Cinsel Saldırı 9 Yılda Yüzde 400 Arttı!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Cinsel Saldırı, 9 Yılda Yüzde 400 Arttı!

Cinsel Saldırı, 9 Yılda Yüzde 400 Arttı!

Zonguldak Cumhuriyet Savcısı Veli San, "Türk Ceza Kanunu'nun (Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar) 102, 103, 104 ve 105. maddelerine göre işlenen suçlarda 2002'de Türkiye'de dosya sayısı 8 bin 146 iken bu sayı 2011'de 32 bin 988 olmuştur. Yani yüzde 400 civarında bir artış var" dedi.

Savcı San, Bülent Ecevit Üniversitesi Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu'nda devam eden "9. Anadolu Adli Tıp Bilimler Kongresi"nde, "Türkiye ve Batı Karadeniz Ölçeğinde Cinsel Saldırı Suçları ve İstatistiki Bilgeleri" konulu sunum yaptı.

Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 102, 103, 104 ve 105. maddelerinde düzenlendiğini anlatan San, şunları kaydetti:

"Türk Ceza Kanunu'nun 102, 103, 104 ve 105. maddelerine göre işlenen suçlarda 2002'de Türkiye'de dosya sayısı 8 bin 146 iken bu sayı 2011'de 32 bin 988 olmuştur. Yani yüzde 400 civarında bir artış var. Batı Karadeniz'de cinsel saldırı suçları, suç oranı bakımından Türkiye'nin ortalamasına göre yüksektir.

Zonguldak'ta 2002'de toplam dosya sayısı 196 iken 2011'de 343 olmuştur. Yani neredeyse ülkemizle başa baş gitmiştir. Sinop'ta 2002'de 40 dosya sayısı, 2011'de 157 dosyaya ulaşmıştır. Karabük'te 2002'de 50 iken 2011'de 155 dosya olmuştur.

Bartın'da dosya sayısı 2002'de 22, 2011'de ise 94'tür. Kastamonu'da da 2002'de 74 olan dosya, 2011'de 208'e çıkmıştır. Türkiye ortalamasında cinsel saldırı suçları yüzde 5 iken Batı Karadeniz'i kapsayan illerde bu oran yüzde 10'ların üzerine çıkmaktadır."

San, bir kimsenin cinsel amaçla veya cinsel arzularını tatmin amacıyla gerçekleştirdiği davranışlara cinsel davranışlar denildiğini ifade ederek, "Diyelim ki bir minibüste seyahat ediyorsunuz. Bu minibüsün kalabalık olduğunu düşünün. Yanından geçtiğiniz bir bayana vücudunuz temas edebilir. Cinsel arzuları tatmin amacı yoksa bu normal bir temastır. Ancak halk arasındaki deyimle 'fordculuk' olarak tabir edilen bir amaç ve düşünceyle önünüzdeki bayana veya bir baya cinsel amaçları tatmin amacıyla yaklaştığınız an hareketiniz otomatik olarak cinsel bir davranış olur. Bunun da ceza kanununda karşılığı mutlaka vardır" diye konuştu.

Eşe karşı cinsel saldırı

Cumhuriyet Savcısı Veli San, eşlerin birbirlerine yönelik işledikleri cinsel saldırı suçunda kovuşturma ve soruşturmanın şikayete bağlı oluştuğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

Haberin Tamamı İçin:

Cinsel Saldırı, 9 Yılda % 400 Arttı

Cinsel Saldırı, 9 Yılda % 400 Arttı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Cinsel Saldırı Suçları Tırmanıyor

Cinsel Saldırı Suçları Tırmanıyor

ZONGULDAK – Zonguldak Cumhuriyet Savcısı Veli San, 2002’de ülke genelinde cinsel suçlarla ilgili 8 bin 146 dosya açılırken, 2011’de bu rakamın 32 bin 988’e ulaştığını söyledi.

Cumhuriyet Savcısı Veli San, Bülent Ecevit Üniversitesi’nde düzenlenen Anadolu Adli Bilimler Tıp Kongresi’nde, ’Türkiye’de ve Batı Karadeniz’de Cinsel Saldırı Suçları ve İstatistiki Bilgiler’ konulu sunum yaptı. Cinsel davranışın tanımını yapan Savcı San, "Bir kimsenin, cinsel amaçla veya cinsel arzularını tatmin amacıyla gerçekleştirdiği davranışlara cinsel davranışlar denir" dedi.

’FORDÇULUK, CİNSEL DAVRANIŞ’

Cinsel davranışa, halk arasında ’fordçuluk’ olarak bilinen davranışı örnek gösteren Savcı San, şöyle dedi:

"Diyelim ki bir minibüste seyahat ediyorsunuz. Minibüsün İstanbul’da ve çok kalabalık olduğunu düşünelim. Yanından geçtiğiniz bir bayana vücudunuz temas edebilir sıkışıklıktan dolayı. Eğer cinsel arzularınızı tatmin amacı veya cinsel amaçlı bir amacınız yoksa bu normal bir temastır. Ancak halk arasındaki deyimle ’fordçuluk’ olarak tabir edilen bir amaç, bir düşünceyle önünüzdeki bayana cinsel arzuları tatmin amacıyla yaklaştığınız an hareketiniz otomatik olarak cinsel bir davranış olur ve ceza kanununda bir karşılığı mutlaka vardır."

’EŞLERİN, CİNSEL ARZULARINI TATMİNE YÖNELİK GÖREVLERİ VAR’

Savcı San, cinsel suçlar ile ilgili Türk Ceza Kanunu’nda yer alan maddeler hakkında bilgi verdi. Savcı San, cinsel suçlarda, suçun basit halinin şikayete bağlı olduğunu, nitelikli halinin ise resen soruşturulup kovuşturulduğunu kaydetti. Evli çiftler arasındaki cinsel suçların nitelikli halinde ayrı bir durum olduğunu vurgulayan Savcı San, şöyle devam etti:

"Eşlerin birbirlerine yönelik işledikleri cinsel saldırı suçunda kavuşturma ve soruşturma eşin şikayetine bağlı tutulmuştur. Evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirine karşı sadakat hükümlülüğü olduğu gibi karşılıklı olarak birbirlerinin cinsel arzularını tatmine yönelikte bir görevleri bulunmaktadır. Ancak bu görevleri veya hükümlülükleri sınırsız değildir. Bunun hukuki ve tıbbı sınırları bulunmaktadır. Eşlerin de bu sınırlara hukuki ve tıbbi olarak uymaları gerekmektedir. Bu sınır aşılarak eşe karşı cinsel bir saldırının uygulanması halinde mağdurun şikayeti üzerine soruşturma ve kavuşturma yapılmaktadır."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Evlilikİstanbul
Görüş Bildir