Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cinsel Anlamda Sorun Yaşamamak İçin Cep Telefonlarınızı Cebinize Sokmayın!

322PAYLAŞIM

Artık hepimizin sahip olduğu akıllı telefonların radyasyon yaydığı bir sır olmasa da, çoğumuz telefonumuzu pantolonumuzun cebimizde taşımaya devam ediyoruz. Yarattığı sonuçları görmekte güçlük çektiğimiz için belki de böylesi kolayımıza geliyor. Ancak yapılan son çalışmalar, erkeklerin telefonlarını taşımak için başka bir yol bulmasını zorunlu kılacak gibi gözüküyor...

Konu üzerine yapılan sistematik araştırma, telefonu uzun süre pantolon cebinde taşımanın sperm sayısını azalttığını gösteriyor.

21 farklı araştırmanın incelenmesiyle derlenen veriler, telefondan yayılan radyasyonun aynı zamanda sperm kalitesini de düşürebileceğini ortaya koyuyor.

Bu iddia, uzun zaman tartışma konusu olmayı sürdürmüş, bilim insanları arasında fikir ayrılıkları yaratmıştı.

Bunun sebebi, bazı bilim insanlarının, iyonizan olmayan radyasyonun insan vücudunu etkileyemeyeceğini savunmasıydı. Ancak Avustralya'da bulunan Newcastle Üniversitesi'nce uzun yıllardır toplanan veriler, telefonlarımızın bedenimize verebileceği potansiyel zararları bilimsel kanıtlarla ortaya koyuyor.

İncelenen çalışmaların büyük bir çoğunluğu, telefondan yayılan radyasyonun sperm hareketliliğini ve hücrelerin yaşam süresini azalttığını gösteriyor.

Toplamda incelenen 27 çalışmadan 21 tanesi, telefonların böyle bir tehlike taşıdığını doğruluyor. Ayrıca bazı çalışmalar, bu radyasyonun DNA hasarına da sebep olabileceğini gösteriyor.

Çalışmalar kapsamında, 1,492 adet sperm örneği incelendi.

Elde edilen verilere göre genital bölgenin cep telefonu radyasyonuna uzun süre maruz kalması, sperm hareketliliğini %8 oranında, sperm hücrelerinin yaşam süresini ise %9 oranında azaltmakta...

Telefonları bu şekilde taşımaya devam etmek yalnızca bireysel sağlığı değil, gelecek nesillerin sağlığını da tehdit ediyor.

Çünkü telefonlarımızda yayılan radyasyonun yarattığı bu etkiler, DNA değişikliklerine sebep olarak kalıtsal bir hâl alma tehlikesi taşımakta...

Kaliforniya Üniversitesi'nden Dr. Joel Moskowitz, atılan bu ilk adımın, ileride konu üzerinde küresel bir anlayışı tetiklemesini umduğunu belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, 2011 yılında cep telefonu radyasyonunu 2B kanserojen ilan etti. Bu duyuru, cep telefonlarının sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler doğurabileceğini gösteren ilk işaretti. Sperm hücreleri üzerinde yapılan son çalışmalar ise olayın bambaşka bir yönünü ortaya koyuyor. Yine de bu konu üzerine yapılan çalışmaların şu an için yeterli olduğu söylenemez; ancak ilerleyen zamanda çok daha fazla şey öğreneceğimiz kesin gibi görünüyor...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

şimdi her telefonun sar değeri farklı ve her telefon için aynı sonucu vereceği söylenemez çünkü sar değeri 1in altındaysa telefonun zararı neredeyse hiç olmuyor mesela kendi telefonumun sar değeri 0,37 ama atıyorum gider çin malı çakma telefonlardan alırsanız ekin kollamanında dediği gibi çükünüz düşer

fruzun

kadınlara hep demişimindir zaten şu naleti göt cebinize sokmayın diye.

Gizli Kullanıcı

Kızlar gibi çantada taşımamız gerekecek

Gizli Kullanıcı

O zaman arka cefime koyuyim

bwk

ben elimde tutuyorum ama korkuyorum cünkü benim cinsel hayatım sag elimden ibaret sag elimde telefonu tasıdıgımda kalıcı cinsel sorunlara yol acarmi ?

mihail-ivanovic-kutuzov

Dostum korkma Arnavut Şevket abimiz o konuda bilgilendirici bi açıklama yaptı. Açıklamasında: "cibili cibili cibili şak şak şak, 6 lı yedili şak şak şak hadi yavrum bi daha şak şak şak" dedi, İçin rahat olsun!

Görüş Bildir