Çocuk Ertelemek Doğru Bir Karar mı?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Çocuk Ertelemek Doğru Bir Karar Mı?

Çocuk Ertelemek Doğru Bir Karar Mı?

Çocuk ertelemek her zaman için doğru bir karar olmayabilir. Bu fikri düşünürken biyolojik durumunuzu mutlaka göz önüne almalısınız. Çocuğu devamlı erteleyerek anne olma şansını kaybedebilirsiniz.

Peki çocuğu ne zamana kadar ertelemeli? Bu karar nasıl verilmeli? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Tüp Bebek Merkezi ekibinden Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu Modaklik Anne Çocuk için anlattı.

Kayabaşoğlu, tüp bebek tedavisinde en önemli faktörün annenin yaşı olduğunu söylüyor. Çünkü kadınlarda yaş ilerledikçe yumurtanın kalitesi de düşüyor. Hal böyle olunca da çocuk sahibi olmak daha zorlaşıyor. Eğer çocuk yapmak istiyor fakat bunu erteliyorsanız yumurtalıklarınızın durumunu öğrenmeniz gerekiyor. Bedeniniz bu ertelemeyi en geç ne zamana kadar yapabilir? Yumurtanızın kalitesi nedir? Bu soruların cevaplarını bilmeniz gerekiyor.

Çocuğu ertelemek istediğiniz zaman tüp bebek tedavisini kesin bir sonuç olarak görmenin yanlış olduğunu söyleyen Kayabaşoğlu, ergenlikle birlikte her adet döneminde, yumurta havuzunda biraz daha yumurtanın kaybolduğunu söyledi. Bu nedenle kadınlarda yıllar geçtikçe yumurta sayısında azalma olduğunu vurgulayan Kayabaşoğlu, yumurtalarında yaşlanacağını sözlerine ekledi.

Tüp bebek tedavisinden sonra hamile kalmak 38 yaşına gelene dek mümkün. Fakat 40 yaş ve sonrasında bu bir risk sayılıyor. Tüp bebek gebeliğinde 42 yaş sonrasında başarının sanıldığı gibi olmadığını ifade eden Kayabaşoğlu, genç çiftlerde üst üste tüp bebek tedavisinin başarılı sonuç verdiğini söyledi.

Kayabaşoğlu ayrıca çocuğu ertelemeden önce muhakkak doktora başvurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

hamileyumurta
Görüş Bildir