıyorsak, birilerinden bir şey gelecek diye değil. Biz buralara 35 milyar dolar yatırım yaptık. AB bize 3+3 milyar avro sözü verdiği halde bize ne geldi? Bir kuruş gelmedi. 1 milyar 750 milyon avro uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla Kızılay'a gelen yardımdır.' diye konuştu.

300 bin civarı Suriyeli ülkesine döndü'

300 bin civarı Suriyeli ülkesine döndü'

Suriyeli mülteciler ile ilgili olarak, 'Türkiye'den 300 bin civarında Suriyeli topraklarına döndü. Buralar boşalınca buraların halkı da topraklarına dönecek.' yorumunda bulunan Cumhurbaşkanı, dönüşle ilgili planlamanın yapıldığını söyledi.

Yeni askerlik yasası: '3, 6, 9, 12 gibi bir düzenlemenin üzerinde duruluyor.'

Yeni askerlik yasası: '3, 6, 9, 12 gibi bir düzenlemenin üzerinde duruluyor.'

Erdoğan yeni askerlik modeli ile ilgili yöneltilen soruya, 'Nihai noktayı buna henüz Savunma Bakanlığımız koymadı ama 3, 6, 9, 12 gibi bir düzenlemenin üzerinde duruluyor' şeklinde yanıt verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
226
152
67
64
17
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kzlt

Erdoğan'dan hepimize iyi geceler tatlı rüyalar öpücüğü.

Eski_id

Öpmelere doyamadı ki rahat bi uyku uyuyalım

Başar Demirsoy

Öncelikle 100 m'den uzun binalara gökdelen denir. Bu adam belediye başkanı olduğunda (1994) İstanbul'daki gökdelen sayısı 2(iki) imiş. Belediye başkanlığı bi... Devamını Gör

Ashirogi Muto

Ulan neremle güleceğimi şaşırdım sen çok yaşa e mi? Şaka şaka. Yaşama.