Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çipli Kimlik Kartlarında Yeni Dönem Başlıyor

0PAYLAŞIM

Çipli Kimlik Kartlarında Yeni Dönem Başlıyor

ANKARA Anadolu Ajansı - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ehliyet bilgilerinin yongalı kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinin cuma gününden itibaren başlayacağını bildirdi.

Aksaray Genç Mucidler Bilim ve Sanat Derneği tarafından yürütülen "Gelecek Evinde Şekillenecek" projesinin on-line açılışına katılan Soylu, İçişleri Bakanlığının teknolojik altyapısı hakkında bilgiler vererek yürütülen projeleri anlattı.

Popülasyon ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden senede 35 milyon yurttaşın hizmet aldığını belirten Soylu, daha evvel emniyet müdürlüklerinden verilen ehliyet ve pasaport hizmetinin devrim kalitesinde bir uygulamayla popülasyon yönetleri üzerinden verildiğini hatırlattı.

Soylu, bu süreçte kimlik kartlarının da değiştiğini, şimdi bir adım daha ileri giderek ehliyet bilgilerinin yongalı kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinin cuma gününden itibaren başlayacağını söyledi. Bakan Soylu, şunları kaydoldu:

"Cuma gününden itibaren Allah kısmet ederse başlatıyoruz. Ehliyeti kimliğimizin içerisine yüklüyoruz. Başka Bir Deyişle yurttaşımız artık hem ehliyetini hem kimliğini taşımak zorunda kalmayacak. Bizim polislerimiz de sorgulama yaparken 'ehliyetin yoksa sana ceza yazarım' demeyecek. Cebimizde artık çok kart olmayacak. Becerebilirsek e-imzayı, banka kartlarını, SGK ve sıhhat bilgilerini de bunun içerisine koyacağız. İçerisinde parmak izinin olduğu, biyometrik fotoğrafların olduğu bir kartı sağlayacak yüksek marifete sahibiz."

  • 112 Acil Çağrı Merkezleri 2021'de 81 şehrin tamamında yaşama geçirilecek

Acil çağrı numaralarını tek bir çatı altında toplayan 112 Acil Çağrı Merkezi projesinin dünyada parmakla gösterildiğini belirten Soylu, sistemin 45 şehirde zaferle yaşama geçirildiğini söyledi. Soylu, uygulamanın 2021 senesinin haziran ayında 81 şehrin tamamında yaşama geçirileceğini anlattı.

Yerli yazılıma sahip olan sistemin tüm ihbarları suni zihin ile alakalı ünitelere anında ileteceğine işaret eden Soylu, bu sayede ehemmiyetli bir projenin de zaferle uygulanacağını vurguladı.

Soylu, İçişleri Bakanlığı olarak hudutların ve kıyıların elektronik güvenlik sistemleriyle sorgulanacağı bir projenin de 2021'de bitirilmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getirerek, e-Devlet üzerinden yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler verdi.

Misyona geldiğinde e-Devlet sistemi üzerinden 51 hizmet verildiğini aktaran Soylu, bugün bu sayının 435'e yükseldiğinin altını çizdi.

Soylu, İçişleri Bakanlığı olarak daha evvel yurttaştan muhtelif harekâtlar için 2857 evrak istenildiğini anımsatarak, takribî 3 sene içinde yürütülen çalışmalarla artık bu evraklardan 2020'sinin istenilmediğini, öbür dokümanların da e-Devlet üzerine taşınması için çalışmaların sürdüğünü aktardı.

  • "Fantastik bir mekanizmayı ortaya koyuyoruz"

"Güvenlik ve Acil Vaziyetler Koordinasyon Merkezi Başkanlığı" ismiyle bir merkez de kurulduğunu ve birkaç ay içinde çalışmalarına başlayacağını bildiren Soylu, "Türkiye'nin tam lokasyonlarını, tam kameralarını, asayişini ve trafiğini bağladığınız ve filhakika buradan da Cumhurbaşkanlığındaki alakalı üniteye aktarabileceğimiz fantastik bir mekanizmayı ortaya koyuyoruz. Allahın İzniyle o da bitirilmiş ve bitmiş olacak." diye konuştu.

İnternet üzerinden video konferans sistemiyle asıllaştırılan proje açılışında TÜRKSAT İdare Heyeti Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek de "Suni Zihin" mevzulu sohbet reelleştirdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir