Çöpten Müzik Aleti Yapıp, Orkestra Kurdular!

 > -

Çöpten Müzik Aleti Yapıp, Orkestra Kurdular!

Geçtiğimiz gün yayınlanan "Landfill Harmonic" isimli bir belgesel fragmanı çok ama çok ilginç bir hikayeden bahsediyor. Dünyanın öbür ucunda Paraguay'ın Cateura kentinde, şehir çöplüğünün yanına kurulmuş varoş mahallerde yaşayan çocuklar çöplükten buldukları parçalarla müzik aletleri yapıyorlar! Aklınıza hemen varillerden yapılmış basit davullar gelmesin, bu çocuklar çöpten, keman, viyolonsel gibi bir hayli ustalık isteyen aletleri yaratıyor!

Her gün 1.500 ton çöpün döküldüğü bu alan aslında ülkemizin şehir çöplüklerinden farklı değil. Çöp çok fazla ve onu geri dönüştürerek hayatlarını idame ettirecek insanlar da çok fakir. Bu zor işi sadece yetişkinler değil çevre mahallelerde yaşayan çocuklar da yapıyor.

36 yaşındaki ekoloji teknisyeni Favio Chávez, bu çöplükte görev almaya başladığında çevrede yaşayan yaklaşık 2500 ailenin ve çocuklarının ne kadar zor şartlar altında yaşadıklarına şahit oluyor.

Aynı zamanda müzikle de ilgilenen Favio Chávez'in aklına, bu pek de şanslı doğmayan çocukların hayatlarına bir güzellik katmak adına, müzik aletleri yapmak geliyor.

Ancak çocuk çok, alet edevat az.

İşte çöplük burada devreye giriyor. Boş yağ tenekeleri, çatallar, tahta parçaları, aklınıza gelebilecek her şey gerçek bir ustalık isteyen bu aletlerin yapımında kullanılıyor.

Oldukça neşeli geçen müzik dersleriyle çöplük çocuklarının hayatına yepyeni bir meşgale giriyor. Çöpten aletleriyle müzik yapmayı o kadar seviyorlar ki "Landfill Harmonic" ismini verdikleri bir orkestra kuruyorlar.

Bu ilginç hikayenin belgeseli Graham Townsley tarafından çekildi, ismi de “The Recycled Orchestra” yani Geri Dönüşüm Orkestrası.

Belgeselin amacı hem bu kalp ısıtan hikayeyi dünyaya duyurmak hem de farkındalık yaratmak. Hem ürettiğimiz çöpler, hem de çöp gibi gördüğümüz ama aslında büyük birer yetenek taşıyan çocuklar hakkında.

Bu sempatik grubu takip etmek isterseniz:

https://www.facebook.com/landfillharmonicmovie

...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rottenlifes

çok hoş güzel olmuş... hurdaları değerlendirmek iyi fikir

Başlıklar

müzik
Görüş Bildir