Çocuklar İçin Barış Girişimi: 'Sokağa Çıkma Yasaklarında En Az 80 Çocuk Hayatını Kaybetti'

 > 
41PAYLAŞIM

Çocuklar İçin Barış Hemen Şimdi Girişimi, 4 Haziran ‘Uluslararası Çatışmalarda Etkilenen Çocuklar günü’ için yayımladığı basın açıklamasında, sokağa çıkma yasakları sırasında en az 80 çocuğun yaşam hakkının ihlal edildiğini belirtti; hak ihlalini gerçekleştirenlerin cezasız kalmamasını talep etti.

Fotoğraf: DHA

BM’nin belirlediği Uluslararası Çatışmalarda Etkilenen Çocuklar gününde Çocuklar İçin Barış Hemen Şimdi Girişimi çocukların yaşam hakkının ihlal edildiğini hatırlattı.

Savaşın en çok çocukları etkilediğini hatırlatan Girişim, “devletin; çocukların yaşam hakkını her şekilde korumakla yükümlü olduğunu bir kere daha hatırlatıyor, bu hak ihlalini gerçekleştirenlerin cezasız kalmaması talep ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Türkiye’nin resmi kanunu olan Çocuk Koruma Kanunu’nu hatırlatan Girişim “Taraf Devletler, silahlı çatışma halinde kendilerine uygulanabilir olan uluslararası hukukun, çocukları da kapsayan insani kurallarına uymak ve uyulmasını sağlamak yükümlülüğünü üstlenirler” ifadelerini kullandı.

Girişim’in açıklamasına göre, 16 Ağustos 2015 tarihinden bu yana 7 İldeki, en az 22 ilçede devam eden sokağa çıkma yasaklarında en az 80 çocuk hayatını kaybetti. Çocuklar, açılan ateş sonucu, sağlık hizmetine erişemediği için veya çatışma atıkları nedeniyle hayatlarını kaybetti.

AGOS ve Çocuklar İçin Barış Girişimi

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir