Şehitlere Veda

 > -

Çukurca'da Çatışma

Çukurca'da Çatışma

Karataş karakoluna teröristler tarafından açılan taciz ateşinin ardından çatışma çıktı

Hakkari'nin Çukurca ilçesine 10 km. uzaklıkta bulunan Karataş karakoluna teröristler tarafından taciz ateşi yapıldı. Güvenlik güçleri taciz ateşine karşılık verdi. Bölgede çat...

Haberin Tamamı İçin:

Hakkari'de Karakola Saldırı: 8 Şehit

Hakkari'de Karakola Saldırı: 8 Şehit

Hakkari-Çukurca Karayolu üzerinde bulunan Geçimli Jandarma Karokoluna 3 ayrı koldan saldırı girişiminde bulunan bir grup PKK’lı ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 6 asker ve iki korucu şehit oldu. Saldırı sonucu ilk bilgiler iki korucunun şehit olduğu yönündeydi. Ancak, Hakkari Valiliği şehit sayısının 8 olduğunu açıkladı. Çatışmada ayrıca 15 asker ve 6 sivil yaralanırken, bölgedeki askeri yetkililer toplam 11 PKK'lının da ölü gele geçirildiği ifade edildi.

3 KOLDAN SALDIRI

Hakkari-Çukurca Karolunun 40’ıncı kilometresinde bulunan Geçimli Jandarma Karakolu’na dün akşam saat 23.00 sıralarında bir grup PKK’lı 3 ayrı koldan saldırı düzenledi. Bir grup PKK’lı ise sivil bir kamyonetle jandarma karakoluna doğru gitmeye çalıştığı sırada bölgede bulunan askerler ve köy korucuları tarafından fark edildi. Bunun üzerine çatışma çıktı.

İLK BİLGİ: 2 KORUCU ŞEHİT

Çatışmanın ardından ilk bilgiler çatışmalarda 2 köy korucusu şehit olduğu yönündeydi.

HAKKARİ VALİSİ: 8 ŞEHİT

Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu, PKK'lı teröristlerin dün gece Çukurca'da düzenlediği saldırıda 6 asker ve 2 korucunun şehit olduğunu açıkladı. Çatışmada ayrıca 15 asker ve 6 sivil yaralanırken, bölgedeki askeri yetkililer toplam 11 PKK'lının da ölü ele geçirildiği ifade edildi.

SİVİLLER DE YARALANDI

Çatışma sırasında evleri karakolun yakınında bulunan ve akraba oldukları belirtilen Şehzenan, Necdet, Şerife, Kıymez ve Mizgin Ölmez, Abdurahman Dayan ile 1 asker yaralandı. Yaralı olan siviller ile asker ambulanslarla Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

KADIN PKK’LIDAN İNTİHAR EYLEMİ

Haberin Tamamı İçin:

Hakkari'de 3 Koldan Saldırı: 8 Şehit

Hakkari'de 3 Koldan Saldırı: 8 Şehit

Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu, PKK’lı teröristlerin dün gece Çukurca’da düzenlediği saldırıda 6 asker ve 2 korucunun şehit olduğunu açıkladı. Çatışmada ayrıca 15 asker ve 6 sivil yaralanırken, bölgedeki askeri yetkililer toplam 11 PKK’lının da ölü gele geçirildiği ifade edildi.

HAKKARİ-Çukurca Karayolu üzerinde bulunan merkeze bağlı Geçimli Jandarma Karakolu ile Çukurca İlçesi Karataş Karakolu ve Darsinki Tepesi’nde bulunan askeri üs bölgesine eş zamanlı saldırı düzenledi. Geçimli Karakolu’na 3 ayrı koldan saldıran bir grup PKK’lı terörist ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada ilk belirlemelere göre 2 köy korucusu şehit olurken, 1 asker ve 6 sivil yaralandı. Karakola saldıran teröristlerden 1’i ’Canlı bomba’, 3 PKK’lı ölü ele geçirildi.

3 KOLDAN SALDIRI

Kalabalık bir terörist grubu Hakkari-Çukurca Karayolu’nun 40’ıncı kilometresinde bulunan Geçimli Jandarma Karakolu’na dün saat 23.00 sıralarında 3 ayrı koldan saldırı düzenledi. Geçimli Karakolu’nun yanı sıra Çukurca İlçesi Karataş Karakolu ve Darsinki Tepesi’nde bulunan askeri üs bölgesine de aynı dakikalarda uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Bir grup PKK’lı terörist, sivil bir kamyonetle jandarma karakoluna doğru gitmeye çalışırken askerler ve köy korucuları tarafından fark edildi. Bunun üzerine çatışma çıktı.

