Görüş Bildir

Çıplak Aramada Utanç Verici Savunma: Kadın Eylemci 'Rahat Hareketler' İçindeymiş!

Anasayfa > Gündem

Gezi Parkı gösterilerinde Kadıköy'de gözaltına alınan M.P.B. adlı kadının karakolda çıplak aramaya maruz kalmasıyla ilgili yargılanan kadın polis hakkında davaya gerek görülmedi. Kaymakamlık, kadın eylemcinin 'rahat hareketler içerisinde bulunduğunu' savunarak, soruşturma izni vermedi.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın hhaberine göre, Hatay’daki Gezi Parkı gösterilerine katılan Ahmet Atakan'ın ölümü sonrasında İstanbul’da 11 Eylül 2013’te protestolar başladı. Eylemin merkezi ise Kadıköy Bahariye Caddesi’ydi. Basın açıklamasından sonra polis, eylemcilere müdahale etti.

Gözaltına alınanlardan biri de 38 yaşındaki M.P.B. adlı kadındı. Sokakta bir polisin tekme atması üzerine ayağı çatlayan M.P.B. kelepçelenerek polis aracına bindirildi ve gözaltına alındı. Sonra İskele Polis Merkezi’ne getirildi. Ayaküstü sorgulanan M.P.B.’ye, “Twitter ve Facebook kullanıyor musun?” diye soruldu. Ardından Ö.Y. adlı kadın polis tarafından çıplak aramaya maruz bırakıldı. Ertesi gün serbest kalan M.P.B., ‘eziyet, işkence, kasten yaralama, haksız arama ve görevi kötüye kullanma’ suçlarından şikayetçi oldu. Anadolu Adliyesi Savcısı Fatih Dirican, 8 Nisan 2014’te kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcı Dirican, o gün eyleme 6 bin kişinin katıldığını, taşlı ve molotofkokteylli direnç gösterilmesi üzerine polisin müdahale ettiğini belirterek, dava açmaya yeterli emarenin bulunmadığını savundu.

Avukat Özgür Urfa'nın itirazını değerlendiren İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi, “İddia edilen olay tarihinde anılan karakolda görev yapan görevlilerin tespit edilerek, gerekirse yüzleştirme yapılıp bunun sonucuna göre karar verilmesi gerektiğini” belirterek, kararı bozdu. Böylelikle, soruşturma yeniden açıldı. Bu kez savcılık, soruşturma izni için Kadıköy Kaymakanlığı'na başvurdu.

Kaymakam Birol Kurubal, inceleme sonunda, 13 Ekim 2014'te polis Ö.Y. hakkında soruşturma izni vermedi. Kararda, M.P.B.'nin arkadaşı M.Y. ile birlikte karakolda 'rahat hareketler içerisinde bulunduğu' savunularak, iddiaların gerçek dışı olduğu ileri sürüldü. Avukat Urfa'nın yaptığı itiraz da İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu tarafından reddedildi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?