Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Başlık ile Partisinin Seçim Manifestosunu Açıkladı

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri Aday Tanıtım Toplantısı'nda, partisinin seçim manifestosunu açıkladı.

"'Memleket işi gönül işi' diyerek milletimizin huzuruna çıkıyoruz"

"'Memleket işi gönül işi' diyerek milletimizin huzuruna çıkıyoruz"

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 'Tevazu, samimiyet ve gayretle, 'memleket işi gönül işi' diyerek, gönül belediyeciliği sözüyle milletimizin huzuruna çıkıyoruz' dedi.

Şehirleri vizyoner isimlerle daha ileriye taşıyacaklarını söyleyen Erdoğan, 'Halkımıza, yeni bir heyecanla, yeni bir vizyonla, kimi tecrübeli kimi yeni ama birikimli ve vizyoner isimlerle şehirlerimizi daha ileriye taşımanın sözünü veriyoruz' diye konuştu.

Şehirlerde yaşayan vatandaşları trafik çilesinden kurtaracaklarını söyleyen Erdoğan, 'Toplu taşıma projelerini hızlandırıp yaygınlaştırarak şehirlerde yaşayan insanlarımızı trafikte boğulmaktan kurtaracağız. Otopark meselesini, hem şehir planlarında hem de imar uygulamalarında asli öncelik haline getireceğiz. Böylece sokaklarımızdaki araç istilasına son verip kaldırımlarımızı sadece yayaların hizmetine sunacağız.' dedi. 

Erdoğan, her şehrin kendi coğrafyasına, iklimine, tabiatına, tarih ve insan dokusuna, büyüme alanlarına uygun gelişme modelleri hazırlayacaklarını vurguladı. Şehirlerin dokusunu bozan estetik olmayan yapılara izin verilmeyeceğinin altını çizen Erdoğan, 'Her birinin kendi hikayesi olan şehirlerimizin siluetini bozan, estetik değeri olmayan, kültür varlığımıza katkıda bulunmayan projelere kesinlikle izin vermeyeceğiz' ifadesini kullandı.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri Manifestosu'nda, yeni dönemdeki belediyecilik anlayışı ve millete taahhütler 11 başlık altında sıralandı.

  • Manifestonun ilk maddesini, 'Şehir Planları' oluşturuyor. Buna göre şehir planları uzun vadeli ve hakkaniyete uygun şekilde hazırlanacak. İstismara açık parsel bazlı plan değişikliklerine kesinlikle izin verilmeyecek. 

  • Manifestonun 'Alt Yapı ve Ulaşım' ilkesinde ise altyapı ve ulaşım sorunlarının tüm şehirlerde tamamen çözülmesi öngörülüyor. Toplu taşıma projelerinin hızlandırıp yaygınlaştırılması, otoparkların hem şehir planlarında ve hem de imar uygulamalarında asli öncelik haline getirilmesi de manifestoda bulunuyor. 

  • Manifestonun 'Kentsel Dönüşüm' maddesinde ise kentsel dönüşüm çalışmalarının bölgelerin özelliklerine ve vatandaşların ihtiyaçlarına göre yürütüleceği ifade ediliyor. Projeler, şehirleri hem deprem riskinden, hem de çarpık yapılaşmadan kurtarmaya dönük olarak geliştirilecek. Bina bazlı kentsel dönüşümden ziyade alan bazlı kentsel dönüşüm teşvik edilecek. Millet kıraathaneleri ise mahalle düzeyine kadar yaygınlaştırılacak.

Manifestoda yer alan "Akıllı Şehirler" uygulamalarıyla teknolojinin tüm imkanları insanların ve şehirlerin hizmetine sunulacak.

Manifestoda yer alan "Akıllı Şehirler" uygulamalarıyla teknolojinin tüm imkanları insanların ve şehirlerin hizmetine sunulacak.
  • Manifestonun 'Benzersiz Şehirler' maddesinde ise bu anlayışla şehirlerin kendi hikayelerine uygun şekilde geliştirileceği ilkesi yer alıyor. Buna göre, kendi hikayesi olan şehirlerin siluetini bozan, estetik değeri olmayan, kültür varlığına katkıda bulunmayan projelere izin verilmeyecek. Tarihi yapılar ve mekanlar şehrin günlük hayatının ayrılmaz parçaları haline getirilecek. Taklitten ve tekrardan uzak, geçmişten feyz alan, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına cevap veren bir mimari hakim kılınacak. Ayrıca şehirlerin, kadınlardan çocuklara, gençlerden yaşlılara, engellilerden sporculara kadar herkese dokunacak mekanlarla donatılması sağlanacak.