2 KORUCU ŞEHİT

Çıkan çatışmada köy korucuları Faruk Çiftçi ile Cabbar Duman şehit oldu. Çatışma sırasında evleri karakolun yakınında bulunan ve akraba oldukları belirtilen Şehzenan, Necdet, Şerife, Kıymez ve Mizgin Ölmez, Abdurahman Dayan ile Jandarma Er Serhat Koca yaralandı. Yaralı asker ve siviller ambulanslarla Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

KADIN PKK’LIDAN İNTİHAR EYLEMİ

Çatışma sürerken ’Canlı bomba’ eylemi düzenlemek isteyen bir kadın PKK’lı Geçimli Karakolu nizamiyesine yaklaşarak üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi. Kadın tedörirst parçalanarak ölürken, karakol nizamiyesinde bulunan bazı askerler de yaralandı. Karakol çevresinde bir süre devam eden çatışmalarda 2 PKK’lı ölü ele geçirildi.

Haberin Tamamı İçin:

Cumhurbaşkanı Gül'den 'Hakkari' açıklaması

Cumhurbaşkanı Gül'den 'Hakkari' açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terör örgütünün Hakkari'deki Geçimli Karakolu'na saldırısı ve 8 şehit haberi üzerine Twitter üzerinden açıklamalar yaptı.

Cumhuriyet Haber Portalı

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Yardımcısı Atalay'dan saldırı açıklaması

Başbakan Yardımcısı Atalay'dan saldırı açıklaması

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay sabah saatlerinde üzücü bir olay yaşandığını hatırlatarak, “Biliyorsunuz, Hakkari Çukurca yakınlarında bir karakolumuz gece yaklaşık sahur vakti civarında terör saldırısına maruz kaldı. Orada şehitlerimiz var, 6 askerimiz, 2 korucu şehidimiz var. Tabii üzgünüz ama bu sürüp giden bir mücadele arkadaşlar” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Atalay, şunları kaydetti:

“Hükümet olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak terörle mücadelemizi biliyorsunuz, bütün boyutlarıyla sürüyor, bütün kapsamıyla sürüyor. Yani biz terörle mücadelede güvenlik boyutu olarak hiçbir şeyi ihmal etmiyoruz, en iyi şartlarda güvenlik birimlerimize her türlü desteği ve yetkiyi vererek sürdürüyoruz. Aynı zamanda terörün istismar ettiği alanlara dönük çok çalışmamız var. Vatandaşımızı kazanmaya dönük çok çalışmamız var. Türkiye'nin önünde bir büyük sorundur bu. 30 yıl önce başlamış, kökü biraz daha da eskilere giden önümüzde bir sorun. Bunu çözmek için bütün boyutlarıyla çok yönlü olarak üzerindeyiz. Şuna inanıyorum, inşallah Ak Parti Hükümeti döneminde bu sorunlar, Türkiye'nin önündeki bu büyük sorun, Türkiye'nin ayağındaki bu büyük pranga çıkarılacak, bu sorun çözülecek, ona inanıyorum.

Hepimizin başı sağ olsun. Mübarek ramazan gününde kolay değil. Şehitlerimiz var, onların aileleri var. Hepimizin acısı bu, onların ailesi kadar bizim acımız. Yani bunu en içten hep hissettik, hep hissediyoruz, paylaşıyoruz. Allah onlara da bu mübarek günde sabır versin.”

Haberin Tamamı İçin:

Hükümetten Hakkari saldırısıyla ilgili ilk açıklamalar

Hükümetten Hakkari saldırısıyla ilgili ilk açıklamalar

MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK

Bakan Şimşek, twitter sayfasından yaptığı açıklamada, dün geceden beri gelişmeleri takip ettiğini belirterek, "Hakkari'den gelen şehit ve yaralı haberleriyle uyandık. Mübarek Ramazan gecesinde yüreklere düşen bu ateş hepimizi yakıp kavurdu. Ocaklar yangın yeri. İçerde ve dışarıda nifak tohumları ekenlerin oyunu tutmayacak; bu güzel ülke, hainlerin işbirlikçisi taşeron örgütün fitnesini bozacak. Şiddetin kaynağı ve sorumlusu terör örgütüdür. Eğer sorun demokratik hak ve özgürlükler olsaydı şiddetin azalması gerekirdi. Şehit haberleriyle uyandık derken, elbette kendimi değil ülkemi, halkımı kastediyorum. Gece boyu konu hakkında bilgi aldım. Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifa, halkımıza sabır ve metanet diliyorum. Aziz milletimizin başı sağolsun." dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEŞİR ATALAY

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da Hakkari'nin Çukurca ilçesinde teröristlerin karakol baskınında 6 asker ve 2 korucuyu şehit etmesinden üzüntü duyduklarını söyledi. Atalay, ülkede 30 yıldır yaşanan terörü sonlandırmak için bütün boyutlarıyla çalıştıklarını ifade etti.

Partisinin il teşkilatının iftar yemeğine için Erzurum'a gelen Başbakan Yardımcısı Atalay, Vali Sebahattin Öztürk'ü ziyaret etti. Atalay, dün gece yarısı Çukurca ilçesinde karakol baskını gerçekleştiren teröristlerin 6 asker ve 2 korucuyu şehit ettiğini açıkladı. Atalay, güvenlik birimlerinin karşılık vermesi sonucu çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini anlattı. Şehitler nedeniyle çok üzgün olduklarını ancak terörü sonlandırmak için devlet olarak büyük boyutlu çalışma sürdürdüklerine değinen Atalay, "Hakkari Çukurca'da bir karakolumuz gece sahur vakti terör saldırısına maruz kaldı. Orada şehitlerimiz var. 6 asker, 2 korucu şehidimiz var. Çok sayıda terörist kaybı var. Tabi üzgünüz ama bu sürüp giden bir mücadele. Hükümet olarak Türk devleti olarak terörle mücadelemizi bütün boyutlarıyla sürdürüyoruz." dedi.

Atalay, terör sorunun 30 yıldır ülkenin önünde engel olduğuna da işaret ederek, "Terörün istismar ettiği alanlara yönelik çok çalışmamız var. Vatandaşı kazanmaya yönelik çalışmalarımız var. Türkiye önünde bir büyük sorun bu 30 yıl önce başlamış kökü biraz daha eski olan bir problem. Bunu çözmek için bütün boyutlarıyla çok yönlü çalışıyoruz. AK Parti hükümeti, ülkenin önündeki, ayağındaki bu büyük prangayı çıkartıp çözecek." diye konuştu.

Çukurca'daki saldırıda şehit düşen asker ve korucuların acısının ülkenin ve milletin acısı olduğuna da değinen Beşir Atalay, "Başımız sağ olsun. Mübarek Ramazan gününde kolay değil. Şehitlerimiz var bunların aileleri var. Hepimizin acıları büyük. Hepimizin acısı, bunu içten hissediyoruz, paylaşıyoruz. Allah sabır versin." dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hakkari'de güvenlik güçlerine yönelik terör saldırısıyla ilgili olarak, ''Hükümetimiz, güvenlik güçlerimiz terörle mücadeleye büyük azim ve kararlılıkla devam ediyor'' dedi.

Bülent Arınç, annesi Sevdiye Arınç ve yitirdiği diğer yakınları için Manisa Sultan Camisi'nde öğle namazının ardından mevlit okuttu.

Camiye gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Arınç, Hakkari'de güvenlik güçlerine yönelik terör saldırısıyla ilgili olarak, terör örgütü PKK'nın saldırısı sonucu 6 asker ve 2 köy korucusunun şehit olduğunu, bununla birlikte teröristlerden etkisiz hale getirilenlerin bulunduğunu ifade etti.

Arınç, bu üzücü haberi kendisinin de ramazan dolayısıyla bazı etkinliklerde bulunmak üzere geldiği Manisa'da aldığını belirterek, şunları kaydetti:

Haberin Tamamı İçin:

Çelik, Karakol Saldırısında Suriye'yi İşaret Etti

Çelik, Karakol Saldırısında Suriye'yi İşaret Etti

"Esad'ın Halep'te yaptigi katliamla "paralel" hareket ederek..."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Hakkari Şemdinli'deki PKK saldırısının bir kere daha PKK'nın Esad'a verdiği desteği açıkça gösterdiğini söyledi.

Sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından hain saldırıyı değerlendiren Çelik, Hakkari'den gelen 8 şehit haberiyle içlerinin yandığını vurguladı. Şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Çelik, mekanlarının cennet olması temennisinde bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan'dan Saldırıyla İlgili İlk Açıklama!

Türkiye bugün kara bir haberle uyandı. Hakkari-Çukurca Karayolu üzerinde bulunan Geçimli Jandarma Karokoluna 3 ayrı koldan saldırı girişiminde bulunan bir grup PKK’lı ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Saldırı sonucu ilk bilgiler iki korucunun şehit olduğu yönündeydi. Ancak, Hakkari Valiliği 6 askerin de şehit olduğunu açıkladı. Çatışmada ayrıca 15 asker ve 6 sivil yaralanırken 14 PKK'lı da öldürüldü.

"TERÖR, ER YA DA GEÇ KAYBETMEYE MAHKUMDUR"
Terör örgütü, Ramazan ayında böyle kalleşçe bir saldırı düzenleyerek, bir kez daha bu ülkenin ve aziz milletimizin milli ve manevi değerlerine düşmanlığını sergilemiştir. Terör, er ya da geç kaybetmeye, yok olup gitmeye, milletin azim ve kararlılığı karşısında erimeye mahkumdur. Bugün teröre destek veren, müsamaha gösteren, terörle birlikte kardeşliğimizi, birliğimizi, huzurumuzu hedef alan terör uzantıları da, terör örgütü gibi tarihte kara bir leke olmanın ötesine geçemeyecektir. Her türlü imkânımızla, gücümüzle, milletimizden aldığımız destekle, terörün üzerine kararlılıkla gitmeyi sürdüreceğiz."

"HADDİNİ, HUDUDUNU BİLDİRECEK GÜÇTEYİZ"
"Türkiye Cumhuriyeti ve aziz millet, sadece terör örgütüne değil; terör örgütünün iplerini elinde tuttuğu canilere de, terör örgütünün iplerini elinde tutan düşman ülke ve çevrelere de haddini, hududunu bildirecek güçtedir. Mübarek Ramazan ayında, milletçe bir kez daha tüm güvenlik güçlerimize hayır dualarımızı iletiyoruz. Geçimli Köyü’nde şehit olan 6 asker ve 2 korucumuza bir kez daha Allah’tan rahmet temenni ediyor; yaralılarımıza acil şifalar diliyor; ülkemizin, milletimizin, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başı sağolsun diyorum."

Haberin Tamamı İçin:

Şehitlerin Evinde Yas

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İhbar vardı, eller tetikteydi ancak önlemler yetmedi

Yetkililerin verdiği bilgiye göre çatışmada bu kadar çok şehit verilmesinin nedeni, Geçimli Karakolu’nun köyün içine adli işlere bakmak için kurulan savunmasız bir karakol olması. Üst tarafından Zap Suyu akan ve terörle mücadele konseptine göre yeniden inşa edilmeyen karakolun savunulması zor. PKK ’nın, bu zafiyetini bildiği için saldırı noktası olarak bu karakolu seçtiği ve Aktütün Karakolu’na saldırıda olduğu gibi ağır kayıplar verdirmeyi amaçladığı öğrenildi.

150 kişiyle saldırdılar

PKK ’nın karakola yaklaşık 150 kişiyle saldırdığı sanılıyor.
Güvenlik güçlerine göre bölgede başta Hakkâri Şemdinli olmak üzere son günlerde artan çatışmalar nedeniyle teyakkuz hali vardı ve s...

Haberin Tamamı İçin:

‘Ateş altındayız, hakkınızı helal edin'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Şehitlere Veda

Hakkari'deki çatışmada şehit olan askerlerin cenazeleri bugün törenlerle toprağa verilecek.

Geçimli Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırı sonrası çıkan çatışmada şehit düşen 6 askerin cenazesi, dün Hakkari Dağ ve Komando Tugayı Komutanlığı'nda basına kapalı olarak düzenlenen törenin ardından memleketlerine gönderildi.

Şehit askerlerimiz, Jandarma Uzman Çavuş Kamil Çelikkaya, Jandarma Uzman Çavuş Ahmet Kurak, jandarma erler Metin Çevik, Hakan Oktay, Yaşar Karadağ ve Burak Mevlüt Tütüncüoğlu'nun cenazeleri bugün düzenlenecek törenlerle toprağa verilecek.

Çatışmada şehit olan geçici köy korucuları Ferik Çiftçi ve Cabbar Duman'ın cenazeleri, dün düzenlenen törenin ardından Geçimli köy mezarlığına defnedilmişti.

Haberin Tamamı İçin:

İşte 3 Askerin Şehit Olduğu Gözetleme Kulesi

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'ndeki Geçimli Jandarma Karakolu'na PKK'lı teröristlerin saldırısında şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Kamil Çelikkaya, jandarma er Hakan Oktay ve jandarma er Yaşar Karadağ'ın cenazeleri otopsileri yapılmak üzere Ankara'ya getirildi. Şehit olan 3 askerin saldırı sırasında karakolun yaklaşık 100 metre uzağında bulunan binanın güvenliğini sağlamakla görevli gözetleme kulesinde bulundukları ve karakolun çevresindeki dağlık alanda 3 koldan yapılan PKK saldırısına ilk önce karşı koydukları öğrenildi. Nöbet kulübesinde şehit düşen Kırşehirli Jandarma Uzman Çavuş Kamil Çelikkaya, Ordulu jandarma er Hakan Oktay ve Diyarbakırlı jandarma er Yaşar Karadağ’ın cenazeleri otopsileri yapılmak üzere Ankara'ya gönderildi. Jandarma Uzman Çavuş Ahmet Kurak, Jandarma Er Metin Çevik ve Jandarma E...

Haberin Tamamı İçin:

Teröre Küfürlü Manşet!

HAKKARİ’de PKK’lı teröristlerin eş zamanlı olarak üç jandarma karakoluna yaptığı saldırıda 6 asker ve 2 korucunun şehit olmasına tepkiler devam ediyor.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yayın yapan yerel Haber Yorum adlı gazete, ailesi İnegöl’de oturan bir askerin de yaralandığı bu saldırıyı, PKK’lıların Ramazan’da da...

Haberin Tamamı İçin:

Kahramanları uğurladık

Türkiye dün şehitlerine ağladı. Saldırı anında nöbet tutan Uzman Çavuş Kamil Çelikkaya ile erler Hakan Oktay ve Yaşar Karadağ'ın Geçimli Karakolu'na sızmaya çalışan teröristleri fark edip kahramanca çarpıştığı ortaya çıktı

Hakkari Çukurca'daki Geçimli Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit olan 6 askerden üçü dün son yolculuklarına uğurlandı. Saldırı anında nöbet kulübesinde bulunan Uzman Çavuş Kamil Çelikkaya ile erler Hakan Oktay ve Yaşar Karadağ'ın karakola sızmaya çalışan teröristleri fark edip kahramanca çarpıştıkları belirlendi. Üç askerin, PKK'lıları ilk etapta püskürttüğü ancak tepelere yerleşen teröristlerin RPG-7 roketatarlı ve uzun manlulu silahlarla açtığı ateşle şehit düştüğü ortaya çıktı.

  • ZONGULDAK: Saldırıda şehit olan jandarma er Metin Çevik'in cenazesi, Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde toprağa verildi. Şehidin 10 yaşındaki kız kardeşi Emine Çevik, ağabeyinin askerde çektirdiği fotoğrafı göğsüne astı. Şehidin Türk Bayrağı'na sarılı tabutu daha sonra konvoy eşliğinde Ormanlı beldesindeki terminal alanına götürüldü. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı cenaze töreninde, binlerce kişi terörü lanetledi. Şehit Çevik'in naaşı, Başörendoğancılar Köyü'nde defnedildi.
  • MALATYA: Uzman Çavuş Ahmet Kurak için Malatya Kabristan Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde hüzün ve gözyaşı vardı. Şehidin ablası Zeynep ve kardeşi Rukiye Kurak, tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Vatandaşlar, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları attı. Törene katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 'Birileri topluma gözyaşı, kan ve çatışma getiriyor. Kavga getirerek bu toplumun ilerlemesini, gelişmesini engellemeye gayret ediyor. Birileri sorun çıkaracak, biz sorun çözeceğiz. Milletimizin başı sağolsun' diye konuştu.

Facebook sayfasına ziyaretçi akını

Çukurca sıldırısında şehit düşen 6 askerden Uzman Çavuş Kamil Çelikkaya'nın (42) Facebook sayfası ziyaretçi akınına uğradı. Çelikkaya'nın şehit olduğu haberinin duyulmasının ardından birlikte görev yaptığı yüzlerce silah arkadaşı başsağlığı ve üzüntülerini dile getiren mesajlar yazdı. Şehit Çelikkaya ise bir mesajında şu ifadeleri kullanmış: 'Bölücüler şehre kadar iniyorsa dağdan, yol kesilsin!/ Eğer ki askerime kurşun sıkıyorsa, kol kesilsin!/ Bu vatana ihanet eden baş ise, baş kesilsin! Türk Allah-u Teala'nın kılıcıdır boyun eğmeyen taş kesilsin.'

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

'İçerde'Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşer EsadBeşir AtalayBülent ArınçBursaErzurumFacebookHakkariMalatyaManisaManşetÖmer ÇelikŞehitSuriyeTerörTwitterolay
Görüş Bildir