Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuğuma Nasıl İyi Örnek Olurum?

9PAYLAŞIM

Çocuğuma Nasıl İyi Örnek Olurum?

Çocuğuma Nasıl İyi Örnek Olurum?

Çocuklarımızın kazanmasını istediğimiz bir sürü davranış kalıbı var. Peki onlara nasıl iyi örnek olacağız?

İyi insanlar olsunlar. Çocuklarımızın her şeyden iyi kalpli, zarif, kibar insanlar olsunlar isteriz. Bunun için de ilk önce bizim bu şekilde davranmamız gerekir. Onlara ne kadar teşekkür edersek, bir şeyler isterken ricada bulunursak onlar da başkalarına bu şekilde davranacaklardır. Onlara kapı açmasını, başkalarına yol vermesini öğretirsek onlar da bu şekilde davranış kalıpları kazanacaklardır.

Sorumluluk sahibi olsunlar. Eğer çocuklarınızın sorumluluk sahibi olmasını istiyorsanız buna erken yaşlarda başlayın. Kendi tabağını kaldırmasını, kendi kirlilerini çamaşır sepetine atmasını sağlamanız bile önemli adımlardır.

Sağlıklı beslenmeyi öğrensinler. Artık çok daha fazla çocukta fazla kilo ve obezite sorunu var. Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için önce bizim de zararlı abur cuburlardan korumamız gerekiyor. Elbette bu hiç yemeyeceğiz anlamına gelmiyor ama en azından bunun arada sırada ve özel olan bir şey olduğunu vurgulayın.

Spor yapsınlar. Çocuğunuzu elinizden geldiğince spor yapmaya teşvik edin. Çocuklarınızla beraber hareket etmek, eğer imkanınız varsa size de iyi gelecektir. En azından imkanınız varsa yürüyerek gidebileceğiniz yerlere yürüyerek gitmek ve asansör yerine merdiven tercih etmek bile önemlidir.

Empati yapmayı öğrensinler. Çocukların kazanması gereken en önemli şeylerden birisi de kendilerinden başka hayatlar yaşayan insanları anlayabilmektir. Çocuklarınızın yanında olabildiğince önyargısız davranın ki çocuklarınız da böyle yetişsin.

Ve temizlik. Siz istediğiniz kadar çocuklarınıza dişlerini fırçalamanın çok önemli olduğunu söyleyin, siz günde iki kere dişlerinizi fırçalamıyorsanız çocuğunuzu buna ikna etmeniz çok zor olacaktır. Duş almak, diş fırçalamak, kıyafetlerinizin temizliğine dikkat etmek gibi şeyleri önce siz birebir uygulayın ki çocuğunuz da aynısını yapsın.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir