Çocuk Olmanın Hiç de Öyle Kolay Bir Şey Olmadığının Kanıtı Mücadele Dolu 13 Durum

2.2bPAYLAŞIM

Hani bazen oturup "Keşke çocuk olsaydım be!" diye düşünürsünüz ya, düşünmeyin! Çünkü ben sizin yerinize düşündüm ve gerçekten hepimizin çok çektiğine karar verdim. Şu an yetişkinken bile almadığımız sorumluluğu çocukken almışız, resmen mücadele dolu yıllar yaşamışız. Bunu büyükler ne anlasın tabii! Bunu biz anlarız biz!

1. Bi kere gezme olayı, kesinlikle sizin plan programınızla ilgili bir şey değil. Annen Şükriye teyzengile kısır ve kek yemeye gidecekse sen de gidiyorsun.

Koca koca insanlar birisinin yeni gelininden, 5 numara orlon ipinden ve dizideki kızın aşk hayatından bahsedecekler ve sen gık demeden dinleyeceksin. Böyle çocukluk olmaz olsun!

2. Ret cevabı almak korkusuyla yan komşuya "Müsaitseniz annemler size gelecek" diye gidip yürüyen WhatsApp görevini görürsün.

Kapı açılınca ne yaşayacağın belli değil, sana neler diyecekler o da belli değil! O gerilimi yaşayan bilir. Küçüğüz diye bizi tansiyon hastası yapacaklardı neredeyse!

3. Offff en kötüsü de bu! Ekonomik özgürlüğün yok ya, böyle bi şey olabilir mi? Anan baban ne verirse onu yettirmek zorundasın.

Ekonomide dışa bağımlılık hiç tasvip etmediğimiz bir şey. Bize bunu ta küçüklükten öğrettiler. Piyasanın durumundan haberleri yok, hala daha üç kuruş verip öpücükle geçiştiriyorlar. Ayıp ayıp!

4. Ruh halinin değişken bir şey olduğunu kesinlikle anlatamazsın. Mısır yerken canının şeker çekmesinin nesi tuhaf? Asla bunu anlamazlar!

Olabilir ya, olamaz mı! Kendileri bir sürü abuk subuk şeyi aynı anda tüketirken iyi. Belki çocuk olarak benim birtakım hormonlarım beni ele geçirdi ve buna engel olamıyorum. Neden bu diktatörlük? Neden aynı anda iki şeye sahip olamıyoruz???

5. Ailen "Seneye de giyersin" dediği için asla stil sahibi olamazsın; ağız tadıyla bir imaj oluşturamazsın!

Ne çektik be ne çektik! Ceket giyersin, kolları uzun gelir. Pantolon giyersin, yarım metre uzun paçayla dolaşırsın. Gocuk alırlar, içinde kaybolursun... Gitti gül gibi yıllarımız imaj yapamadan :(

6. Önemli gün ve bayramlarda bir sürü insanın önüne çıkartıp şiir okuturlar, elin ayağın zangır zangır titrer. İtiraz da edemezsin üstelik...

Örnek öğrenci olmanın en önemli kuralıdır topluluk önüne çıkıp bir şeyler söylemek. Kendimizi sevdiricez diye ne heyecanlara katlandık, baygınlıkların eşiğinden döndük de kimse gelip halimizi hatrımızı sormadı be! Valla helal olsun!

7. Bayram gezmelerinde adını tam olarak bilemediğin yaşlı akrabaların hepsini tek tek öpersin; onlar da seni ıslak öpücükle severler...

Harika geleneklerimiz var, kabul. Buna kimsenin bir itirazı yok ama çocuk gözünden bakınca o işler öyle olmuyor. Zaten seni zorla götürmüşler, bir de tek tek tanımadığın insanların hepsini öptürüyorlar. Hadi tamam para verince yine okey; bi de boş geçenler var :(

8. Sınıftaki çocuğun biri bitlendi diye senin de sıtkın sıyrılır, durduk yere al başına belayı!

Lanet olası bitler nerden geliyor hala anlayabilmiş değilim. Şimdi niye gelmiyor mesela da illa okuldayken geliyor? Ben ne güzel pazar banyomu yapmışım, Bizimkiler'i izlemişim, sabah da tertemiz okuluma gitmişim. Kendi bitlerinle niye beni muhatap ediyorsun arkadaşım?!

9. Veli toplantısı olduğu zaman "Acaba öğretmen benimle ilgili neler ispiyonlayacak?" diye gerim gerim gerilirsin.

Offf hatırlaması bile korku filmi gibi! Toplantı boyunca annenlerin okulda, senin evde yaşadığın süreci bir gözünün önünden geçirsene? Resmen dram kardeşim, vallahi dram!

10. Herkes evde otururken sırf onlardan daha küçük olduğun için bakkala gönderilirsin. Lojistik sorumlusu musun, çocuk musun belli olmaz!

Çok gıcık bir durum. Herkes yan gelmiş yatmış, sırf sen çocuksun, at gibi enerjin var diye seni getir-götür işlerinde kullanıyorlar. Belki ben çizgi film seyretçem?

11. Misafir geldiğinde yemek masasından tecrit edilip diğer çocuklarla beraber yer sofrasında yemek yersin. Gözün hep büyüklerin yediği masada kalır.

"Ulan bana da mı be!" dersin içinden. O masaya oturmaya layık görülmediğini düşünüp içten içe kinlenirsin ve oraletini içince her şeyi unutursun. Olsun; ya oralet olmasaydı?

Foto

12. 23 Nisan'da eşli danslar yaptığın zaman sınıf arkadaşların senin hakkında hemen "Sen onu seviyosuuuun" diye mesnetsiz dedikodular çıkartır.

Allah Allah... Kardeşim, hemen öyle şey yapmanız mı lazım? Hemen gıybet ateşini harlıyorlar insafsızlar. Onlar önce kendilerine baksınlar, kimin kimi sevdiğini de biz çok iyi biliriz!

13. Eve gelen misafirler "Anneni mi daha çok seviyorsun yoksa babanı mı?" diye saçma sorular yöneltip seni polemiklerin içine çekmeye çalışır.

Şimdiki aklımız olsa "MİLLET AÇ AÇ!" diye cevap verirdik aslında. Büyükler aralarında konuşacak bir şey kalmayınca genellikle çocuklara sardırırlar böyle. Beni polemiklere sokmayın kardeşim, efendi gibi çayınızı için. Haksız mıyım ama?

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
damla-altunbas1

harbi mk hala bazıları yapılıyo

hossohbet-entelektuel-adam

11 DEN NEFRET EDERİM ZATEN NE YAPIP EDİP BÜYÜKLER SOFRASINA OTURMAYI BAŞARIRDIM

hossohbet-entelektuel-adam

hiç bitlenmedim KUDURUN OGLFEJVSLKDJFREWLŞDAKGFŞLWDSAGF

15101988m

çalışmıyor ben denedim siz denemeyin

hossohbet-entelektuel-adam

yutubda videosu var

15101988m

teşekkür ederim biliyorum

chumbawamba

Truva Atı tespit edildi!

hakan-demir6

dandik konulara çemkiriyoruz, böyle başarılı olanları da alkışlamak boynumuzun borcudur. çok güzel anlatılmış bu ülkede çocukların yaşadığı eziyetler. kesinlikle özenmiyorum zaten o yıllara geri dönmeye. okul mokul derken sorumluluğun da kralı vardı. bilmemne giriş sınavlarına yarış atı gibi çalıştırıl, okulda kırık not al, bilinçsiz, kompleksli ebeveynin suratını çek. skerler sizin yaşatacağınız çocukluğu.

Görüş Bildir