  • Manifestodaki 'Çevreye Saygılı Şehirler' maddesiyle de bu şehirlerle belediye hizmetlerinde tabiattaki canlı veya cansız tüm varlıklarla uyum gözetilecek.Bunun için halkın aileleriyle huzur içinde vakit geçirebileceği, dinlenebileceği, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılabileceği Millet Bahçeleri her şehirde yaygınlaştırılacak. Kitlesel tüketimden kaynaklanan atıkların çevreyi kirletmesine engel olunacak. Katı atıktan kanalizasyona, hava ve gürültü kirliliğine kadar, çevreye zarar veren tüm unsurların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik yatırımlar her ilde yaygınlaştırılacak. Bu kapsamda 'Sıfır Atık Projesi' her kurum ve evde hayata geçirilecek. 

  • Manifestonun 'Sosyal Belediyecilik' maddesinde ise sosyal belediyecilik çalışmalarına önem verilerek doğrudan insana dokunan hizmetler ve projeler yaygınlaştırılacak. Özellikle aile kurumunu güçlendirecek çalışmalar öncelikli olacak. Aile Danışma ve Yaşam Merkezleri, Kadın ve Gençlik Merkezleri, Spor Merkezleri, Kültür ve Sanat Merkezleri, Engelli ve Yaşlı Merkezleri gibi hizmetleri en küçük yerleşim birimlerine kadar götürülmesine devam edilecek.

"Belediyeden hizmet alan vatandaşlar için bir "Şehirli Hakları" bildirgesi hazırlanacak"

"Belediyeden hizmet alan vatandaşlar için bir "Şehirli Hakları" bildirgesi hazırlanacak"
  • 'Yatay Şehirleşme' maddesiyle ise tabiatla bütünleşen, aile, mahalle ve komşuluk kültürünü ihya eden örnek yerleşim alanları kurulacak. Her şehirde pilot uygulamayla başlayıp, zaman içinde genişleterek yatay şehirleşme modeli Türkiye'nin her yerine yaygınlaştırılacak. Kentsel dönüşüm alanları ile yeni imara açılan bölgelerde de bu modele öncelik verilecek. 

  • 'Halkla Birlikte Yönetim' ilkesiyle ise şehirle ilgili tüm önemli kararlar orada yaşayanlarla birlikte alınacak. Belediyeden hizmet alan vatandaşlar için bir 'Şehirli Hakları' bildirgesi hazırlanacak. Belediye sınırları içinde yaşayan herkesin katılımıyla toplanacak Şehir Meclislerinde, önemli kararlar ortak akıl ile alınacak. 

  • 'Tasarruf ve Şeffaflık' maddesine göre, belediyelerin kaynakları hem doğru hem de açık şekilde kullanılacak. Yatırımlar ve hizmetleri yaparken kullanılan kaynağın gerekliliği, verimliliği, önceliği, kalitesi titiz bir şekilde değerlendirecek.

  • 'Değer Üreten Şehirler' maddesinde ise değer üreten şehirler ile kültür ve ekonomi başta olmak üzere her alanda hayat kalitesini yükseltecek yaklaşımlar geliştirilecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
261
130
55
38
14
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
efsane romeo

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Başlık ile Partisinin Seçim Manifestosunu Açıkladı; 1- Soyacağız 2-Soyacağız 3-Soyacağız 4-Soyacağız 5-Soyacağız 6-Soyacağız ... Devamını Gör

Irem Aras

Yıllardır yaptığınız neydi peki ay unuttum dış güçler izin vermedi. Allah'ın hikmeti

F Can

Bir cumhurbaşkanı düşünün, aynı zamanda bir partinin Başkanı. Dolayısıyla yalnızca o partililerin cumhurbaşkanı gibi konuşur ve davranır... şimdi düşünmeyi b... Devamını Gör