Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çok Sayıda Şikâyet Var Ama Kalıcı Yaz Saati Uygulamasında 'Geri Adım Yok'

316PAYLAŞIM

Vatandaştan kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili günde ortalama 40-50 şikâyet gelmesi üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın harekete geçtiği bilgisi basına yansımış, uygulamanın tamamına ilişkin bir röntgen çekileceğini açıklayan bakanlık yetkilileri, buna göre bir adım atılıp atılmayacağının belirleneceğini söylemişti. Ancak Bakan Berat Albayrak'tan gelen son açıklama  yaz saatinde değişiklik yapılmayacağı yönünde: "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bilimsel raporlarla enerji tasarrufu sağladığı ispatlanan kalıcı yaz saati uygulamasından taviz vermeyecek." 

Karar Resmi Gazete’de: Yaz Saati Uygulaması Yıl Boyu Sürecek! - onedio.com
Karar Resmi Gazete’de: Yaz Saati Uygulaması Yıl Boyu Sürecek! - onedio.com

8 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla “30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması” ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.

Kalıcı yaz saati uygulamasının temel amacı enerji tasarrufu sağlamak olarak açıklandı.

En çok etkilenen kesim öğrenciler ve çalışanlar oldu, gece karanlığında yola çıkmaya başladılar.

"Saatler yeniden geri alınsın” başlığı ile imza kampanyası başlatıldı.

change.org'da başlatılan kampanyanın çağrı metni şöyle:

"Sabahları gözümüz görerek emniyet içinde işimize okulumuza gidelim, enerji tasarrufu sağlansın, elektronik eşyalar şaşmasın, ithalat ihracat zaman farkından düşmesin diye Bakanlar Kurulu kararıyla saatler yeniden geri alınsın!"

CHP, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yaz saati uygulamasının sürekli hale getirilmesine yönelik tepkileri, Meclis gündemine taşıdı.

Candan Yüceer önergesinde şunları kaydetti:

“Söz konusu karar, en çok öğrencileri etkiledi. Günlerin de kısalmasıyla saatler de geri alınmadığı için öğrenciler kelimenin tam anlamıyla zifiri karanlıkta evden çıkmakta. Öğrencilerin çoğu ilk ders uyuklarken öğretmenler de gün aydınlanmadığı için ilk derslerden verim alamamaktan şikâyetçi. Veliler ise sokak köpekleri, madde bağımlıları nedeniyle çocuklarının karanlıkta sokağa çıkmasını istememekte. ”

Ayrıca öğrencilerin ilk dersi ışıkları açarak işlemek zorunda olduğunu vurgulayan Yüceer sordu: "Enerji tasarrufunun miktarı nedir?"

Uygulamanın tamamına ilişkin bir ‘röntgen çekilecek’

Neşe Karanfil'in buHürriyet'te yayımlanan haberine göre, kalıcı yaz saatine ilişkin  şikâyetler artınca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı konuyu değerlendirme kararı aldı. 

Son 15-20 gündür bakanlığa günde ortalama 40-50 şikayet geldiği, bu başvuruların değerlendirildiği belirtildi. 

Bakanlık yetkilileri, uygulamanın tamamına ilişkin bir röntgen çekileceğini ve buna göre bir adım atılıp atılmayacağının belirleneceğini aktarmıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'tan gelen son açıklamalar ise yaz saatinde değişiklik yapılmayacağını ortaya koyuyor.

Albayrak, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bilimsel raporlarla enerji tasarrufu sağladığı ispatlanan kalıcı yaz saati uygulamasından taviz vermeyecek. Düzenlemeyle, 2.5 milyar liralık tasarruf ve kış saatiyle havaların aniden kararmasından doğan psikolojik uyum sorunlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bazı kesimler tarafından "Güne karanlıkta başlıyoruz" eleştirilerini de Avrupa örnekleri çürüttü. Çünkü AB ülkelerinde mesailer çok erken başlıyor." dedi.

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Uygulama devam etmeli.
Uygulama devam etmemeli.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir