Çocuklarda Aşırı Hareketlilik

-

Çocuklarda Aşırı Hareketlilik

Çocuklarda Aşırı Hareketlilik

Bireyin yaş ve gelişim düzeyine uygun olmayan aşırı hareketlilik, istekleri erteleyememe ve dikkat sorunlarıyla kendini gösteren bir bozukluktur.

Bir çocukta, gençte veya erişkinde dikkat eksikliği hiper aktivite bozukluğu var denebilmesi için bu belirtilerin 7 yaş öncesinden beri bulunması, normal bir kişide olandan çok daha şiddetli düzeyde görülmesi gerekmektedir. Yani aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı ve isteklerini erteleyememe belirtileri kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutta olması gerekmektedir.

Başetmek İçin Anne Babaya Öneriler,

Bu çocuklar aşırı hareketlilik ve dikkat sorunlarında yetişkinlerin kontrolüne daha fazla gereksinim duyarlar ancak bu kontrol çocuktan gelen mesajlara duyarlı olunarak ve çocuğa baskı yapılmadan sağlanmalıdır.

Çocuktan bir şey istenilirken çocuğun dikkati çekilmeli, gözlerinin içine bakılmalı ve basit, anlaşılır isteklerde bulunulmalıdır.

TV, bilgisayar ve video oyunları sınırlanmalıdır. İlköğretim çağındaki çocukların en çok 1-1,5 saat TV ve

Bilgisayar başında vakit geçirmelerine izin verilmelidir.

Çocukla kurulan iletişimde kesin sınırlar olmalı, kurallar ve beklentiler açık şekilde verilmeli hayır'ın anlamı hayır olmalıdır.

Dikkat çekecek yollarla talimat verilmelidir. Eğer çok monoton bir ses tonuyla talimat veriyorsanız çocuğunuz bunu önemsemeyebilir. Talimat verirken göz kontağı kurmak, tane tane sakin ama ciddi bir şekilde konuşmak işe yarayabilir. Bağırmak çocuğun söylediğinizin anlamına değil, sesin yüksekliğine odaklanmaya yol açar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir