Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çinli Sanatçı, Pekin'in Kirli Hava Kütlesinden Bir Tuğla Yarattı!

 > 
148PAYLAŞIM

Çinli bir sanatçı 100 gün boyunca Pekin sokaklarında elektrik süpürgesi ile dolaşarak şehrin kirli hava kütlesinden bir "tuğla" yaratmış.

"Nut Brother" mahlasını kullanan sanatçı, her gün yaklaşık 4 saat boyunca şehrin sokaklarını 1000 wattlık endüstriyel elektrik süpürgesinin ağzını havaya tutarak arşınlamış. Bu şekilde topladığı toz ve kirli hava kütlesinden, insanların maske ile dolaşmasına sebep olan yoğun hava kirliliğinin bir simgesi olan tuğlayı meydana getirmiş.

Kaynak: http://mashable.com/2015/12/01/beijing-s...

Nut Brother, yoldan geçenlerin kendisini havanın kalitesini ölçen bir araştırmacı veya temizlikçi sandıklarını ve şehirde havayı gözlemleyip temizleyecek insanlar çalıştığı için ne kadar şanslı olduklarını düşündüklerini söylüyor.

Sanatçı, 100 günlük gezintisinden sonra herhangi bir sağlık testi yaptırmamış; ancak vücudunun biraz "uyuşuk" olması dışında kendini iyi hissettiğini söylüyor.

Kiri kil ile karıştırarak toplanan kirin miktarını abarttığını söyleyerek onu eleştirenler de var. Ancak yaptığı iş, projesinin altında yatan mesajı öven pek çok medya organının ilgisini çekmiş durumda.

Nut Brother, projesi ile ilgili olarak "Dünya'nın bütün kaynaklarını tükettiğimiz gün, bizim de toza dönüştüğümüz gün olacak." diyor.

Projenin ortaya çıkış zamanı manidar; 30 Kasım'da Pekin'de, son 13 ayda ölçülen en yüksek hava kirliliği nedeniyle kırmızı alarm verildi. Pekin, yıllardır hava kirliliğinden muzdarip; bu büyük ölçüde kuzeydeki sanayi şehirlerinde yoğun şekilde kömür yakılıyor olmasından kaynaklanıyor. Her gün yaklaşık 4000 kişi hava kirliliği yüzünden hayatını kaybediyor.

Nut Brother, önceden Shenzhen'de yaşayan bir reklam metni yazarıyken, 2008 yılında işini bırakıp Pekin'e taşınmış.

Sanatçı, tuğla projesinden önce, her yıl köpeklerin kesilip etlerinin satıldığı bir festivalin düzenlendiği Yulin şehrinden ölmüş bir köpeği alıp yakmış. Daha sonra köpeğin külleriyle 1000 adet mavi balonu doldurup gökyüzüne bırakmış. Balonlar yükseklere çıkıp da patladıktan sonra, köpeğin cennete ulaşmasının bir sembolü olarak küllerin dört bir yana dağıldığını söylüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-cagri-muglu

yaratmak allaha mahsustur

el-extranjero

Sözlüğü de ayağına mı getirelim: 1. -i, din b. (***) Allah, olmayan bir şeyi var etmek "Allah, mutlaka dünyayı kullarına sevdirmek için baharı yaratmış olacaktı." - Ö. Seyfettin 2. nsz Zekâ, düşünce ve hayal gücünden yararlanarak o zamana kadar görülmeyen yeni bir şey ortaya koymak, yapmak "Bir cazibe yaratmak için ne yapmalı diye düşünüyorduk." - F. R. Atay 3. nsz Olmasına, ortaya çıkmasına yol açmak, sebep olmak "Bu haber sinirli bir hava yarattı. Yangın büyük tehlike yarattı."

ezionun-amcasi

o yorumu yapan birinin bilgi miktarı yüksek bir içeriği okuyup kabul edeceğini mi düşündün

davut-ahmetog

Kömürü pırlanta diye kızlara satıyorlar. Çakma elmas üretiyorlar artık

wednesday-addams

sıhhiye'ye de bekleriz :D

furkan-merakli

günde 4000 kişiden ayda 120 bin, yılda neredeyse Bir milyon beş yüz bin insan. Her yıl. her dakika 3 kişi ölüyor. her 20 saniyede bir insan demek bu. Korkunç bir rakam. Sağlığını mahvettikleri milyonlarca insanı da varsayarsak. İnanılmaz.

albay

gözünü sevem bırakda ölsünler birazda senede 18 milyon cocuk doğuyor bu memlekette artık sen düşün !!!

darkwins

"Bugün o yarın sen" Asla asla deme, insanlar (çarpıtma lütfen lafımı) neden AĞAÇLARI korumak için bir tarafını yırtıyorlar...

davut-ahmetog

Kömürü pırlanta diye kızlara satıyorlar. Çakma elmas üretiyorlar artık.

Görüş Bildir