Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çin, Tayvan Yakınlarındaki Askeri Tatbikatlarını Savundu

0PAYLAŞIM

Çin, Tayvan Yakınlarındaki Askeri Tatbikatlarını Savundu

ANKARA Anadolu Ajansı - Çin, geçen hafta Tayvan yakınlarında yürütülen askeri tatbikat ve devriye uçuşlarının, İsme idaresinin bağımsızlık yanlısı adımlarına karşı "lüzumlu bir temkin" olduğunu savundu.

Çin Tayvan İlişkileri Büroyu Lafçısı Ma Şiaoguang, basmakalıp basın buluşmasında, Pekin idaresinin dominantlık iddiasında bulunduğu Tayvan ile ilişkilerinin son yarıyıldaki gerilimden, İsme'da iktidardaki Tsai Ing-wen liderliğindeki Demokratik İlerici Parti DPP idaresini mesul tuttu.

İsme'daki hükümetin dış eforların takviyesiyle attığı bağımsızlık yanlısı adımların Çin'in kalkınmasını hedeflediğini korunan Ma, "Tayvan'ın tüm bağımsızlık yanlısı eylemlerini bertaraf etmeye, milli hakimliğimizi ve toprak tamlığımızı gözetmeye hazır ve kararlıyız." dedi.

Tayvan yetkilileri, geçen hafta hakikatleştirilen iki günlük askeri tatbikat sırasında Çin savaş uçaklarının hava sahasını ihlal ettiğini korunmuştu. Yetkililer, faaliyetin "Tayvan'a müteveccih bir provokasyon olduğunu, bölgesel sulhu ve kararı tehdit ettiğini" değerlendirmesinde bulunmuştu.

  • Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zıdong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin ÇKP 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu bülten etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi Kuomintag aboneleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının İsme'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık bülten etmişti.

Bu teşebbüs Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971 senesine kadar Birleşmiş Milletler BM Genel Heyetinde Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok rakamda ülkenin diplomatik ilişki seçimini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Heyetinde yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin'in tek hukuki temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın beynelmilel teşkilatlardaki konumu bilinmez hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" prensibini özümseyerek Çin'i beynelmilel cemiyette yalnızca kendilerinin temsil ettiğini korunuyor ve Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakilen diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve değişik beynelmilel kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir