Çin'de Üst Düzey Askerler Mal Varlıklarını Açıklayacak

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Çin'de Üst Düzey Askerler Mal Varlıklarını Açıklayacak

Çin'de Üst Düzey Askerler Mal Varlıklarını Açıklayacak

Dünyanın en büyük ordusuna sahip Çin'de yönetim, yolsuzluklarla mücadele kapsamında üst düzey askerlerin şahsi varlıklarını açıklamalarını istedi.

Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Yardımcısı General Fan Changlong, üst düzey askeri yetkililerin sahip oldukları ev, araç, kamu fonu ve akrabalarının istihdam durumlarını açıklamalarını istedi.

Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, Mart ayında göreve geldikten sonra Haziran ayında Komünist Partisi yetkililerinin halkın çıkarlarına büyük önem vermelerini istemiş ve çöküntüye neden olan ''formalite, bürokrasi, hazcılık (hedonizm) ve savurganlık''la yıl boyu sürecek temizlik kampanyası başlatmıştı.

Çin'de Komünist parti ve ordudaki yolsuzluklar halk nazarında ciddi problemler oluşturmuştu. Partinin ve ordunun itibarını yeniden geri getirmek için yapılan söz konusu kampanyaların ne derece başarıya ulaşacağını zaman gösterecek.

Son olarak orduda lojistik departmanının eski başkan yardımcısı Korgeneral Gu Junshan'ın adı rüşvet ve yolsuzluğa karışmış, Gu'nun, orduya ait arazileri özel müteahhitlere satması gibi suçlamaların ortaya çıkması, ordunun itibarını zedelemişti. 2012'nin başlarında da Gu, görevinden alınmıştı. Gu ile ilgili soruşturma, ''ordu içindeki pek çok şikâyet'' üzerine başlatılmıştı. Kesin olmayan haberlere göre, Gu'nun karargâhında, binden fazla Çin'in en pahalı içkilerine ait kutular ve lüks marka saatler ile aksesuarlar bulunmuştu.

Gu'nun kardeşi Gu Xianjun ve kayın biraderi Zhang Tao'un yolsuzluk yaptığı ve rüşvet talep ettikleri ifade edildi. Kardeş Gu'nun abisi vesilesiyle orduda askeri sözleşme temini ve geniş bir emlak portföyü elde etme gibi imkânlara sahip olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

ORDUMUZU ANCAK YOLSUZLUKLAR YENEBİLİR

Eski devlet başkanı Liu Shaoqi'nin oğlu General Liu Yuan, Aralık 2011'de Çin'de ordunun bulaştığı yolsuzluklara dikkat çekmişti. Liu, "Hiçbir ülke Çin'i yenemez . Sadece kendi içimizdeki yolsuzluk bizi yok edebilir ve Çin silahlı kuvvetlerinin savaşmadan mağlup olmasına neden olabilir." demişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinRüşvet
Görüş Bildir