Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocukken Evde Kedi-Köpek Beslemesine Ailesi İzin Vermeyenlerin Anlayacağı 12 Şey

 > 
5.3bPAYLAŞIM

İçinizde inanılmaz bir hayvan sevgisi olmasına karşın anneniz ve babanız evde beslemenize izin vermediyse bu durumun ne kadar can sıkıcı olduğunu sadece yaşayanlar anlar. 😞

1. Bütün ısrarlarınıza rağmen annenizin ve babanızın bahaneleri saymakla bitmemiştir: Masrafı, gürültüsü, tüyleri, kokusu...

Ama anne bunlar sorumluluk kazanmak demek, bağışıklık demek.

2. Siz ne kadar artılarını saysanız da sonuçta evde sözü geçen kişi siz değilsinizdir.

Nedeeennn? 😩

3. Evde beslemenize izin çıkmayınca kapınızın önündeki kedi-köpeklere düzenli olarak yemek vermeye devam etmişsinizdir.

"Anne o kemikleri atma, ben kapının önündeki kedilere, köpeklere vermeye giderim."

4. Eve girişinizde, çıkışınızda sokaktaki hayvanların mutlaka başlarını okşamadan edemezsiniz.

"Ellerin tüy olacak, pistir o!" gibi söylemler umrunda bile değildir.

5. Özellikle de sahipsiz, yalnız bir yavru gördüğünüzde onu eve almak için yalvarırsınız ancak annenizin kararında bir değişme olmayacaktır.

Bütün gece acaba o yavruya ne oldu diye düşünür durursunuz.

6. Siz ısrarlarınızı sürdürürken en fazla kuş ya da balık alınıp gönlünüz yapılmaya çalışılır.

İkisinin yeri çok ama çok ayrı. 😕

7. Hayır ille de köpek diye tutturursanız elinizde oyuncak peluş bir köpek buluverirsiniz.

İstediğiniz soldakidir, elinizde olan sağdaki. 😞

8. Arkadaşlarınızın her birinde olduğu için içinizde hep ukte olarak kalmıştır.

Düşünsenize bunlarla büyüdüğünüzü.

9. Bir evcil hayvanınız henüz olmasa da adını ne koyacağınız konusunda çoktan karar kılmışsınızdır.

Pamuk, Tekir, Karabaş, Zeytin, Çomar değil kesinlikle. 😄

10. Ve yıllar sonra büyüdüğünüzde hep o çok istediğiniz kediyi, köpeği sahiplenerek kendi evinizde ailenin bir ferdi yapabilirsiniz.

Muradına ermek bu olsa gerek. 🐶

11. Anneniz ve babanızdan, eve neşe kattığını gördüklerinde "keşke zamanında sahiplenseydik" sözlerini işitmeye başlarsınız.

Eee, yine haklı çıkan siz oluyorsunuz.

12. En önemlisi de kendi çocuklarınızın bu konuda çok şanslı olacaklarını bilirsiniz. 😊

Hadi yine iyisiniz. 😄

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eren-kotil

garip bi aşı yaptırma işinden anlamıyorum milletin köylü kesimindenim kediyi parayla alma diye bişi yok temizini seç şampuanını al yıka tüylerini tara mama sını var bu kadar aşı filan yok bizde

sciencesoldier

oğlum bu anne babalar her şeyimize taş koymak zorundalar mı yav al bir tane köpek hem çocukların sorumluluk duygusunu alsın hem sen stresini at hem de sağlığını koru birçok faydası olmasına rağmen hala almamalarına mı yanarsın yoksa bahane bulmalarına mı neymiş tüymüş kılmış başlıycam tüyüne de kılına da

erlik

ailem senelerce izin vermedi, şimdi evde 2 tane var. Yetmedi sokaklara klübe yapıyorum.

