Görüş Bildir

Çipras'ın Yeni Reform Paketine Parlamentodan Onay

Anasayfa > Gündem

Yunan hükümetinin Euro Grubu’na sunduğu yeni ekonomik reform paketi parlamentoda onaylandı. 12 milyar Euro’luk tasarruf tedbirlerini içeren paket, gece geç saatlere kadar yapılan oylamada hükümet ve muhalefet partilerinden 250 milletvekilinin ‘‘evet’‘ oyu ile kabul edildi.

Oylama öncesinde konuşan Başbakan Aleksis Çipras, bu anlaşmayla Euro Bölgesi’nde tutunabileceklerini belirtmişti.

Oylamada, hükümet kanadından bazı milletvekilleriyle muhalefet partilerinden 32 milletvekili ‘‘hayır’‘ oyu kullanırken 8 milletvekili ise çekimser kaldı. Eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis oylamaya katılmadı.

Yunanistan Ekonomisi Hakkında 12 Gerçek

Bu sırada oylama sonrasında sağcı Yeni Demokrasi Partisi adına konuşan Vangelis Meymarakis, SYRIZA’ya “madem bu paketi sunacaktınız neden referandum yaptınız?” diye sorarak, “Eğer anlaşmaya varamazsanız, pazartesi günü ülkenin halini düşünemiyorum” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün yaptığı açıkalada Yunanistan’ın reform planını olumlu buldukları belirtmiş, Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem de bugün yapılacak toplantıda ‘önemli bir karar’ alabileceklerini söylemişti.

Eurogroup çalışma toplantısı bugün TSİ 13:00’de, Maliye Bakanları Zirvesi ise 16:00’da toplanacak. 

Bugünkü toplantılardan sonuç çıkmaması halindeyse yarın Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkenin hükümet başkanları bir araya gelecek.

"Avrupa’nın yönünü değiştirmeyi başaramadık"

"Avrupa’nın yönünü değiştirmeyi başaramadık"

Çipras, parlamentodaki oylama öncesi yaptığı konuşmada, son tekliflerin hükümetin seçim öncesi açıklanan programından çok uzak olduğunu ifade ederek, “Meseleleri güzel göstermek niyetinde değilim. Masadaki teklifler çok zor” dedi.

Kreditörlerin Yunanistan’dan uygulamasını istedikleri programın zor bir program olmakla birlikte, 25 Haziran’da önerilen tekliflerden daha iyi olduğunu savunan Çipras, “Bu, Grexit tartışmalarını ortadan kaldıracak ve üç yıl boyunca ülke ekonomisine nefes aldıracak, aynı zamanda ülkenin uluslararası para piyasalarındaki güvenini yeniden kazanmasına yardımcı olacak bir program” diye konuştu.

Çipras, ülkenin yakın tarihine damgasını vuran zorlu bir mücadelenin sonuna gelindiğini ancak henüz hiçbir şeyin belli olmadığını belirterek, “Anlaşma ihtimali var ancak kesin bir şey yok” değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetin, ''Yunanistan’ı ve Avrupa’nın yönünü değiştirmek için mücadele ettiğini ancak başaramadığını'' anlatan Çipras, “Yunanistan’ın değişmesi ve Avrupa’nın da yön değiştirmesi için müzakere ettik. Ancak, bugünkü konjonktürde bunun mümkün olmadığı görülüyor. Bunu kabul etmek durumundayız. Ancak, Avrupa’ya umut tohumları ektik. Bu demokrasi tohumları başka halklar için de ürün verebilir” diye konuştu.

Başbakan Çipras, hükümetin beş aylık iktidarında yanlışlar yaptığını kabul etti ancak ülkenin haysiyetinden ödün vermediğini söyledi.

Avrupa’da bazı çevrelerin Yunanistan’daki sol hükümetten kurtulmak istediğini ifade eden Çipras, “Nefes alınamaz bir ortamda mücadele verdik. Ancak, ne Yunan halkını ne de siyasi liderleri aldattım. Ülke, onuruyla müzakere etti. Halkımızı, ilerleme ve refah yönündeki mücadelede canlı tutmak bizim milli borcumuz. Sadece Avrupa’da kalmayı değil, eşit bir ortak olarak yaşamayı başaracağız” dedi.

AA ve Euronews | Fotoğraflar: Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
cnsfrd

vay be, borçlu iken böyleler, düşünün alacaklı olsalar ne yaparlar. bide bizim yöneticilere bakın...

Hakan Düzağaç

Ulan adam dogru demis madem.bunlari kabul edecektiniz ozaman niye referandumda hayir dediniz kabadayicilik oynamanin anlami var mi?

Can Babacan

babalariniz devreye girdigi zaman komunist falan filan bu ayaklari geciceksin.300 milyar borcu adama yedirmezler , oyuverirler ..