Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görünce Çocuk Olmak İsteyeceğiniz, Çocukluğu Doya Doya Yaşamak İçin Özel Olarak Tasarlanan Anaokulu!

-
Abone ol

Çocukların sokakla olan bağının kopması, onların yalnızlaşmasına sebep oluyor. Pek çok anaokulunda, çocuklar tamamen hava şartlarına göre oyun alanlarında serbest bırakılıyor. Yağmur yağdığında bahçede oynamalarını yasak olduğu anaokullarına büyük bir alternatif olarak, Japonya'da farklı ve yepyeni bir anaokulu tasarlanmış.

Kaynak: http://www.spoon-tamago.com/2015/06/23/a...

Çocuklar, su birikintisi gördüğünde neden içinde zıplmak isterler? Sanıyorum bunun cevabı, çocukluğu doyasıya yaşamak istemeleri...

Japonya'da Kumamoto City’deki Dai-Ichi Yochien Anaokulu'nda, “çocukların çocuk” olmasına izin veren özel bir tasarım var.

Yağmur yağdığında, okulun iç bahçesinde çocukların üzerinde sıçrayarak her tarafa suç sıçratabileceği, temiz bir gölet oluşuyor.

Bu özel anaokulu, çocukları yağmur yağdığında okulun içine hapsetmek yerine, açık alanda oyun oynamaya teşvik ediyor.

Aynı alan yağmur yağmadığı zamanlar bir spor alanı olarak kullanılıyor. En muhteşem özelliği ise, kışın da bir buz pateni pistine çevriliyor olması! 😇

Anaokulunun böyle bir planla tasarlanmış olması, öğretmenlerin de eğitim üzerindeki çalışmalarını olumlu olarak etkiliyor.

Anaokullarında, sınıfların zaman zaman karma hale getirilmesi ve hatta yeniden düzenlenmesi çocukların belirli özellikleri kazanmasını kolaylaştırıyor.

Yaratıcılığın gelişmesi, çocuğu farklı düşüncelerle buluşturmak ve sosyalleşmesini kolaylaştırmak bunların en belirgin olanları.

Okul, bir mimarlık, iç mekan ve mobilya tasarım firması olan "Youji No Shiro" tarafından tasarlanmış.

Youji No Shiro'nun kurucusu Hibino Sekkei, her türlü hava koşulunda çocukların dışarıda oyun oynamasını amaçladıklarını söylüyor.

Güneş ya da yağmur fark etmeksizin, her an çocukluklarını yaşabildikleri alanlar tasarladıklarını aktarıyor.

Çocukların her zaman alternatif alanlara ihtiyacı olduğunu akıllardan çıkarmamak gerekiyor...

"Bu tarz mimariler, mimarlığın katı kurallarına ironik bir yaklaşım sergiliyor ve eğitim alanlarının çocuklar için nasıl daha özelleştirilebileceğini sorguluyor."

Youji No Shiro'nun bu farklı ve muhteşem tasarımlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yeni tasarım hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Muhteşem bir fikir! Tüm dünyaya yayılmalı.
Ben tam emin olamadım, iyi mi yoksa kötü mü...
Çocuklar hasta olur orada, olmaz öyle şey.
Saçma sapan bir tasarım olmuş, hiç beğenmedim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir