Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'ABD Böyle Bir Katilin Arkasında Durmaz'

Anasayfa > Gündem
onedio.com

ABD'nin son günlerde Suriye'deki Esed rejimine yönelik mesajlarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Böyle bir katilin arkasında duracaklarına ihtimal vermiyorum' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Ukrayna ziyareti sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve CIA Başkanı John Brennan'ın Suriye reimi lideri Beşşar Esed'le görüşülmesi gerektiğine dair sözleri soruldu.

Erdoğan şu yanıtı verdi:

'Geçen hafta bu yönde açıklamalar geldi ama daha sonra Kerry’nin ofisinden bunun yalanlandığını gördük. Bizim de bu arada yaptığımız anlaşmalara bakarsak eğit-donatla ilgili Esed rejimine karşı bazı tespitler var. Öyle sanıyorum ki liderler seviyesinde yapacağımız görüşmelerde bu ifadelerin en doğru halini anlamış olacağız. Esed’in başında olduğu bir Suriye’nin huzura refaha varması mümkün değildir. ABD’nin de böyle bir katilin arkasında yer alacağına ihtimal vermiyorum.'

Suriye'de 220 binden fazla insanın öldüğü iç savaş beşinci yılına girerken Dışişleri Bakanı Kerry, Washington yönetiminin 'eninde sonunda' Beşşar Esed yönetimiyle müzakere etmek zorunda kalacağını söylemişti. Kerry öncelikli tehdidin IŞİD olduğunu vurgulamıştı.

Rejimin yıkılması endişesi

CIA Başkanı John Brennan da, Washington yönetiminin Suriye'de IŞİD gibi örgütlerin hakim olması tehlikesi nedeniyle rejimin yıkılmasını istemediğini söylemişti.

Brennan, New York Dış İlişkiler Konseyi'nde yaptığı konuşmada, ABD yönetiminin rejimin çökmesi halinde yerini kimin alacağına dair endişeleri olduğunu belirterek 'Bence bu meşru bir endişe' demişti.

Suriye'nin bazı bölgelerinde IŞİD ve El Kaide gibi 'radikal unsurların egemen olduğuna' dikkat çeken Brennan, 'İstediğimiz son şey Şam'a yürümelerine izin vermektir. Hiçbirimiz, Rusya, ABD, koalisyon, bölge ülkeleri Şam'daki siyasi kurumların ve hükümetin çöküşünü istemiyor' ifadelerini kullanmıştı.

Almanya'nın görüşü de aynı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier de 18 Mart'taki demecinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’le diplomatik görüşmelere açık olunması gerektiğini ve gerekirse Esed ile konuşulabileceğini söylemişti.

Kaynak: Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/erd...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
cnsfrd

ahahahaha. senin arkanda duracaklar mı sen onu düşün bence sayın cumhurbaşbakanım.

bootstrap will

ABD'den biri çıkıp senden öğrenecek değiliz dese ne güzel olur. Öcalan denen itle aynı masaya oturmakta sıkıntı bulmuyorsunuz ama ?

Gül bla

Amerika katilin ta kendisidir....