Çok Vergi Annecim! Aldığımız Ürünlerin Ne Kadarının Vergi Olduğunu Duyunca Dudağınız Uçuklayacak

3.7bPAYLAŞIM

Doların ateşinin söndüğü, ekonominin dalgalandığı ve özellikle tanzim gıda satışıyla birlikte şartların değiştiği bugünlerde ülke ekonomisi ve vergi sisteminin son halini daha iyi anlayabilmeniz için Vergi Uzmanı Ozan Bingöl'ün rehberliğinde bir içerik hazırladık. Hangi ürüne ürünün kendisinden daha fazla vergi ödediğinizi bilmiyorsanız, biraz canınız sıkılabilir!

Kaynak: https://twitter.com/ozanbingoll

Sıklıkla zam uygulandığı için en büyük yaramız olan akaryakıta kendisinden daha fazla vergi verdiğimizi biliyor muydunuz?

Ankara merkezde litresi 6,21 lira olan benzin dün geceden itibaren 6,48 lira oldu. 45 litrelik bir depo için ödenecek yaklaşık 290 liranın 151 lirası vergi. Evet, yanlış duymadınız. Bir depo benzin aldığınızda, yarısından daha fazlasını vergi olarak ödüyorsunuz.

Bir depo benzin için 139 lira, bir depo benzinin vergisi içinse 151 lira...

Hepimizin malumu, sigara hem sağlığa hem de cebe zararlı... Bir paket sigara içindeki 20 dalın kaç tanesini vergi olarak satın aldığınızı biliyor musunuz?

Bir paket sigaranın yüzde 82'si vergi... İçtiğiniz 20 dalın 16'sını devlete vergi olarak veriyorsunuz aslında. Keşke hiç içmeseniz, hem sağlığınızı hem de cebinizi korusanız ama vergi sisteminin geldiği yer de burası artık.

Not: Sigara sağlığa zararlıdır.

10 liralık sigaranın 8,16 lirası vergi...

Alkol dostumuz değil, hem de hiç...

Ara ara içiyorsanız, fiyatların farkında olmayacak kadar konuya hakim değilseniz bir anda "Aman aman nerelere geldik" diyebilirsiniz, çünkü 70'lik rakıya verdiğiniz 97,20 liranın 68,75 lirası vergi! Ürünün kendisine daha az ödüyor, hatta vergisiyle ürünün kendisinden iki tane daha alabiliyorsunuz. Ne garip, değil mi?

Not: Alkol sağlığa zararlıdır.

Saf alkolün 3 katı vergi!

*Güncel fiyatlar için gelişmeleri Ozan Bingöl'ün Twitter hesabından takip edebilirsiniz.

"Rakı için eni konu sofra gerekir, o da masraf demektir, bari bira içelim" diyorsanız...

Marketten 9 liraya aldığınız ya da alamadığınız biranın 5,40 lirasını vergi olarak ödüyorsunuz. Mekanlarda bu fiyatın ne kadar olduğunu, araya giren diğer vergileri ve başka hesapları düşününce çıkın işin içinden çıkabilirseniz!

Not: Alkol sağlığa zararlıdır.

Yüzde 60'ı vergi!

*Güncel fiyatlar için gelişmeleri Ozan Bingöl'ün Twitter hesabından takip edebilirsiniz.

1 Ocak gününden itibaren gündemimize yerleşen ve çeşit çeşit haberlerle ruh sağlığımızı sorgulatan poşetlerde vergi olmasa da bakanlık payı var. Aynı şey değil mi?

Bu yıl itibarıyla hayatımıza giren yeni vergi çeşidimiz poşet! 25 kuruşa aldığımız küçük boy poşetin 15 kuruşu Çevre Bakanlığı'nın payı...

Yüzde 60 pay!

Ve en çok şikayet edilen otomobil fiyatları...

2018’de gümrük girişi 100 bin lira olan 2.0 motor üstü bir otomobil için TRT payı 400 lira, ÖTV 160 bin 640 lira, KDV 46 bin 987 lira, MTV 3 bin 22 lira... Sözün özü, 100 bin liralık otomobili 211 bin 49 liralık vergiyle birlikte 311 bin 49 liraya alıyorsunuz. İnanılmaz ama gerçek!

100 binlik araba, 311 bin lira!

*Güncel fiyatlar için gelişmeleri Ozan Bingöl'ün Twitter hesabından takip edebilirsiniz.

Özetle halimiz bu...

Ödediğimiz vergiler nedeniyle giderek daha fazla yoksullaştığımızın farkında mısınız?

Bu içerik de ilginizi çekebilir! 👇

Ülke Ekonomisinin ve Vergi Sisteminin Durumunu Daha İyi Anlayabilmek İstiyorsanız Bu Yazıyı Mutlaka Okumalısınız! - onedio.com
Ülke Ekonomisinin ve Vergi Sisteminin Durumunu Daha İyi Anlayabilmek İstiyorsanız Bu Yazıyı Mutlaka Okumalısınız! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bseozyrt

Ya Sigarayı gıdayı geçte.. Araba fiyatları bu ülkede cidden normal degil. İnsan kendine 1 tane alıp devlete 3 tane alır mı lan hiç ? Tüm millet hakkını haram ediyordur inşallah.

birilerikonusur

ya ben artik ahi gitmis vahi kalmis nene ve dedelerin, ilkokul mezunu cahil insanlarin gelecegime yon verdigi, ayni oy oranina sahip oldugumuz bir ulkede yasamak istemiyorum ya. Simdi cikar bir mal siktir git o zaman der. Hayir arkadasim ben ulkemi seviyorum ve sizin gibi cahillere birakmak istemiyorum.

mevlanasabri

aferin doru söz katılıyorum

gokhannoksuz

millette akıl yok akıl

viyol10sel

Neyse ki halka yapılan bu tecavüzü krallık ve İslam sanan Akpliler cemaatciler ve öz kardeşleri Mhpliler var da ülke de birileri mutlu mesut geçiniyor...

logicaldoor

"Yakında market arabalarından da motorsuz taşıtlar vergisi alınırsa şaşırmayalım." Yapmayın şöyle şakalar. Sonra birisi ciddiye alacak durduk yere iş açılacak başımıza. Onu bırak ehliyet mecburiyeti bile gelebilir...

Görüş Bildir