Clinton: 'Umarım Trump Tüm ABD'liler İçin İyi Bir Başkan Olur'

 > -

Başkanlık seçimini Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'a kaybeden Hillary Clinton, yenilginin ardından yaptığı ilk konuşmada "Hayal kırıklığına uğradığınızı biliyorum ama eminim Trump da ABD için iyi bir başkan olacaktır" dedi.  ABD toplumunun bir bölünme içinde olduğuna dikkat çeken Clinton, "Anayasamız, yönetimin barışçıl bir şekilde değişmesini yazar. Bunu savunmalı ve sahip çıkmalıyız." dedi. Mevcut başkan Obama da Trump'ı arayarak kutladı ve Beyaz Saray'a davet etti. Seçim sonucunu da değerlendiren Obama, "Biz önce demokrat ya da cumhuriyetçi değiliz. Biz önce Amerikalıyız. Bir sonraki Amerikan Başkanının başarılı olması için elimizden geleni yapmalıyız" dedi.

Hillary Clinton, kendisini destekleyen seçmenlere yönelik yaptığı konuşmada "Seçim sonucunun hepinizi hayal kırıklığına uğrattığını biliyorum. Benim de canımı çok acıttı. Ve bu acı bir süre devam edecek. Ancak Donald Trump'ın da iyi bir başkan olacağına eminim" dedi.

Açıklamasında ABD'ye dair çarpıcı bir tespitte bulunan Clinton, "Bugün ulusumuzun bir bölünme içinde olduğunu görebiliyoruz. Bizim anayasamız, yönetimin barışçıl bir şekilde değişmesini yazar. Bunu savunmalı ve sahip çıkmalıyız." dedi.

Barack ve Michelle Obama'ya teşekkür eden Clinton, "Ülkemiz Obama'lara gerçekten büyük bir şükran borçlu. Bu ülkeye yaptığınız hizmet unutulmayacaktır" dedi.

Clinton'ın konuşmasından satır başları şöyle;

 • Dün gece Trump'ı tebrik ettim, bundan sonrası içinde kendisine yardıma hazır olduğumu söyledim. 

 • Umuyorum ki tüm Amerikalılar için iyi bir başkan  olur. 

 • Kazanamadığımız için üzgünüm. Ama sizinle birlikte bu kampanya sürecini geçirdiğim için gururluyum ve müteşşekirim. Siz Amerika'yı temsil ediyorsunuz.

 • Hayal kırıklığına uğradığınızı biliyorum çünkü ben de uğradım. Bu acı verici ve uzun süre de öyle kalacak. 

 • Bugün ulusumuzun bir bölünme içinde olduğunu görebiliyoruz. Bizim anayasamız, yönetimin barışçıl bir şekilde değişmesini yazar. Bunu savunmalı ve sahip çıkmalıyız.

 • Donald Trump'a ülkeyi iyi bir şekilde yönetmek için fırsat vermeliyiz.

 • Anayasamız, değerlerimize sahip çıkmamızı da söyler. Bu da her 4 yılda bir sandığa giderek değil sürekli Amerika'nın değerlerine sahip çıkarak olur.

 • Bizim vatandaş olarak sorumluluğumuz, inandığımız Amerika için elimizden geleni yapmaktır.

 • Bu kayıp üzücü ama unutmayın, inandığınız şey için savaşmak buna değer.

 • Biz tepemizdeki bu bir kadının başkan olmasına engel olan cam tavanı bu kez de kırmayı başaramadık. Ama bir gün bu olacak, bir gün bu kırılacak. Ve bu herkesin tahmin ettiğinden daha yakında olacak."

Obama, Trump'ı Beyaz Saray'a davet etti

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Barack Obama sabah erken saatlerde, halefi olacak Donald Trump'ı telefonla aradı. 

Ülkenin 45'inci başkanı seçilen Trump'ı 10 Kasım’da Beyaz Saray'a davet eden Obama, hem Cumhuriyetçi adayı tebrik etti, hem de 20 Ocak'ta koltuğu devralacak Trump'ın başkanlığına geçiş için yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Beyaz Saray, Başkanlık Uçağı, Nükleer Şifreler... Trump Obama'dan Neleri Devralacak? - onedio.com
Beyaz Saray, Başkanlık Uçağı, Nükleer Şifreler... Trump Obama'dan Neleri Devralacak? - onedio.com

Açıklamada Trump'ın davete ne yanıt verdiği belirtilmedi

Açıklamada Obama'nın ayrıca seçimi kaybeden Hillary Clinton'ı da aradığı belirtildi. Obama'nın Clinton'a yürüttüğü "güçlü kampanya" için takdirlerini dile getirdiği ifade edildi.

Obama: Biz önce Amerikalıyız

Hillary Clinton'ın hemen ardından Başkan Barack Obama da, Beyaz Saray'daki basın toplantısında seçim sonuçlarını yorumladı. Obama "Her şeyden önce Amerikalıyız" dedi.

Obama'nın konuşmasından satır başları şöyle;

 • "Güneş yeniden doğacak" bir klişedir. Ama bu doğru. Bugün de güneş yeniden doğdu.

 • Seçilmiş başkan Trump'la gece 3 buçukta konuşma şansı buldum. Onunla aramızda farklılıklar olduğu bir sır değil.

 • Ancak 8 yıl önce benimle Bush arasında da farklılıklar vardı ama yönetimi devir süreci Bush'un yönetimi sayesinde çok başarılı oldu.

 • Ekibime benzer bir geçiş süreci için talimat verdim. Anayasamızda yazan "barışçıl yönetim devri" çok önemli.

 • Clinton ile de dün gece konuştum. Onun adaylığı çok önemli bir örnekti. Ulusumuzdaki küçük kızlar için ve kadınların gelebileceği noktalar konusunda da.

 • Biz önce demokrat ya da cumhuriyetçi değiliz. Biz önce Amerikalıyız. Dün gece konuştuğum seçilmiş Başkan Trump'ta da bunu gördüm.Ülkemizin ihtiyacı da bu.

 • Ekibime de bugün başlarını dik tutmalarını söyledim. Onların başardıkları, politik anlamda daha iyi bir yönetim bırakacaktır. 8 yıl önce devraldığımız yönetimden daha iyi bir yönetim bırakıyoruz.

 • Hepimiz ülke için en iyisini istiyoruz. Bir sonraki Amerikan Başkanının başarılı olması için elimizden geleni yapmalıyız.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir