Çıplak Kadın Vücudunu Tuval Olarak Kullanıp Cinsel Tacize Sanatla Tepki Gösteren Öğrenci!

-

19 yaşındaki üniversite öğrencisi sanat dersi için öyle bir proje hazırladı ki görenler şaşkınlık, kızgınlık ve takdir hislerini aynı anda yaşadı. Tacizi sıradışı bir yolla anlatan Buzzfeed'de karşılaştığımız bu küçük ama etkili sanat projesini sizler için hazırladık.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/remysmidt/someo...

Cinsel tacizin üzücü sonuçlarını renklerle ve sanatla anlatan bu proje sosyal medyada paylaşıldıktan sonra görenleri etkisi altında bıraktı.

19 yaşındaki Emma Krezner isimli genç kadın, Nebraska Wesleyan Üniversitesinde okuyor. Projesini şöyle anlattı;

“Bu projeyi, o dokunuşun bir birey üzerinde bıraktığı kalıcı etkiyi görebilmemi sağlaması adına büyük ölçüde kendim için yapmıştım."

Emma bir arkadaşının çıplak fotoğrafını çekip, gerçek boyutta bir poster haline getirdi ve ellerini kullanarak boyadı.

Sanatçı bu noktada "hayatındaki insanların dokunuşlarını tasvir ettiğini" söylüyor.

“Bu dokunuşları ayrıntılarıyla planlarken kendim için ve ayrıca insanlar için yaygın olarak gerçek olduğunu hissettiğim şeyleri düşündüm."

Bu 'dokunuş haritasının' alt kısmında renk kodları var ve bu renk kodları hangi rengin kimi temsil ettiğini açıklıyor.

Mor: Annem

Mavi: Babam

Yeşil: Kardeşlerim

Sarı: Arkadaşlarım

Turuncu: Sevgililerim 

Kırmızı: Hayır dediğim biri

Emma, Washington'da düzenlenen Kadınlan Yürüyüşü'nden döndüğü akşam projeyi bitirdi. Projesini Twitter üzerinden paylaştıktan sonra gerçekten mutluluk verici etkileşimler aldı.

"Kırmızı alanların ne olduğunu okuduğumda ağzım açık kaldı. Bu gerçekten inanılmaz bir sanat eseri, insanı düşündürüyor ve takdir kazanıyor."

"Bu beni öyle çok etkiledi ki."

"Bütün gün bunu düşündum, çok sevdim."

"Sabah uyandıktan hemen sonra bu Tweet'i gördüm ve o kadar nefes kesici ki. Çok dokunaklı bir parça."

Emma ise sanatının bu kadar çok sevilmesini "nefes kesici ve yüreklendirici" olarak tanımladı.

“Bazı insanlar bu eseri gördükten sonra gözyaşlarına boğulduklarını söyledi, diğerleri ise defalarca teşekkür ettiler. Nasıl hissettiğimi ifade edecek kelimeleri bulamıyorum," diyor sanatçı ve projenin başarısının dürüstlüğünden kaynaklı olduğunu ekliyor, 

“Bence projenin açıklığı ve hassasiyeti, insanların kendilerinin de açık ve hassas olmasına izin vermelerini sağlıyor."

Emma daha büyük bir dizi sanat eseri yapmayı planlıyor. "İnsan vücuduyla böyle büyük ölçeklerde çalışmayı ve hakkında önemli mesajlar vermeyi gerçekten çok seviyorum."

Tacize karşı ayakta duran herkese olduğu gibi Emma'ya da büyük teşekkürlerimizi sunarız!!!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lahme

Kağıdı tercih ederim

meliscankurtaran

Gayet etkilendiğim bir çalışma oldu. Bunu anlayan var mi bilmiyorum ama o dokunuşların iğrenç etkisi bazen geçmiyor. Metroda benden kisa birinin beni taciz etme çabasında ki böylece anca dizime dokunabilmisti o piç kurusunun iğrenç dokunuşunu o hafta boyunca dizimde iğrenç bir karıncalanma ile hatirladim. Bu yüzden iki tarafta karşı cinsle temas kurarken dikkat etmeli ve bunu bence en empati kurulabilecek yolla gösteren bu kadını tebrik ediyorum.

bartu-bulkaz

Bir erkek bunun aynısını yapsa 'sapık' derler.

alex-iris

Bir erkeğin zaten tecavüze veya tacize uğrama riski kadından çok çok daha düşük olduğu için zaten böyle bir çalışma yapacaklarını sanmam.

bartu-bulkaz

Bir erkeğin tecavüze veya tacize uğrama riski kadından çok düşük değil. Eğer tecavüze veya tacize uğradığını söylediklerindeki tepkiden dolayı, bu tür vakalar az geliyor. Burada da bir cinsiyet ayrımcılığı var.

meliscankurtaran

Asıl erkeklerin bu tarz farkındalık çalışmalarında böyle konuyu inatla farklı ve yanlış yöne çekmeleri saçma. Her farkındalık çalışmasında biri mutlaka erkekleri sokuyor. Kadınların daha niceleri tecavüze susuyor ( erkeklerin başına gelenler da var tabi ki özellikle erkek çocuklarının istismari misal ensar vakfı ki ona ben ne tepki gösterdim de namus namus diye geçinen karaktersizlerin çoğu sustu!) Bunlar göz önünde olanlari ve sayılarını kiyaslandiramazsin. O yüzden yorum yaparken erkek yapsa sapık dersiniz ( ki burada erkeklerin sapikliklarini anlatan bir çalışma yapılmış) yerine erkek içinde bir çalışma yapılsa iyi olurdu gibi kelimeler kullanmani tavsiye ederim. Yoksa dışarıdan bu tarz sapkın kafaya sahip biri gibi gözüküyorsun.

bartu-bulkaz

Egalitarianist biri olarak demek istediğim tamam bu:

Başlıklar

Twitterdizi
Görüş Bildir