Görüş Bildir

Çipras'a Eurodan Çıkma Yetkisi Yok

Anasayfa > Gündem

Yunanistan parlamentosu Başbakan Çipras'a kreditörlerle pazarlıkta tam yetki verdi. Ancak 12 milyar euroluk tasarruf önlemlerini içeren reform paketini AB'ye sunan Çipras'a olası bir anlaşmazlıkta Euro Bölgesi'nden çıkma yetkisi verilmedi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, milletvekilleriyle yaptığı konuşmada 'Çok kritik kararlar almak üzereyiz' derken, 'Euro Bölgesi'nin bize çektiği ültimatom niteliğindeki anlaşmadan daha iyisini ülkeye getirmekle yetkilendirildik. Ancak bu yetki Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkarma kararını kapsamıyor' diye konuştu. 

Hükümetin yeni reform paketi 12 milyar euroluk tasarruf tedbirlerini içeriyor. Bu teklifte Pazar günü yapılan referandumda Yunanların reddettiği teklife göre, 4 milyar euro daha fazla bir teklif sunulmuş oluyor.

Amerikan Associated Press haber ajansına göre Yunanistan'ın alacaklılara gönderdiği 13 sayfalık belgede şu öneriler yer alıyor:

  • Vergi gelirlerinin ülkenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYİH) yüzde 1'i oranında artırılması.

  • Bütçe fazlasının ülkenin GSYİH'inin bu yıl yüzde 1'i, önümüzdeki yıl yüzde 2'si, 2017'de ise yüzde 3'ü olması.

  • Bu kapsamda Katma Değer Vergisi'nin (KDV) yüzde 23'e varan oranlara yükseltilmesi (Bu oranın gıda ve su için yüzde 13, ilaç için ise yüzde 6 olması öngörülüyor).

  • Yunan Adaları için yıllardır geçerli olan yüzde 30'luk KDV indiriminin Ekim ayından 2016 sonunda dek kademeli olarak kaldırılması.

  • Kurumlar Vergisi'nin yüzde 26'dan yüzde 28'e yükseltilmesi. Lüks ürünlerden daha fazla vergi alınması, televizyon reklamarına da vergi konması.

  • Emeklilik yaşının 67'de sabitlenmesi. Bu oranın 2022'ye dek sisteme 40 yıl katkı yapanlar için 62 olması.

  • Savunma harcamalarının bu yıl 100, önümüzdeki yıl 200 milyon euro azaltılması.

  • Ülkenin telekom şirketi OTE'nin tamamen özelleştirilmesi, Pire ve Selanik limanlarının özelleştirilmesinin de Ekim ayı sonuna dek tamamlanması.

  • Vergi kaçakçılığı ile etkin mücadele edilmesi, idari birimlerde reforma gidilmesi.

Almanya'dan 'olumsuz' bakış

Almanya'dan 'olumsuz' bakış

Ancak Yunanistan'ın en büyük alacaklısı Almanya'dan Çipras'ın yeni tasarruf paketine olumlu sinyal çıkmadı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Parti Grup Başkanvekili Michael Fuchs, Atina'nın reform yapacağına inanmakta 'güçlük çektikleri'ni söyledi.

Bankalar Pazartesi gününe dek kapalı

Bankalar Pazartesi gününe dek kapalı

Yunanistan'da bankaların Pazartesi gününe dek kapalı olacak. Bankalardan günlük para çekme limiti de yine Pazartesi gününe kadar günde 60 euro ile sınırlı kalacak.

Yunanistan'da bankaların Pazartesi gününe dek kapalı olacak. Bankalardan günlük para çekme limiti de yine Pazartesi gününe kadar günde 60 euro ile sınırlı kalacak.

BBC Türkçe | Aljazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Bizde hayat çok daha pahalıymış.

Windy Walkeer

günaydın

Ahmetcan Oral

Çipras iyi gaz aldı halkından. Eski taleplerden pek fark yok. Yine pek çok yer özelleştirilecek yine emeklilik yaşı yükselecek yine adalardaki vergi muafiyet... Devamını Gör