Adli Tıp: 12 Yaşındaki Nihat, Av Tüfeğiyle Vurulmuş

 > -
Adli Tıp: 12 Yaşındaki Nihat, Av Tüfeğiyle Vurulmuş

Cizre'de kafasından vurularak öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın otopsi raporu bir günde hazırlandı. Raporda, çocuğun kafasından Emniyet Müdürlüğü envanterinde bulunmayan av tüfeği mermisi çıktığı belirtildi. Raporda, Kobani'ye destek eylemleri sırasında "av tüfeği bayilerinin yağmalandığı"nın söylenmesi dikkat çekti.

Cizre'de çarşamba akşamı başından vurularak öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın polis kriminal raporunda şu ifadeler yer alıyor:

"Saat 15:45 sıralarında devlet hastanesine getirilen 2003 Cizre doğumlu Nihat Kazanhan isimli çocuk nasıl olduğu tespit edilemeyen bir şekilde kafa kısmından aldığı yara sonucu hayatını kaybetmiştir. Şahsın cenazesi otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş, yapılan incelemede şahsın kafasından 5 cm ebadında sert bir plastik parça çıkmıştır. Polis Kriminal Laboratuvarı'nda yapılan inceleme sonucunda ölen şahsın kafasından çıkan parçanın; bir adet roket şeklindeki plastik tapa, 12 numara av fişekleri içerisinde bulunan tapalara ait olup, yivsiz-setsiz av tüfeği ile atılmış olduğu tespit olunmuştur."

Raporda İlginç Vurgu

Polis kriminal raporunda, bu tür av tüfeklerinin PKK tarafıdan kullanıldığı, Emniyet envanterinde bu tür silahların olmadığı vurgusu yapıldı. Ayrıca Kobani'ye destek eylemleri sırasında "av tüfeği bayilerinin yağmalandığı" söylendi.

"Emniyet müdürlüklerimiz ve Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğümüz kuvvesinde bu tür bir silah ve malzemesi bulunmamaktadır. Ancak bölge yerleşim bu tür av tüfeklerinin ve malzemelerinin örgüt mensupları ve müzahir kitle tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığı bilindiğinden bahse konu şahsın ölümüne sebep olan nesnenin bu kesimin faaliyetleri esnasında kullanılan bir silahtan kaynaklandığı kesin olarak anlaşılmaktadır. Ayrıca 6-8 Ekim olaylarında av bayilerinin yağmalandığı kayıtlarımızda mevcut olduğundan bu iş yerlerinden yağmalanan fişeklerin kullanılmış olduğu kuvvetle muhtemeldir."

2003 doğumlu Nihat Kazanhan'ın başından çıkan mermi. Fotoğraf: Mustafa Türk 

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ yaptığı açıklamada, "Orada polis hiçbir şekilde gaz ya da silah kullanmamıştır" demişti. Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret ise, çocuğun polis tarafından vurulduğunu savunmuştu.

Şekli roket başlığına benzeyen ancak küçük olan mühimmatın cinsinin ne olduğunun öğrenilmesi için emniyetten uzman ekip çağrılmış, onlar da bu cisim için 'tanımlanamayan mühimmat' demişti. 

  • Kaynak: Al Jazeera ve DHA
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir