Gül: 'Liderler Zirvesi Sonuç Vermez'

 > -

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Liderler Zirvesi Sonuç Vermez

Rize'de açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'liderler zirvesi' önerisini 'şu an sonuç vermez' sözleriyle geri çevirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Parkı eylemleri ile ilgili olarak Rize'de açıklamalar yaptı.

Gül, Türkiye'deki durumu değerlendirirken şunları söyledi, "AB ile müzakerelere başlamışız, Avrupa standartları var, demokratik bir ülke olmaya çalışmısız. Çevremizdeki ülkelerde son yıllarda yaşananlar medyayı çok heyecanlandırdı. Bu ülkelerde halk demokratik taleplerle sokağa çıktı. Avrupa'da da halk bize iş verin diyerek sokağa çıktı. Türkiye'deki durum her ikisi gibi de değil. Yayın kuruluşlarının buna dikkat etmesi gerekir. Biz şiddete kaçmayan her türlü talep için yapılan gösterilere açığız. Şiddete tutunulmaya çalışılırsa buna tabii ki müsamaha gösterilemez. Ama Taksim Gezi Parkı ile ilgili talepleri dinlemeye açığız. Dolayısıyla bu tip problemleri konuşarak, görüşerek, şiddetten uzak demokratik kurumların çatısı altında çözmeliyiz. Şiddete hiçbir ülkede müsaade etmeyiz. Kurallar içerisinde her türlü aykırı görüş seslendirilebilir. Türkiye'de olup bitenler demokratik hak ve taleplerle ilgili değildir. Gezi Parkı ile ilgili talepleri olanlar vardır bir de şiddete başvuranlar vardır. Bunları ayırarak değerlendirmek gerekir."

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'liderler zirvesi' talebiyle ilgili olarak da şunları söyledi, "Bütün siyasi partilerin liderleri bir araya toplanabilir, bunu cumhurbaşkanlığımın ilk döneminde ben de yaptım. Ama bugünkü siyasi ortamda bunun bir sonuç vereceğine inanmıyorum. Liderlerle tek tek görüşerek fikir alışverişi yapmak şimdi daha uygun. Nitekim dün Başbakanla görüşmemizde muhalefetin görüşlerini de aktardım."

Gezi eylemlerinin başlangıcında Başbakan Erdoğan'la arasında yaşanan 'mesaj alındı' açıklamalarıyla ilgili olarak da, "İlk günlerin telaşı içinde bu tip açıklamalar oldu. Ancak nihai olan demokratik olgunluk ile bu durumları değerlendirmektir. Bu da taviz vermek değildir" dedi. Gül yabancı basının Türkiye'ye ilişkin haber ve yorumları hakkında da, "Olaylar anlatılırken güzel bir şekilde anlatılırsa yanlış imajlar verilmemiş olur. Ama biz kendimize güvendikten sonra çok gerisine bakmamak gerekir" değerlendirmesini yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

'Yanlışları Görmezsek Bu Olgunluğumuza Yakışmaz'

Cumhurbaşkanı Abdullah GülGül, taksim Gezi Parkı'nı yayınlayan kuruluşlar için "Uluslararası yayın kuruluşları yayınlarına dikkat etmeli" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu. Gül, "Şiddet içermeyen düşüncenin açıklanmasının hak olduğunu belirtti. Gezi Parkı'ndakilerle diyolog kurulması için çalışıldığını, Başbakan'ın birebir dinlemek için görüşmeler yaptığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, şiddete hiçbir şekilde fırsat verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül konuşmalarından satır başları:

  • Parti liderleriyle bir arada da görüşülebilir ancak, tek tek görüşmenin daha faydalı olacağı görüşündeyim. Türkiye, bunları üstesinden gelebilecek bir ülkedir. Biz başkalarını nasıl seyrediyorsak, başka ülkeler de bizi seyrediyor. Türkiye'de olup bitenler gayet açık ve şeffaf. Niteliği doğru anlatılırsa Türkiey'nin imajı zedelenmez. Polisin elinde jop, silah yok, polisin miğferinde numaralı yazılı. Yazılı olmayanlar için araştırma yapılıyor. Başka ülkelerde neler oldu? Ülkemizdeki yayın kuruluşları da kendilerine göre farklı anlatıyorlar. Biz kendimize güvenirsek sorun yoktur.