yagiz-acer

Çocukken izin verilmeyen, ancak ilerde kabul gören bir birey olarak şunu söyleyebilirim. Çok büyük bir sorumluluktur. Çocuğa alınıp 2 gün sonra sokağa atılan o kadar çok can var ki.. Öncelikle her şeyi ile ölçüp biçin. Zorluklarını iyi düşünün. Ve her şeyden önemlisi onun bir canlı olduğunu unutmayın. Ve petshoplardan almayın gidip sahiplenin. 6 yıl önce sahiplendiğim dostumla bugün hala beraberiz. Ve sokaktan sahiplendim. Onlar canlı hediye edilemez. Sorumluluklarının farkına varın. Bakamayacağınız canlısı sahiplenmeyin. Hayvan sevginizi, bakamayacaksanız eğer, barınaklara yardım yaparak giderin. Onların mamaya,aşıya,bakıma herşeyden önemlisi sevgiye ihtiyaçları var.

erlik

dostum sonuna kadar katılıyorum. İki oğlandna biri barınaktan, diğeri sokaktan geldi. 5 yıl oldu. Her sabah altıbuçuktan yediye kadar, akşam altı buçuktan sekiz- dokuz'a kadar dolaş dur. Gece yarısı efkarlanır ulur, her tarafın tüy içinde kalır. vs vs vs. Tatile zar zor gidersin, akşam birinde kalmayı bırak geç dönemezsin. İlgi delisi olurlar. Çok elenceli ama bir okadarda zor bir hayat.

yagiz-acer

Aynen öyle, birinde kalmayı unuttum. Kalırsamda onunda gelebilceği bi yerse anca öyle gidebiliyoruz. Tatiller desen öyle, kabul eden yer var etmeyen yer var. Zor çok zor ama inan onun sevgisinin yanında bu zorluklar hiç rahatsız etmiyor :)

erlik

İlk 2 sene tatili unuttuk ama kapı açılınca sana doğru koşara gelen iki tane sallanan kuyruk görünce herşeye değdiğini anlıyorsunuz. Ne kadar stresli olursam olayım onlarla yürürken tüm stressin onlara doğru geçtiğini, vicudumun rahatladığını hissediyorum. Umarım herkes bu sevgiyi anlar birgün

sciencesoldier

şimdi gidip köpek almak vardı ama nerdeee şu maddi durum olmasa neyse tebrik ederim insanlığın için :D kolay bir şey değil ama çok eğlenceli

sciencesoldier

sadece aylık masrafını öğrenmem gerek

erlik

Düzenli aşıları var. İç parazit, dış parazit, boğmaca, korona, kuduz. Bunlar sürekli tekrar eden, düzneli olarak yapılması gereken aşılar. Dış paraziti yazın aylık, kışın 45 günde bir tekrarlamak gerekiyor. Veterinere gidersen 50-60, evde kendin yaparsan(enseye damlatılan bir ilaç) 15 lira civarı. Aynı şekilde iç parazit de hap şeklinde. Oda evde yapılırsa 10-15 lira civarı. Kuduz aşısını belediye veterinerleri ücretsiz yapıyor. Karma, boğmaca ve korona için gitmek gerekiyor. Bunu yanısıra yavruluk döneminde gençlik hastalığı ve kanlı ishal gibi çok öldürücü hastalıklar var.

erlik

2011 yılında ikinci oğlumuz kanlı ishal olunca 2 ayda 500 tl gibi bir harcamamız olmuştu. (Batıkent Veteriner'den Ramazan'a tekrar teşekkürler. Benim bilidğim 5 adet köpek var bu şekilde kurtardığı) Mama masrafı tabi kaçınılmaz başka bir kalem. Bugün 15 kilosu 400 tl olan mamada var, 80 lira olanıda. Bizim oğlanlar toplamda 1 kilo mama yiyorlar. Ev yemeği verme şansınız yok. Hem sağlıkları hem de kokuları bakımından pek yararlı olmuyor. Mamanın yanında haşlanmış kemik( büyük baş ön kol kemiği) ve yoğurt veriyoruz ekstradan. liste uzayıp gidiyor tabi. Bunun yanı sıra listeye kıyafet ve eşyaların da yıpranma payını eklemeniz lazım.

sciencesoldier

yani aylık masrafı ne kadara patlar sağlıklı 4 aylık bir köpekte

erlik

Valla araba tamir ettirmiyorsun. Sana masrafı ne olur bilmem de. O köpek senin elinde patlar. Köpeğe yazık olur. Sen git peluş falan al.

sciencesoldier

çok komik benim maddi konularda endişem var sadece onu hallettim mi zaten köpeğe bakabilirim ayrıca canlı alacağımın farkındayım

Görüş Bildir