Cinayet Mahalli Çankaya Köşkü!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Cinayet Mahalli Çankaya Köşkü

Ergenekon tutuklusu Levent Ersöz hakkında “Özal’a suikast” suçlamasıyla dava açıldı. Savcı, Köşk için “cinayet mahalli” dedi

Ankara TMK. 10. Madde’yle Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce yürütülen 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili soruşturmada, dün önemli bir gelime yaşandı. Soruşturmayı yürüten savcı Kemal Çetin, Özal ile ilgili soruşturma dosyasından Malatya Zirve Yayınevi Davasının gizli tanığı İlker Çınar, gizli tanık Selçuk’un beyanlarında Özal’ın TUSHAD tarafından öldürüldüğü yönündeki iddiaları üzerine, Emekli Tuğgen. Levent Ersöz hakkındaki suçlamaları ve iddiaları 2013\239 esas numarası vererek yeni bir soruşturma açtı. Ersöz’e yönelik suçlama ve iddiaların bulunduğu belgeler ana dosyadan tefrik edildi. Savcı Çetin dün Ersöz hakkındaki 2013-19 numaralı iddianameyi “Cumhurbaşkanına suikast” suçlamasıyla hazırladı. İddianame Ankara TMK. 10. Madde’yle Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. Mahkeme söz konusu iddianameyi 2013-20 numarasını vererek incelemeye aldı.

İlk kez suikast iddiası

Mahkemenin iddianameyi kabul etmesi halinde Turgut Özal’ın ölüm tarihi olan 17 Nisan 1993’ten 20 yıl sonra ilk kez olay “suikast” olarak araştırılacak. 1988 yılında Kartal Demirağ tarafından düzenlenen suikast girişimi de incelenecek.

Savcı Çetin, Ersöz hakkındaki iddianamesini sunmasının ardından, dün Başsavcı İbrahim Ethem Kuriş ile görüşme yaptı. Savcının sunduğu iddianamede, Ersöz sanık olarak yer alırken, İlker Çınar, gizli tanık Selçuk’un iddiaları; 1988 yılında ANAP Kongresinde düzenlenen suikast ve uçak kazası gibi şüpheli olaylara da dikkat çekildi. İddianamede, Özel Kuvvetler’deki siyah ve beyaz kuvvetlere dair bilgiler de yer aldı. Türk Ceza Yasası’na göre cumhurbaşkanına suikastte bulunan kişi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılıyor ve bu fiile teşebbüs edilmesi halinde de suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunuyor.

ARZU YILDIZ / Taraf

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraErgenekonMalatyaTurgut Özalolay
Görüş Bildir