Çocuğun Okul Karnesi Aynı Zamanda Aileye Mesajdır

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Çocuğun Okul Karnesi Aynı Zamanda Aileye Mesajdır

Çocuğun Okul Karnesi Aynı Zamanda Aileye Mesajdır

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikoljik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Özabacı, "Karne, çocukların kişiliklerini yansıtan birer araç olarak değerlendirilmemelidir" dedi.

Prof. Dr. Özabacı, başarısızlıklar varsa bunların sadece çocuklarla ilgili bir nedene dayandırılmaması gerektiğini söyledi. Karnedeki notların çocukların kişiliğinin yansıması olmadığını anlatan Prof. Dr. Özabacı, şöyle konuştu: "Notlar, derslerle ilgili olan performansın yansıması. Karneler öğretmenler, veliler ve çocuklar tarafından doğru şekilde değerlendirilmeli. Karne, çocukların kişiliklerini yansıtan birer araç olarak görülmemeli. Çocuklarımızın 4-5 aylık bir süreçte derslerinde gösterdikleri bir performansın değerlendirilmesi. Veliler özellikle karnelerle ilgili yorumlar yaparken çocuklarını karşılarına alıp konuşması gerekiyor. Çünkü bu notlar o çocukların geçen dönem yaptıkları çalışmaların yeterliliği ve yetersizliğiyle ilgili bilgi veriyor. Bunları gözden geçirip nerede eksikliklerin olduğuna ya da mevcut başarıyı neye borçlusun gibi konuların konuşulması yerinde olur.

Çocuklar suçlanmamalıdır

Prof. Dr. Özabacı, başarılı olduğu dersleri için tebrik etmenin, başarısız olduğu dersler için de buna sebep olan faktörlerin neler olduğunun çocukla konuşulmasının sonuca ulaşma açısından önemli olduğunu bildirdi. Çocuğun dönem içinde eksikliğini hissettiği derslerin yapılan planlamayla yeniden şekillendirilmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Özabacı, şöyle devam etti: "Karne notlarının bu şekilde algılanması yerinde olur ve daha iyi bir sonuca götürür. Çocuklar yargılanmamalı, suçlanmamalı. Bu çocuğu daha savunmacı ve daha fazla direnç gösterebilir hale sokabiliyor." Prof. Dr. Özabacı, karneyle ilgili çocuğun yaşadığı korkuların olumsuzluklara neden olduğunu vurgulayarak, "Çocuklar, kendini korumak için dürüst olmayan ve risk içeren çeşitli yollara başvurabiliyor. Aileler, çocuklarına her zaman yanında olacaklarını hissettirmeli. Karneler sadece çocukların değil ailenin de kendini sorgulama, çocuğunu anlayabilme ve çocuğunun becerilerini belirleme noktasında bilgi elde etmesini sağlayacak verilerdir" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EskişehirÖğretmen
Görüş Bildir