Cumartesi Anneleri Mehmet Ağar'a Gidiyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Cumartesi Anneleri Mehmet Ağar'a Gidiyor / T24

Cumartesi Anneleri Mehmet Ağar'a Gidiyor / T24

Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, Mehmet Ağar'a "Ağar, kayıplarımız nedere?" diye sormak için tutuklu bulunduğu Aydın'ın Yenipazar ilçesindeki cezaevine gidiyor.

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu yaptığı açıklamada şöyle dedi:

""Bizler gözaltında kaybedilenlerin aileleri ve hak savunucuları olarak 17 yıldır 'Galatasaray’dan evlatlarımızı kaybedenlerin yargılanmalarını engelleyen, cezalandırılmalarını önleyen bir yasal düzen var' diyoruz. Hukukun üstünlüğü, devlet adına güç kullananların, hesap verebilir olmasıdır' diyoruz. 'Görevi toplumu devletin hak ihlallerinden korumak olan yargı erki, yurttaşı değil, devleti koruma işlevi görüyor. Yargı, kayıp ailelerinin devletle hesaplaşmasının önüne set çekiyor' diyoruz. 'Kayıplarımızın failleri cezasızlık zırhıyla korunuyor, yargılanmaları kaçınılmaz bir noktaya gelince de ödül gibi cezalar veriliyor' diyoruz. Bu durumun son örneği yargının Mehmet Ağar hakkında verdiği karardır. Mehmet Ağar, Susurluk davasında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu ve yönettiği" gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ağar, kendi itirafı olan '1000 operasyon'dan değil, sadece Susurluk Davası’ndan yargılandı. 17 yıldır Galatasaray’dan 'Ağar kayıplarımızın failidir!' feryadımıza kulaklarını tıkayan yargı, yüzlerce evladımızın yaşamına 2 yıl değer biçti. İnsanları öldüren bir mekanizmanın kurucusu, emir vericisi olduğu mahkemece tesbit edilen Ağar, yalnızca 2 yıl cezaevinde kalacak. Üstelik, hükumetle yaptığı pazarlık sonucunda F Tipi cezaevi yerine, kendi seçtiği bir cezaevinde, konforlu bir ortam sağlandıktan sonra misafir edilerek, vergilerimizle maaşını alan koruması da kendisine eşlik ederek. Bu ödül gibi cezayla Adalet Bakanı ve yargı, devlet adına cinayet işleyenlere Ağar üzerinden 'cezasızlık zırhınız devam ediyor' mesajı verdi."

26 Mayıs günü, gece İstanbul'dan yola çıkacak olan kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları, "Aydın'a gelemiyorsanız uğurlamaya bekleriz" çağrısı yaptı. Otobüsler, Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi önüden saat 22.00'da hareket edecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranAydınGalatasaray Spor KulübüİstanbulMehmet Ağar
Görüş Bildir