Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çin Kültür Yılı'nda Uluslararası Aile Günü Programı

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Çin Kültür Yılı'nda, Uluslararası Aile Günü Programı

Çin Kültür Yılı'nda, Uluslararası Aile Günü Programı

14 Mayıs’ın Uluslararası Aile Günü ilan edilmesinin temelinde; toplumun tüm kesimlerinin aile konusundaki farkındalığının artırılması, aileleri destekleyici faaliyetlerinin teşvik edilmesi, ailelerin toplumsal sorumluluklarını yerine getirebilmesine yardım edilmesi ile uluslar arası aile kavramının karşılaştırılması düşünülmüştür. Bu bağlamda, Batıpark Çocuk Kulübü, 14 Mayıs’da “Uluslar arası Aile Programı” düzenledi. ÇİN - TÜRK ailelerini kaynaştırma, örf ve geleneksel oyunlarını karşılaştırma, programın ana teması idi. Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde, Necip Fazıl Sahnesi’nde düzenlenen programa ilgi yoğundu.

Sahne girişinde bulunan standlarda, Çin dövmesi, Çin isim karşılığı gibi etkinlikler yer aldı. Çin süslemeleriyle ve ülkemizin folklorik desenleriyle donatılan giriş, davetlilerin, bu iki ülkenin kültürleriyle tanışmasına vesile oldu. Birbirinden farklı etkinliklerle Ankaralıların karşısına çıkan Batıpark Çocuk Kulübü, ivmelerine bir yenisini ilave etmenin keyfini yaşadı.

Türkiye’de, 2012 yılının “Çin Kültür Yılı” olarak kabul edilmesine binaen, Uluslar arası Aile Günü’nde organize edilen bu anlamlı programda, renkli kostümler ve müziklerle adeta bir kültürel şov sergilendi. Program; gösteri, sergi, konser, defile gibi çok renkli görüntülere sahne oldu. İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan programda yok yoktu. Yöresel zeybek ve halk oyunlarıyla devam eden program, Ankara Üniversitesi öğrencilerinin klavye eşliğinde Çince koro ve Çince tekerlemeleriyle renklendi. Önce, Türk kına gecesiyle yansıtılan kültürel ahenk, ardından Türkiye Wushu Federasyonunun sunduğu Çin ata sporu olan wushu gösterisi ile izleyenleri büyüledi.

Alkışların hiç dinmediği programda Çin’den programa özel getirtilen geleneksel kıyafetlerle Ankara Üniversitesi öğrencileri defile düzenledi. Defilede saçlarıyla takılarıyla adeta Çin rüzgârı estirdiler. Ayrıca Türk yöresel kıyafetlerinin de sunulduğu defilede mutlu dakikalar yaşandı. Çin ve Türk kültüründen kareler yer alan kültür defilesi, dakikalarca alkışlandı.

Katkılarından dolayı Çin işadamlarına ve Türkiye Wushu Federasyonu yetkililerine plaket takdim edildi. Ayrıca gündemdeki 2012 Çin Kültür Yılı’na katkılarından dolayı Batıpark Çocuk Kulübü de plaketle onurlandırıldı.

Seyircilerin de Çin ve Türk izleyicisinden oluşması, programa ayrı bir komposizyon kazandırdı.
Bu anlam yüklü programın sonunda, Batıpark Çocuk Kulübü adına konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Genel Koordinatörü, plaket için teşekkür edip şöyle devam etti;
“Umuyoruz ki bu anlamlı çalışmalar aile yapımızı kuvvetlendirecek, gelecek nesillerin doğru bir şekilde organizesini sağlayacaktır. Her kutlamanın daha mutlu aile ortamlarına, daha müreffeh bir topluma, daha güçlü bir Türkiye’ye ve daha barış dolu bir dünyaya ulaştırması temennisiyle, Dünya Aile Günü ve Haftası’nı kutluyorum.”dedi.

BATIPARK ÇOCUKLARI UZAĞI YAKINLAŞTIRDI

BATIPARK ÇOCUKLARI UZAĞI YAKINLAŞTIRDI

Büyükşehir Belediyesi Batıpark Çocuk Kulübü, “Uluslararası Aile Günü Programı” düzenleyerek, Çin ve Türk kültürünü kaynaştırıp, uzağı yakınlaştırdı.

Haberin Tamamı İçin:

Çin Kültür Buluşması

Çin Kültür Buluşması

Çin Kültür Buluşması - Ankara Büyükşehir Belediyesi Batıpark Çocuk Kulübü, ''Uluslararası Aile Günü Programı'' ile Çin ve Türk kültürünün kaynaşmasını hedefliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Başkentte Türk-çin Kültür Buluşması

Başkentte Türk-çin Kültür Buluşması

Ankara Büyükşehir Belediyesi Batıpark Çocuk Kulübü, "Uluslararası Aile Günü Programı" ile Çin ve Türk kültürünün kaynaşmasını hedefliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraÇinİstiklal MarşıKonser
Görüş Bildir