Çin İkileyecek!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Çin İkileyecek!

Çin İkileyecek!

Bu yıl ilk kez uzaya astronot gönderen Çin, 2013 yılında 3 astronotla başka bir uzay uçuşu gerçekleştirecek. Resmi Xinhua ajansının haberine göre, bu yıl Shenzhou-9 uzay aracıyla ilk kadın astronot Liu Yang'ın da aralarında bulunduğu 3 kişiyi uzaya gönderen ve ilk manuel kenetlenme misyonunu başaran Çin, gelecek yıl yaz ayları başında yine 3 kişilik başka bir uzay uçuşu gerçekleştirecek. Çin'in uzay programı başkan yardımcısı Niu Hongguang, uçuşun 2013 Haziran ayrında Shenzhou-10 uzay gemisiyle gerçekleşeceğini söyledi. Pekin'de perşembe günü başlayan Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Genel Kongresi'nde konuşan Niu, astronotlardan birinin yine kadın olabileceğini ifade etti.

KİLOMETRE TAŞI NİTELİĞİNDE

2020'ye kadar bir uzay istasyonu kurmayı hedefleyen Çin için kenetlenme süreci kendi uzay programı için kilometre taşı niteliğinde. Çin ayrıca ayda yürüyüş yapacak bir astronotu da göndermeyi düşünüyor, ancak bunun tarihi belli değil. Ayda son olarak ABD'nin 1972 yılında Apollo 17 misyonuyla giden astronotu yürümüştü. Pekin aynı zamanda ilk kez gelecek yılın ikinci yarısında ay yüzeyindeki araştırmaları geri bildirecek bir uzay aracını aya indirmeyi planlıyor.

Çin, uzay programını, yükselen küresel güç, büyüyen teknik uzmanlık ve ülkeyi fakirlikten kurtarıp geliştiren ÇKP'nin başarısının bir sembolü olarak görüyor.

Uzayda bir istasyon kurma projesi kapsamında yaptığı yatırım miktarının 2013 yılında 39 milyar yuana (yaklaşık 6 milyar ABD Doları) ulaşacağı Çin, 2003'te, ABD ve Rusya'nın ardından uzaya insan gönderen üçüncü ülke olmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇinRusyaUzay
Görüş Bildir