  • Ben bir konuşma yaparım, bundan bir cümle alırsınız bir yere götürebilirsiniz. Konuşmanın tamamına bakmanız lazım. Demokrasimiz, batı demokrasilerine ulaştı, bir reform sürecindeyiz.

  • Maalesef yanlışları görmessek bu da olgunluğumuza yakışmaz. İlk gün Gezi Parkı'nda olup bitenler yanlıştı. Yanlışa doğru diye ısrar ederse doğruculuğunuz gider. Dün yapılan müdahalede polisin nasıl bir tavır sergilediğini gördünüz. İlk gün böyle bir müdahale olsaydı olay belki de buralara gelmezdi.

OF'TA YOĞUN SEVGİ GÖSTERİSİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bölgeye düzenleyeceği 3 günlük gezi için bugün öğle saatlerinde geldiği Trabzon'dan Rize'ye geçerken Of ilçesinde yoğun sevgi gösterileri ile karşılandı.

Trabzon Havalimanı'ndaki karşılamanın ardından Rize'ye geçen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yol üzerindeki Trabzon'un Of ilçesine uğradı. Gül, aracından inerek yolda bir süre yürüdü. Of Belediye Başkanı Murat Saral ve Kaymakam Eren Aslan tarafından karşılanan Gül, vatandaşların yoğun sevgi gösterisi ile karşılaştı. Vatandaşları selamlayan Gül, ardından aracına binerek Rize'ye hareket etti.

MEMLEKETİMİZİN HEP BERABER DEĞERİNİ BİLECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rize'de vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, "Bu güzel vatanın hep beraber kıymetini bileceğiz. Memleketimizin hep beraber değerini bileceğiz. Hep beraber huzur içinde kardeşlik içerisinde geleceğimizi daha da parlak yapmak için çalışacağız." dedi. Gül, Rize'nin iki başbakan çıkartan il olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: "Rize, bugün kü başbakanımızın memleketi olan bir il. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan benim de en eski ve en değerli arkadaşlarımdan."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Rize'ye geldi. Vali ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Gül, daha sonra valilik önünde bekleyen vatandaşların yanına giderek onları selamladı ve tokalaştı. Vatandaşlar Gül'e sevgi gösterisinde bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Cumhurbaşkanı Gül'den 'Gezi' Mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uluslararası basına seslenerek Ortadoğu'daki olaylarla Türkiye'deki olaylarla benzerlik kurulmasının yanlış olduğunu söyledi.

Gül, Rize'de vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, "Bu güzel vatanın hep beraber kıymetini bileceğiz. Memleketimizin hep beraber değerini bileceğiz. Hep beraber huzur içinde kardeşlik içerisinde geleceğimizi daha da parlak yapmak için çalışacağız." dedi. Gül, Rize'nin iki başbakan çıkartan il olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: "Rize, bugün kü başbakanımızın memleketi olan bir il. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan benim de en eski ve en değerli arkadaşlarımdan."

Gül, Taksim Gezi Parkı ile ilgili yapılan gösterilerle ilgili soruları da yanıtladı.

Haberin Tamamı İçin:

Gül`Den Uluslararası Basına Mesaj

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli ziyaretler için geldiği Rize'de Bu güzel vatanın hep beraber kıymetini bileceğiz, memleketimizin hep beraber değerini bileceğiz ve hep beraber huzur, kardeşlik içinde geleceğimizi daha da parlak yapmak için elbirliğiyle çalışacağız dedi.

İşte Gül'ün açıklamalarından satır başları Taksim’de olup bitenleri seyredenler birden bire benzerlik kurmaya başladılar

O ülkelerde insanlar demokrasiye geçelim diye ayaklandılar

Türkiye’de böyle talepler yok. Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi insanlar sokakları doldurup iş bulun diyorlar

Türkiye’de böyle şeyler yok

Olup bitenleri ve Türkiye’yi farklı bir noktaya koymak gerekir.

Türkiye’nin açık bir toplum olduğunu herkesin bilmesi gerekir

Barışçı bir şekilde şiddetin içinde olmayan her türlü gösteri, ifade, düşüncelerin açıklanması demokratik haktır

Bunu söylemekle de onur duyuyoruz

Şiddet vatandaşların hayatını rahatsız edici kuralları tanımayan, kilit noktaları rahatsız bir şekilde buralar sürekli bir şekilde şiddetle tutulmaya çalışılırsa buna da demokratik hak olarak bakılamaz,

Taksim’deki parkta insanların ne diyor diye kulak vermek de hepimizin görevidir.

Farklı düşünceleri konuşarak, görüşerek hukuk içinde itirazlar olur, bu şekilde şiddetten uzak bir şekilde çözülür.

Bunun bu şekilde olacağına inanıyorum

Şiddetten uzak durmak gerekir. New York’ta da Berlin’de de şiddete müsaade etmezler

Uluslararası basına duyurmak isterim: Türkiye’de olup bitenler farklıdır. Temel hak ve özgürlükler talebiyle değil başka talebi olan insanların sesini duyurmak için Gezi’de eylemi vardır

Dün olduğu gibi şiddete başvuranlar da ayrı bir şeydir

Bunları ayırmamız gerekir

Kurallara herkesin uyması gerekir

Bunları dikkate almak ve dinlemek demokratik olgunluğun gereğidir

KILIÇDAROĞLU’NUN ÇAĞRISI

Parti liderlerinin görüşleri var. Ana muhalefet lideri ile görüştüm. Fikirlerini söyledi

Bütün siyasi partilerin başkanlarını bir araya toplamak zaman zaman olabilir

Ben bu noktada neticeye ne yardımcı oluyor buna bakarım

Bugünkü siyasi ortam içinde çok katkı sağlayacağı kanaatinde değilim

Bunun yerine liderlerle tek tek görüşüp fikirlerini alıp, neticede bunu görüştüğüm diğer liderlere de anlatarak daha faydalı olacağını düşünüyorum

Başbakan’la görüşmemde ana muhalefet partisinin düşüncelerini paylaşma ve aktarma fırsatı buldum

MESAJ ALINDI SÖZÜ

İlk günün bir karmaşası vardı. Başbakan yurtdışındaydı

Bugün niçin görüşüyor. Demek ki onların da görüşlerini öğrenmek için. Birinci elden öğrenmek için.

Bunlar güzel şeyler

Bunları hep demokratik olgunlukla aşacağız dedik. Bunlar zafiyet değil demokratik olgunluk

POLİSİN ELİNDE COP YOK… HER POLİSİN MİĞFERİNDE NUMARA YOK AMA…. Herkes her şeyi söyleyebilir. Türkiye açık bir toplum. Türkiye’de olup bitenleri başkasının seyretmesi de normaldir. Kimi vardır ki iyi yayıncılık yapar kimi vardır ki yapmaz

Ortadoğu ülkelerinde bu tip olaylar olurken ne tip maliyetleri oldu değil mi?

Burada polisin elinde cop yok. Her polisin miğferinde numaraları yazılı. Gerçi bazısının yok o da soruşturuluyor

Türkiye’de farklı gazeteler de farklı farklı yansıtıyorlar değil mi

İNSANLAR GÖRÜŞLERİNİ YAZABİLİR, ÇİZEBİLİR

Ben bir konuşma yaparım. Konuşmanın içinden öyle bir cümle alırsınız ki başka yere gider. Başbakan konuşur bir cümle alırsınız başka bir yere gider. Konuşmaların tamamına bakmak lazım

Bir ülkeyi kim yönetecek? Yolu da seçimdir. Millet iradesiyle sandıktan çıkar. Ama gelişmiş demokrasilerde ki biz de öyleyiz bunun ötesinde yapılacak şeyler var.

Barışçı bir şekilde insanlar görüşlerini ifade edebilir, yazabilir, çizebilir

Başbakan da ileri demokrasi derken o da bunları kastediyor

Buralarda niyetlerin en iyi şekilde görülmesi gerekir

GEZİ’DE İLK GÜN OLANLAR YANLIŞTI, BUNU POLİS DE GÖRDÜ

Maalesef tabii ki yanlışları görmemiz lazım. Yanlışları biz yanlış olduk demezsek olgunluğumuza yakışmaz

İlk gün Gezi’de olup bitenler yanlıştı maalesef. Bunu İstanbul polisi de gördü.

Dün evvel gün davranışları nasıl farklı

Yanlışa da doğru diye ısrar ederseniz inandırıcılığınız gider

Bunu kendileri de gördü

O yüzden kendileri de şiddet olmayan bir gösteriyi ayırt ediyoruz dediler

İlk gün böyle olsaydı belki bu noktalara gelmezdi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAvrupa BirliğiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıİstanbulKemal KılıçdaroğluRecep Tayyip Erdoğandiziolay
Görüş Bildir