Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cumartesi Anneleri'nden Geziye Selam

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Cumartesi Anneleri'nden Geziye Selam

Cumartesi Anneleri'nden Geziye Selam

Galatasaray Meydanı'nda 428. kez bir araya gelennin bu haftaki gündeminde insanları kaybeden güvenlik güçleri, hak ihlallerinde bulunan kamu görevlileri, hukuk dışı emir veren yöneticiler, medyanın suskunluğu vardı.

“Geçmişte evlatlarımızı kaybeden devlet zihniyetinin, bugün de yurttaşlık haklarına sahip çıkıyor diye evlatlarımıza düşman muamelesi yapmasını kabul etmeyeceğiz.

“Yaygın insan hakları ihlallerine sebep olan devlet yapısının tamamen değiştirilmesi ve insan haklarına saygılı yeni bir kurumsal yapının oluşturulmasını istiyoruz.”

Açıklamada Başbakan’a seslenilerek “haklarımıza saygı göstermek, yurttaşlık taleplerimizi yerine getirmek sizin görevinizdir” denildi.

“Barışa zemin hazırlamak için silahların sustuğu bir dönemde demokrasiyi tahrip eden dayatmacı tavrınızdan vazgeçin. Barışın ve demokrasinin önünü açacak yol temizliğine daha fazla zaman kaybetmeden başlayın.

“Bir tehdit unsuru olarak topluma cellatlarını hatırlatma geleneğinden vazgeçin. Kaybedenlerin, katledenlerin isimlerini okullardan, caddelerden, meydanlardan, köprülerden kaldırın.

1980 yılında gözaltına alınıp kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi Faruk Eren ,“Son 12 günde devletin büyük bir şiddetine tanık olduk. Buradan Gezi direnişini selamlayarak devlete şiddeti durdurma çağrısı yapıyorum” dedi.

1995 yılında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, “Gezi direnişiyle gördük ki 18 yıldan sonra artık polis ablukası altında değiliz, halkla beraberiz. Bundan önceki hükümetler de baskıcıydı. Fakat bundan sonra bu baskıyı, şiddeti halka beraber duyurmaya çalışacağız” dedi. (NV)

Gözaltında öldürülen Cemil Kırbayır'ın ağabeyi Mikail Kırbayır “ 10 gün önceki bizimle duygularını paylaşan 90 kuşağına selam yolluyorum. Onlar bizim Gezi Parkı direnişiyle umutlarımızı yeşerttiler” dedi. (ZA/NV)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranBaşbakanGezi ParkıPolis
Görüş Bildir