Cumhurbaşkanı Affetti, Hakim Tutukladı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Cumhurbaşkanı Affetti, Hakim Tutukladı!

Cumhurbaşkanı Affetti, Hakim Tutukladı!

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 10 yıl önce affettiği Wernicke Korsakoff hastası Doğan Karataştan, avukatı da tutuklandığı için "cezai ehliyeti yoktur" raporunu mahkemeye sunamadı ve tutuklandı.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Yürüyüş dergisine yapılan baskında gözaltına alınan Karataştan'ın tutukluluğuna itiraz için, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi ile görevli İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe verildi. Ölüm orucunun ardından Wernicke Korsakoff hastalığına yakalanan Karataştan ile ilgili mahkemeye verilen dilekçede, ileri derecede hafıza kaybı olduğu, göz kaslarının fonksiyonlarında bozukluk, akıcı konuşamamak gibi belirtileri gösterdiği ifade edildi.

Avukatı Halil Kocabaş, Karataştan'ın "cezai ehliyeti olmadığına dair" raporunun bulunduğunu ancak avukatlarının da aynı gün tutuklandığı ve ev aramalarında dosyalarına el konulduğu için rapora ulaşılamadığını belirtti.

Karataştan'ın da avukatlığını yürüten Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Ebru Timtik 21 Ocak'ta sekiz meslektaşıyla birlikte tutuklandı.

"Hastalığı süreklidir" raporu var

Karataştan, ağır derecede Wernicke Korsakoff hastası olduğu gerekçesiyle Adli Tıp Kurumu'nun verdiği "hastalığın sürekliliği" raporunun ardından, 4 Temmuz 2003'te Anayasa'nın 104/2. maddesi uyarınca dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in affıyla cezaevinden serbest bırakılmıştı.

Avukat Kocabaş, Karataştan'ın sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu, cezaevi koşullarında yaşayamayacağını yazdı.

Doğan Karataştan, savcılıktaki sorgusunda "örgüt yöneticiliği" iddiasıyla suçlanınca, "Aklımı tam olarak yönetemiyorum, kendimi idare edemiyorum, bir örgütü nasıl idare edeyim" dedi.

Savcılığın sorduğu sorular arasında, Karataştan'ın telefon görüşmeleri de bulunuyordu. Avukat Kocabaş, bu görüşmelerin tümünün Karataştan'ın Yürüyüş dergisi dağıtımıyla ilgili yaptığı konuşmalar olduğunu aksi yönde delil bulunmadığını da mahkemeye verdiği dilekçede açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul
Görüş Bildir