Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çıplaklığın Kendinize ve Vücudunuza Olan Güveninizi Artırdığını Biliyor musunuz?

382PAYLAŞIM

Yapılan son çalışma, toplumumuzda bir tabu olarak görülen çıplaklığın öz güvenimizin yükselmesine açılan bir kapı olabileceğini gösteriyor...

Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/being-na...

Sosyal medya ve reklamlar, vücudumuza duyduğumuz güveni olumsuz yönde etkiliyor.

Günümüzde sosyal medya ve reklamlar, idealleştirilen ve hiç de gerçekçi olmayan vücutları internet ortamına pompalayarak bu görsellere maruz kalan bizler üzerinde gereksiz bir anksiyete ve kendine güvensizlik gelişmesine sebep oluyor. Bu durum ilerleyen zamanlarda hayata yönelik bir memnuniyetsizlik hissine bile evrilebiliyor.

Londra Goldsmiths Üniversitesi araştırmacıları, yürüttükleri son çalışma ile bu konunun üzerine eğildi.

Araştırmacılar ilk olarak internet üzerinden yürüttükleri bir anket ile yaşları ve sosyal statüleri farklılık gösteren 850 İngiliz'e günlük yaşam içerisinde ne sıklıkta çıplak vakit geçirdiklerini sordu.

Anket, kişilerin romantik partnerleri dışındaki insanların yanında ne sıklıkta çıplak bulunduklarını araştırıyordu.

Vücudun bir kısmının ya da tamamının çıplak olmasının kişilere ne kadar doğal geldiğini saptamaya çalışan araştırmacılar, anket katılımcılarından kumsalda üstsüz güneşlendikleri, bir olaya dikkat çekmek için çıplak protestolara katıldıkları ve nüdist toplulukların içinde bulundukları zamanları ve bunları yaparken kendilerini ne derece rahat hissettiklerini ifade etmelerini istediler.

Happinness Studies isimli dergide yayımlanan çalışma sonuçları, çıplak olmanın kişilerin mutluluk seviyelerini artırdığını ortaya koydu.

Elbette burada halka açık alanlarda çıplak olmaktan söz ediliyordu ve ilginçtir ki kişinin kendi bedeniyle barışık olması ve mutluluğu yakalaması için asgari bir sayı da verilmişti: Senede 20 sefer!

Araştırma, aynı zamanda insanların çıplak şekilde aktivitelere katıldığı mekanlarda da yürütüldü.

Bu çalışma için seçilen iki aktivite, Yorkshire Vahşi Yaşam Parkı'nda düzenlenen ve nesli tükenmekte olan kutup ayılarına dikkat çekmek ve para toplamak amacıyla gerçekleştirilen "Bare all for Polar Bears" ve British Naturism adlı kuruluş tarafından düzenlenen "Waterworld" etkinliğiydi.

Bu iki aktivitenin katılımcılarına, insan içinde çıplak olmanın bedenleriyle ilgili algılarını nasıl değiştirdiği soruldu.

Elde edilen sonuçlar bir kez daha bu aktivitelerin kişilerin beden imgeleriyle ilgili memnuniyetlerinin artmasını sağladığını ortaya koydu. Çalışmanın başında bulunan Dr. Keon West, konu hakkında şunları söylüyor:

"Çıplak şekilde aktivitelere katılan insanların bunu söylediğine daha önce şahit olmuştuk. Ancak bugüne kadar çıplaklığın bizi mutlu kılıp kılmadığına yönelik herhangi bir çalışma yürütülmemişti." 

Dr. West, konu üzerine hâlen yapılması gereken çok fazla çalışma olduğunu belirtiyor.

Araştırmacıya göre konu üzerinde daha ayrıntılı ve daha uzun süreli araştırmaların yürütülmesi şart. Örneğin incelenen gruplardaki insanların çoğunu heteroseksüel, beyaz ve orta yaşlı erkekler oluşturuyor ve bu sebeple çalışmaların farklı yaş grupları, cinsel yönelimler ve etnisiteler için de tekrar değerlendirilmesi gerekiyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
senemiray_

Açık söylemek gerekirse insanların ahlak seviyelerini yerle bir etmeye çalışan birçok program biz sustukça yenilenecek. Mutluluğu arttırıyormuş (!) yok ya. Saçmalık bunlar... Katiller de insan öldürünce mutlu oluyor, öldürsünler o zaman. Saçmaladın Onedio.

cesme-basina-tuneyen-adam

Sloganlari Gavat miyizzzzz ?

mmurat

ya bi git onedio, yemeyiz bu subliminal mesajlarını, bu millet sandığından daha zeki

taylan-okur1

subliminal kelimesinin nalamını çok uç bir noktaya çekmissiniz, baslıkta bile zaten çıplaklık yazıyor burada bir bilinçaltı mesjaı çıplaklık adına yok.

taylan-okur1

ayrıca lütfen artık demagoji yapmayı milletçe bırakalım.

mmurat

bilinçaltına çıplaklığın normal olduğunu aktarıyorlar, subnminal olan bu

alp_er

tamam giyinmeyin kışın dışarı çık soğukta da göreyim gtün donuyor mu.

Gizli Kullanıcı

Belki bilinç altına mahremi açık bırakmakla cesur olmak ile korele bir ilişki olabilir ancak insanın doğasında utanma duygusu vardır.insana her şeyi unutturup doğada çıplak bıraktığınız zaman ilk işi kendi mahremini örtmek olacaktır.cunku bu bir içgüdüsel davranıştır.Bu durumun bilinçli olarak devam etmesini sağlayan temel faktör cinsel ilişkinin insan için en üst duygu olmasıdır.Hiçbir şey bilmeyen insan karşı cinsle karşılaşıldığında yapabilecegi en üstün şey üremek için cinsel ilişkiye girmektir.genleri aktarmak bütün memeliler için çok önemlidir.Bu ilişkiyi sağlayan şey cinsel organ olduğu için bilinç altında onu saklama ve koruma duygusu oluşturur.

Gizli Kullanıcı

Sonrasında bu duygu toplumsal ahlak tarafından mantıksal sebeplere oturtulur.kimi toplum dinler ile,kimi toplum saf kendi kararlarına bağlı olarak mantıksal sebepleri belirler.tabi bu iki süreç arasında birçok süreç var ama iki ana temel bu noktalar.ayrica diğer önemli olan nokta insanın kendi partnerini koruyarak hemcinslerinin kendisine rakip olmamasidir.bundan dolayı da karşı cinsin mahremiyetini koruma duygusu oluşur.bana sorarsanız bence insan mahremini korumalı.Çıplaklığı normal göstermek çok yanlış.İnsan kendine özel bir organı korumalıdır.En özel faaliyet olan cinsel iliskide kullanilan temel organlar,ayrıca onlarında en özel mahremiyete sahip olduğunu göstermektedir.

Görüş Bildir